<>

آکاایران: اینجا به شما نشان می­دهیم که چگونه خودتان یک تخته لمسی برای کودکانتان بسازید. من شما را تشویق می کنم که یکی از این ها بسازید، کوچولویتان عاشق آن خواهد شد! فراهم کردن زمینه برای تجربه­ های غنی لمسی برای کودکانمان بسیار مهم است. ساختن این تخته لمسی برای کودکتان با استفاده از وسایل دورریختنی که در اطراف خانه پیدا می­ شود، بسیار آسان است. دختر کوچکم، پاوسم، عاشق تخته لمسی­ اش شده است؛ بیش­تر از هر اسباب­ بازی دیگری در خانه.

تخته لمسی یک مزیت دیگر هم دارد:

کودکم هنگام بازی با آن روی شکم خود می خوابد. این حرکت باعث می شود ماهیچه های گردن او تقویت شود که به او در نشستن، خزیدن و راه رفتن در مراحل بعدی رشد کمک خواهد کرد.

 بازی خلاق

برای ساخت این بازی، از گوشه و کنار خانه اجزای ریزی را پیدا کردم که احساس کردم خطری برای کودکم ندارند. همچنین بسیار به بافتشان و این که چگونه به وسیله چسب حرارتی چسبیده می­ شوند، فکر کردم.

هر آنچه برای ساخت یک تخته لمسی به آن نیاز دارید:

  • مقوا
  • تفنگ چسب حرارتی
  • قطعه ­های دارای بافت و فاقد خطر از گوشه و کنار خانه

وسایلی که من انتخاب کردم:

پلاستیک های حباب دار، حصیر، کاغذ دور کاپ کیک، پاک کننده صورت تمیز، ساینده خشن، سنگ، چوب، پلاستیک از یک جعبه ساندویچ، کاغذ، کارت و پارچه وسایلی بود که بافت های متفاوتی داشتند و من از گوشه و کنار خانه یافتم.

 کاردستی

آن ­ها را روی مقوا مرتب کردم و بافت­ های مختلف را به صورت پراکنده قرار دادم تا به عنوان نمونه همه بافت­ های نرم در کنار یک دیگر قرار نگیرند و تنوع دارا باشند.

 کاردستی برای نوزادان

با استفاده از چسب حرارتی هر تکه را چسباندم و ۲۴ ساعت صبر کردم تا کاملا ثابت شوند. هر تکه را چک کردم. حتما مطمئن شوید که هیچ تکه ­ای نمی تواند از تخته ­لمسی جدا شود.

 کاردستی با وسایل دورریختنی

رابطه کودکان با تخته لمسی

کودکم، پاوسم به سرعت به تخته لمسی جذب شد. من فکر می­ کنم که تخته به خاطر تنوعی که در بافت و رنگ داشت، از لحاظ دیداری برای او جذاب بود. هم چنین برایش یک وسیله جالب و تازه بود.

 او بلافاصله بازی با تخته لمسی را آغاز کرد. لمس کردن، مالیدن، ضربه زدن، خراشیدن و کشیدن برخی از راه­ هایی بود که او برای تجربه کردن تخته استفاده کرد. او چیزهایی را تجربه می کرد که به صورت بصری میتوانست ببیند، بشنود و لمس کند؛ یک تجربه فوق العاده.

نمی توانید تصور کنید که هر تکه چه احساسی به او می­داد. من هم­ چنین موقعیت را مناسب دیدم تا درباره اتفاقی که در حال رخ دادن است و چیز­هایی را که احساس می کند، با استفاده از واژه های کلیدی با او صحبت کنم. از کلمه­ هایی مانند «کرکی»، «نرم» و «خراش دار» برای تعریف برخی از بافت ها استفاده کردم.

بازی های خلاق دیگر

طراحی بازی حسی با قیف و شلنگ

مترجم: 
مهگل محمدی
.

منبع : https:amoozak.org