<>

آکاایران: بازی با کودکان و رشد خلاقیت و توانمندی های آن ها

آکاایران: نویسنده: 
ثریا گلرخ

بازی مخصوص کودکان است. کودکان در بازی، خود را پیدا می کنند و نقش های آینده زندگی خود را بازی می کنند. آیا تاکنون به شیوه بازی کودکان و نقش آن در رشد و تکامل آن ها فکر کرده اید یا از آن دسته پدر و مادرانی هستید که زمان بازی کودکشان را به حداقل می رسانند و اوقات کودکشان را با آموزش های گوناگون پر می کنند؟

دکتر مهدی تهرانی دوست، دبیر انجمن روانپزشکی کودکان و نوجوانان معتقد است: «گاهی اوقات فشار زیاد والدین به کودکان برای انتقال معلومات به آنها، جلوی رشد خلاقیت شان را می گیرد.» بازی جزئی از رشد کودکان و وسیله ارتباط برقرار کردن کودک با محیط خارج و محیط انسانی است خلاقیت فکری کودکان، توانایی حرکتی، بینایی و شنیداری آن ها با بازی رشد می کند. اگر زمان بازی را از کودکان بگیریم، این قسمت از رشد آن ها را با مشکل روبه رو کرده ایم. این روانشناس معتقد است: «کودکان باید ساعاتی از روز را به بازی های مختلف و با اشکال مختلف بپردازند».

جست وخیز، بهترین بازی برای رشد خلاقیت

آنچه کودکان برای رشد سالم به آن نیاز دارند، بازی بهتر و بیشتر به سبک قدیم است. بازی های خود انگیخته فعال و آزاد مانند دویدن به دنبال پروانه، بازی با اسباب بازی های حقیقی مانند ماشین و عروسک و یا حتی جست وخیز کردن معمولی همراه والدین اغلب در این روزها قربانی تلاش بزرگ ترها برای تقویت توانایی فرزندانشان می شود. مطالعات گوناگون نشان می دهند کودکان را اگر به حال خود رها کنید، خودشان با کوچک ترین وسایل پیرامون خود یک بازی ترتیب خواهند داد. این بازی ها در رشد خلاقیت کودکان، کشف علایق آن ها، رشد مهارت ها برای حل مشکلات، ارتباط با دیگران و سازگاری آنها با محیط مدرسه کمک کننده اند.

الفبای رشد خلاقیت

دکتر تهرانی دوست، بازی کردن را راهی برای رشد خلاقیت کودکان می داند و در این باره می گوید: «رشد خلاقیت با آموزش های کلاسیک حاصل نمی شود. خلاقیت یافتن راه حل های نوین است و کودک در می یابد که در مواجهه با مشکلات چگونه راه حل های تازه ای پیدا کند. این در حالی است که آموزش های کلاسیک فقط به انتقال یک سری محفوظات می پردازد».

برخلاف آنچه والدین انتظار دارند، هر قدر اسباب بازی دارای شکل اختصاصی تر و بنیادی تر باشد، قوه تخیل کودک را بیشتر تحریک می کند، مثلاً شاید یک تکه چوب که می توان از آن به عنوان شمشیر یا عصا استفاده کرد بیشتر از یک عروسک گرانقیمت که فقط می تواند یک شخصیت داشته باشد به خلاقیت کمک کند. برای رشد خلاقیت کودک تلاش کنید اسباب بازی مناسب سن او را تهیه کنید. کودکان خردسال به اسباب بازی هایی نیاز دارند که حواس پنجگانه آن ها را تحریک کند. اسباب بازی هایی که رنگ ها، حالات مختلف سطح (نرمی و زبری) مواد و شکل های جالب و متنوع برای کودک ایجاد می کنند، مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال هستند. کودکان پیش دبستانی از بازی با مکعب ها، وسایل نقاشی و رنگ آمیزی و هر چیزی که محرک بازی های تخیلی باشد، لذت می برند.

انگیزه و رشد خلاقیت کودک درمحیط خانواده زمانی از بین می رود که

۲ ـ ایجاد رقابت میان کودکان

۳ ـ تاکید افراطی برجنسیت کودک

۴ ـ قرار دادن قوانین خشک و دست و پاگیر در منزل

۵ ـ عدم آشنایی والدین با مفهوم واقعی خلاقیت

۶ ـ انتقاد مکرر از رفتارهای کودک

۷ ـ بیهوده شمردن تخیلات کودک

۸ ـ عدم شناسایی علائق درونی کودک

۹ ـ عدم وجود حس شوخ طبعی درمحیط منزل

۱۰ ـ تحمیل نقش بزرگسال به کودک

برای افزایش و رشد خلاقیت کودکان

۱ ـ هرگزکودک را تحقیرنکنید. کودکی که احساس حقارت کند هرگزدست به خلاقیت نمی زند.

۲ ـ امکانات و وسایلی در اختیار آن ها قرار دهید تا به کمک آن ها خلاقیت های خود را ابراز نمایند. به عنوان مثال وسایل موسیقی، نقاشی و طراحی و…

۳ ـ کارهای خلاق کودکان را تشویق کنید و آن ها را در معرض نمایش قرار داده و از ارزیابی بیش از حد آنان خودداری کنید.

۴ ـ ازتاکید برتصورات قالبی درخصوص جنسیت کودکان شدیداً خودداری نمایید. (به عنوان مثال دختر ماشین بازی نمی کند، پسر عروسک بازی نمی کند یا پسرگریه نمی کند).

۵ ـ امکان شرکت در فعالیت ها و کلاس های ویژه را برای آنان فراهم نمایید.

۶ ـ اگر مشکلات یا گرفتاری هایی درخانواده وجود دارد ازآن مشکلات به شیوه مثبتی استفاده کنید و با تشویق به کودک خود اجازه ابرازاحساسات و اظهار نظر بدهید.

۷- اجازه بدهید کودک خودش باشد حتی اگر رفتارهای عجیب از او سر بزند وسعی کنید در حضور جمع، کودک خود را خلاق معرفی نکنید؛ در غیر این صورت اطرافیان انتظارات بیش ازحدی از کودک شما خواهند داشت.

توصیه ها

به عقاید نوین و تازه کودکتان احترام بگذارید، کودکانی که به نوعی خلاقیت آن ها برانگیخته شده، روابط و مفاهیم را درک می کنند. تشویق کودکان به ابراز عقاید نوین، در رشد خلاقیت آن ها مؤثر واقع می شود.
از کودکتان بخواهید بازی ها و کارهای ناتمام را تکمیل کند. بخواهید در قالب بازی، جملات ناتمام، داستان های ناکامل، تصاویر و نقاشی های نیمه تمام و حتی اشیای ناقص را کامل کنند.

به فرزندتان اجازه دهید اشیا را لمس کند. مشاهده همراه با لمس اشیا، آن ها را در بازی های خیالی، اختراعات و پاسخ گویی به آزمون های خلاقیت یاری می دهد.

حدود یک متر از اتاق کودکتان را از سطح زمین به طرف بالا به طور سراسری و افقی کاغذ سفید بچسبانید و به او بگویید هر طور که دوست دارد، روی آن ها نقاشی و طراحی کند.

ویژگی های کودکان خلاق

کودکان خلاق اغلب با آب وتاب حرف می زنند. ذکرجزئیات یک ماجرا وبه تفضیل سخن گفتن می تواند نشانه قدرت خیال و تصورزیاد باشد. دقت وتوجه شدید درگوش دادن، مشاهده کردن یا انجام دادن کاری دارند. شور و نشاط و مشغولیت های شدید جسمانی دارند. در صحبت های خود از قیاس استفاده می کنند.
عادت به وارسی منابع مختلف دارند. با دقت به اشیا و پیرامون خود می نگرند. اشتیاق به صحبت کردن درباره کشفیات با دیگران دارند.

توانایی ابداع بازی های نوین و تغییر در بازی ها دارند. کنجکاوی زیادی برای سردرآوردن از امور دارند درگفتارخود جسارت زیادی دارند. سؤالات عجیبی طرح می نمایند.

بازی خلاق با کودک

.

منبع : https:amoozak.org