<>

آکاایران: اسباب بازی فقط یک وسیله بازی نیست، شکل دهنده مغز و هوش و ذهن بچه هاست

پیچیده نبود زیاد؛ ماشینی پلاستیکی از نوع کامیون که نخ می بستند به قسمت جلویی اش و در حیاط یا کوچه می کشاندند دنبال خود به هر جایی که دلشان می خواست... . پیچیده است خیلی، چشم بر مانیتور و انگشت بر چند کلید، ماشینی با سرعت بسیار تو را می کشاند به جایی که نمی دانی! دختر بچه ها اما در گوشه ای از اتاق یا حیاط با چادر شب مادر دیوار خانه های فرضی خود را می ساختند و در آن با کمی میوه شروع می کردند به پذیرایی از مهمانان همسن خودشان.

حتی اگر همبازی هم نبود عروسک های ساده و زیبایشان می شد همبازی و کودک آن ها. کودک امروز عروسکی دارد به نام «پو» که در گوشی همراه خود هر روز به او غذا می دهد و آن را استحمام می کند...، اما او هیچ گاه نمی تواند اسباب بازی مجازی خود را در آغوش بفشارد جز در رویا...دعوایی بود همیشه شب هنگام سر جمع کردن عروسک، سماور، قابلمه، ماشین و تیله هایی که همه جای خانه پراکنده شده بودند. گفتن و نوشتن از این بازی و اسباب بازی ها برای نسل امروز چیزی شبیه لطیفه است. ما بزرگ شدیم، بزرگ و بزرگ تر، اسباب بازی هایمان نیز همراه ما بزرگ شدند. ماشین های پلاستیکی واقعی شدند و عروسک ها نیز بچه. اگر بچه های امروز بزرگ شوند اسباب بازی های مجازی آن ها... .

 کارکرد اسباب بازی در جامعه پذیری کودکان

بازی به باور متخصصان رشته های علوم انسانی، تجربه ای برای به دست آوردن مهارت های زندگی است. این وسایل بازی با توجه به اندازه رضایتی که در کودک به وجود می آورد ایجاد انگیزه خواهد کرد. کودکان خارج از قوانین سخت زندگی بیرونی خود زندگی را در دنیای خویش مهار و مدیریت می کنند. با وجود این، اسباب بازی فقط یک وسیله بازی صرف نیست، تمرین زندگی آینده است. خوب گوش کنید صدای دیروز همچنان گاهی شنیده می شود: «عروسک قشنگ من قرمز پوشیده / تو رختخواب مخمل آبی خوابیده / یه روز مامان رفته بازار اونو خریده / قشنگ تر از عروسکم هیچ کس ندیده/ عروسک من / چشماتو وا کن...»

عروسک یا اسباب بازی را چه کسی برای نخستین بار ساخت؟ واقعیت این است که تاریخ اسباب بازی به پیش از تاریخ برمی گردد در حفاری هایی که روزانه در جاهای مختلف انجام می شود عروسک هایی که بچه ها، حیوانات و سربازان را نشان می دهد به طور معمول کشف می شوند. در روزگاران دور، کودکان خود برای خویش اسباب بازی می ساختند، اما در دوره های بعد اسباب بازی های متنوع و پیشرفته توسط افراد دیگر ساخته و روانه بازار شد.

چرا بازی با اسباب بازی؟ بنا به اظهارات کارشناسان، بازی در رشد اجتماعی کودک دارای چنین نقش هایی است. موجب ارتباط کودک با محیط بیرون می شود و دنیای اجتماعی او را گسترش می دهد، موجب شکوفایی استعدادهای نهفته و بروز خلاقیت می شود، همکاری، همیاری و مشارکت کودک توسعه می یابد، با رعایت اصول و مقررات آشنا می شود، همانندسازی با بزرگسالان را می آموزد، با مفهوم سلسله مراتب آشنا شده و آن را رعایت می کند، رقابت را می آموزد و شکست را به طور واقعی تجربه می کند، قدرت ابراز وجود پیدا می کند و از ترس، کمرویی و خجالت بیهوده رها می شود و حمایت از افراد ضعیف را می آموزد. البته این تنها بخش هایی از کارکرد اسباب بازی های عینی و واقعی است.

به گفته مهدی حاجی اسماعیلی مشاور کودک بازی همچنین بعد اجتماعی، شناختی (هوشی)، جنبه عاطفی، حرکتی و در پاره ای موارد بعد اخلاقی کودک را رشد می دهد. بنابراین به نسبتی که کودک در موقعیت بازی قرار می گیرد اسباب بازی ها زمینه رشد کودک را فراهم می کند. این روان شناس بر این باور است که در کشور ما از هر نوع وسیله ای برای بازی کودکان استفاده می شود که در بسیاری موارد به مشکلات جسمی در کودکان دامن می زند. ذکر این نکته بسیار مهم است که اسباب بازی فقط یک وسیله بازی نیست؛ شکل دهنده مغز و هوش و ذهن بچه هاست. این را مریم نجارنهاوندی، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران می گوید. لطفا جدی بگیرید.

انتخاب اسباب بازی

اگر می خواهید یک اسباب بازی مناسب و مطمئن بخرید حتما به این توصیه ها توجه کنید: داشتن یا نداشتن مارک استاندارد محصول آن کشور یا قاره، شرکت سازنده یعنی از یک سازنده معتبر، جنس آن اسباب بازی و رده سنی مشخص شده برای آن اسباب بازی. باید با اطمینان اقدام به خرید وسایل بازی برای کودکان کرد چون در غیر این صورت وسایل بازی حتی می تواند خطرناک هم باشد. بیشتر اسباب بازی های موجود در بازار ساخت خارج از کشورمان است. در موارد معدود نمونه های ایرانی یا به دلیل کیفیت یا در رقابت با نمونه های خارجی از ورود به خانه ها بازمانده؛ نمونه پرسر و صدای این مورد عروسک های سارا و دارا بود که سال 80 ساخته شد، اما به دلیل گرانی، سنگینی وزن و ارتفاع نامناسب کمتر جایی در اتاق کودکان ایرانی یافت. البته واردات اسباب بازی نیاز به مجوز اداره استاندارد دارد. نیاز به گفتن ندارد که بیش ترین مقدار اسباب بازی های موجود در بازار متعلق به کشور عزیز! چین است.

نکته بسیار مهم دیگر این که نباید والدین انتظار دارا باشند که همه کودکان مانند هم بازی کنند و روش ها و اسباب بازی های مشابهی برگزینند. بازی بچه ها متفاوت است، چون کودکان روحیات متفاوتی دارند و با توجه به ویژگی های خود، بازی های مختلفی را تجربه می کنند. تفاوت هایی مانند تفاوت های فردی، میزان سلامت، سطح رشد جسمی و حرکتی، بهره هوشی، جنسیت، خلاقیت، فرهنگ خانواده و موقعیت جغرافیایی. علاوه بر این موارد، انتظار برخی حرکت های اخلاقی و ارزشی در کودکان چندان بجا نیست؛ مثل روحیه گذشت و فداکاری. بنابراین از کودک دو تا سه ساله نباید انتظار داشت اجازه دهد از اسباب بازی مورد علاقه اش کودک دیگری استفاده کند. 

به باور روان شناسان، حالت وابستگی به اشیاء و خودخواهی در چهار سال اول عمر وجود دارد و اگر برخوردی به میان آید باید اسباب بازی دیگری به آن ها داده شود. این مساله هیچ جای نگرانی ندارد؛ زیرا کودکان که بزرگ تر شوند خود می توانند اغلب مشکلاتشان را حل کنند، ولی چنین حالتی در توان کودکان دو تا سه ساله نیست.

 دو نسل و بی نهایت تفاوت

تمام سخن و جان کلام درباره کودکانی است که با اسباب بازی سرگرم می شوند و زندگی آینده خود را تمرین می کنند، بچه هایی که با عروسک هایشان سخن می گویند، پسربچه هایی که تیله دوست دارند و از ماشین اسباب بازی خود همچون یک ماشین واقعی نگهداری می کنند و درباره تمام آن ها که حتی بی اسباب بازی خوشند به یک قایم باشک و هفت سنگ و... . «بازی های رایانه ای جدید نیز به دلیل علاقه مندی و استفاده کودکان نوع جدیدی از ارزش ها، باورها و نگاه به پدیده های پیرامونی را شکل داده است.»

محمدمراد بیات، جامعه شناس این را می گوید. او نگرانی درباره محتوای بازی کودکان را بجا می داند و اظهار می کند: هر جامعه ای باید هویت، اصالت و باور فرهنگی خود را به کودکان منتقل کند. واقعیت است که درخصوص بازی های مجازی به ویژه افراط در آن ها هشدارهای بسیار داده شده و به همان اندازه البته شنیده هم نشده است. فاصله نسل ها بسیار کوتاه شده است شاید حتی هر دو یا سه سال یک نسل را تشکیل می دهد و البته به همان سرعت شناخت ما از همدیگر کم و کمتر خواهد شد.

بزرگ ترها هم دلشان اسباب بازی می خواهد

حتما خیلی شنیده اید که باید کودک درون خود را زنده نگاه داشت، آن را پرورش داد و... اما همین کودک دلش بازی می خواهد، دوست دارد با اسباب بازی قواعد زندگی واقعی را همچون یک کودک در هم شکند. روان شناسان هم بازی را برای بزرگسالان تجویز کرده اند و حتی سفارش می کنند که با کودکان زبان کودکی بگشایید و بازی کنید. «گاهی وقت ها در میانه های روز خودم را با بچه ها پرت می کنم روی رختخواب و تمام مشغله هایم را فراموش می کنم؛ این که چک های پرداخت نشده را چه کار کنم، ماشین ام احتیاج به تعمیر دارد، بیمه ام عقب افتاده، آرزوهایم به باد رفته و... فقط و فقط با بچه ها بازی می کنم. 

روی تخت بالاو پایین می پریم و بالش ها را به سر و صورت همدیگر می زنیم، البته من خودم را به شکست خوردن می زنم و اجازه می دهم بچه ها تا دلشان می خواهد مرا بزنند؛ هم خستگی ام در می رود، هم آنها تخلیه می شوند!» (پابلو پیکاسو) بار دیگر باید اسباب بازی های دوران کودکی را از صندوقچه برکشید و به کودکان نیز با همین وسایل کوچک درس زندگی آموخت. بازی کنید بی بهانه... .

نویسنده: سامان عابری

.

منبع : https:amoozak.org