آکاایران: چطور عادت مکیدن انگشت را از کودکمان دور کنیم؟

آکاایران:  

شاید شما هم جز آن دسته از والدینی باشید که بار‌ها مشاهده کرده اید که کودکتان انگشت در دهان دارد و آن را میمکد. این کار کودکان دلایل زیادی می تواند داشته باشد . به عنوان مثال برخی معتقدند اگر کودک در دوران نوپایی از مادرش دور بوده باشد، در دوران بعدی رشد به چنین عملی رو می‌آورد. بقیه در ادامه مطلب ...

ممکن است کودک شما استرس داشته و از این راه به آرامش برسد یا ترس از والدین و یا مهد کودک داشته باشد . برای اینکه این عادت را از کودک خود دور نمایید باید توجه او را به عملی دیگر جلب نمایید و سعی کنید  استرس را از او دور کنید

اگر فرزند شما دختر است ناخن هایش را لاک بزنید، از نشانه های کلامی و یا تصویری برای تذکر دادن به او استفاده کنید . برایش جایزه در نظر بگیرید و به او یادآور شوید که اگر این کار را تکرار نکند جایزه های بهتر و بیشتر به او خواهید داد . در ابتدا در جمع بخواهید که این کار را ترک کند و بعد از آن در تنهایی نیز این کار را انجام ندهد. او یکباره این عادت را ترک نخواهد کرد پس صبور باشید.

درباره عواقب این کار با او سخن بگویید

از روش انزجار درمانی نیز میتوانید استفاده نمایید . برای مثال دستکش دستش کنید و یا به دستش مزه بدی بزنید. دستانش را در دست خود بگیرید تا احساس امنیت کند و این کار را تکرار نکند. آیینه در مقابلش قرار دهید تا هنگام مکیدن خود را در آن ببیند و در این حالت از چهره اش انتقاد کنید.

جویدن ناخن

علت جویدن ناخن در کودکان ممکن است از دلخوری باشد. و یا راهی برای کسب آرامش اگر در خانه سخت گیری می کنید ممکن است این کار را انجام دهد. اگر کم رو باشد ممکن است مرتکب چنین عملی شود.

راهکارهای جلوگیری از جویدن ناخن :

** افکار او را منحرف کرده و او را به کار دیگری مشغول سازید

** برای ترک این کار جایزه در نظر بگیرید


**بگذارید کودکی کند اجازه بدهید بازی کند بدود و شیطنت داشته باشد

**سخت گیری را کم نمایید

** او را زیاد تنها نگذارید و برایش کتاب بخوانید و با او بازی کنید

** ناخن هایش را همیشه کوتاه نگه دارید

**به او وسیله ای دهید تا فکرش را مشغول سازد

** سعی نمایید از او زیاد انتظار نداشته باشد او کودک است و توانایی زیادی ندارد

منبع : سیمرغ

.

منبع : banookade.ir