آکاایران: آموزش دستشویی رفتن به کودکان

آکاایران: برای آموختن توالت رفتن به کودکان چکار باید کرد؟

ابتدا آموزش دستشویی رفتن را باید به صورت تئوری به کودک آموخت کودک باید از بدن خود آگاهی کامل یابد و در مورد چگونگی به وجود آمدن و خروج ادرار و مدفوع برایش توضیح دهید ( کودک باید بداند که ادرار و مدفوع بخشی از بدن او نیست ) نام اشیاء محل ها و دستورات ساده را برای او توضیح دهید .


حتما همه پدر مادرها حالت های کودک خود را هنگام دفع می شناسند ؛ زمانی که گوشه ای کز کرده و در پوشکش مدفوع می کند یا حالت ادرار کردن به خود گرفته است ، این زمان بهترین زمان برای آموزش مفاهیم است . به سراغش بروید و به او بگویید که می دانید مشغول چه کاری است.

و به صورت دوستانه برای او توضیح دهید : «داری پی پی می کنی؟ بدو برویم پوشکتو عوض کنم. کثیف شدی، باید بریم توالت بشورمت تمیز بشی و پوشک خشک برات بپوشونم» مطمئن باشید وقتی این داستان مرتب و چند بار در روز تکرار شود، او تفاوت بین پوشک خیس و خشک را می فهمد و گامی بزرگی در آموزش به کودک برداشته اید .

 اگر این مفهوم را درک کند ، سررشته کار را در دست گرفته اید اما باید رابطه بین احساس دفع و رفتن به توالت را بفهمد . سعی کنید با توالت ناآشنا نباشد. هر وقت شما یا پدرش یا حتی خواهر و برادرش می خواهید به دستشویی بروید، به او بگویید که الان احساس دفع دارید و می خواهید به دستشویی بروید.

وقتی که کودک به تنهایی به توالت می‌رود ،‌ او را تشویق کنید .این کار به او انگیزه میدهد . اما اگر کودک دفع انجام نداد به هیچ وجه‌ او را سرزنش نکنید . در مقابل کودک خود صبور باشید .

وقتی که در مرحله آموزش هستید باید آمادگی لازم با دستشوئی کردن های ناگهانی کودک و کثیف شدن منزل را داشته باشید و درتمام مراحل سعی نمایید که عصبانیت خود را نشان ندهید . کودکان به راحتی احساس شما را می فهمند و زمانی که متوجه شوند شما نسبت به مدفوع آنها دیدی منفی دارید ممکن است در مراحل دفع دچار مشکل گردند .

هر وقت که کودک ، در توالت عمل دفع را هرچند بسیار اندک انجام داد، او را تحسین کنید و به او پاداش دهید و پیشرفت های کودک را به او یادآوری کنید. همیشه تشویق کردن کودکان انگیزه ای بسیار به آنها میدهد .

کودک باید مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرد مثلا زمانی که لباس خود را کثیف می کند، برای شستن لباس زیر یا شلوار کثیفش از او کمک بگیرید.

برخی والدین از این مسئله شکایت دارندکه زمان بسیاری را برای نشستن کودکشان بر روی لگن صرف می‌کنند در نهایت کودک دستشوئی نکرده از روی لگن بلند می شود به هیچ وجه عصبانی نشوید به او اجازه دهید مدتی فاقد پوشک باشد و لگن در دسترس تان باشد و حتی اگر فاقد انجام دستشوئی از روی لگن برخواست وی را برای همان مدتی که روی لگن نشسته است تشویق کنید. یادتان باشد دادن انگیزه و تشویق معجزه میکند .

منبع : فرزندپروری

.

منبع : banookade.ir