آکاایران: حیوان خانگی چه محاسنی برای کودکان شما دارد

حیوان خانگی می تواند برای کودک شما جنبه روانی بسیار خوبی داشته باشد کودکان حیوان خانگی را بسیار دوست دارند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر حیوان خانگی چه محاسنی برای کودکان شما دارد را در سایت سماتک خواهید دید با ما همراه باشید.

 به گزارش سماتک: روان درمانگران در تحقیقات جدیدی که در مورد روابط انسان ها و حیوانات انجام شده، دریافته اند که داشتن حیوان خانگی فواید روانی بسیاری برای کودکان دارد. آن ها می گویند حیوانات خانگی می توانند در فرایندهای درمانی مختلف – از کودکانی که مشکل ارتباطی دارند گرفته تا کودکانی که دچار زخم های روانی عمیق شده اند – به کمک روان درمانگران بیایند.

دکتر ساموئل رأس مدیر مرکز خدمات کودکان شومینه های سبز در شهر بروستر در ایالت نیویورک است. در این مرکز از حیوانات برای کمک به کودکانی که مشکلات عاطفی دارند، استفاده می شود. اما فواید ارتباط کودکان با حیوانات به همین جا ختم نمی شود.

حیوان خانگی چه محاسنی برای کودکان شما داردحیوان خانگی چه محاسنی برای کودکان شما دارد

حیوان خانگی چه محاسنی برای کودکان شما دارد

 

حیوان خانگی چه محاسنی برای کودکان شما دارد اگر کودک شما در خانه تنها باشد حیوان خانگی مانند یک دوست خوب در کنارش خواهد ماند در واقع حیوان خانگی می تواند یک همدم خوبی برای فرزند شما باشد و او تنها نماند.

 

بهترین عضو گروه

دکتر سو دوشر که یکی از محققان در این مطالعات نوین است، می گوید: «داشتن حیوانات خانگی باعث می شود کودکان در کارهای گروهی، مشارکت بیشتری از خود نشان داده و با دیگران همکاری بیشتری دارا باشند. یکی از دلایل این امر، این است که کودکان در هنگام وقت گذراندن با حیوانات به اینکه حیوان چه چیزی را تصور، تجربه یا احساس می کند، توجه بیشتری خواهند داشت. آن ها خود را جای حیوان می گذارند. این تجربه، تحول عمیقی در ادراکات حسی کودک ایجاد می کند.»

کودکانی که در پیش دبستانی از آن ها خواسته شده بود تا مواظبت از یک توله سگ را بر عهده بگیرند، درست مانند کودکانی که در خانه، یک حیوان دست آموز دارند، از نظر اجتماعی، کارایی بیشتری داشتند. آن ها محبوبیت بیشتری دارند، زیرا عواطف دیگر کودکان را بهتر درک می کنند. این کودکان در کل، نسبت به اطرافیانشان، احساس بهتری در مورد خودشان دارند.

بخش دیگری از این یافته ها نشان می دهد که این ارتقای کیفی زندگی کودکان به شرایط و محیط زندگی آن ها هم وابسته است. این تحقیق که بر روی ۳۰۹ کودک انجام شده، نشان می دهد کودکانی که از والدین خود حمایت بیشتری دریافت کرده و درعین حال، یک حیوان خانگی داشتند، نسبت به دیگر کودکان، اعتمادبه نفس بیشتری داشتند.

کمبود عاطفی

حیوانات دست آموز برای کودکانی که از کمبود عاطفی رنج می برند، نقش یک همدم را بازی کرده و تا حد زیادی، احساس تنهایی را در آن ها برطرف می کنند. به عبارت دیگر، حیوانات جایگزینی برای مادر این کودکان هستند. دکتر یولاند مایکلز می گوید این کودکان در هنگام بروز مشکلات، با حیوان خود درددل کرده و آرامش پیدا می کنند.

طی یک تحقیق که در دانشگاه کاپیتال در اوهایو انجام گرفت، مشخص شد کودکان با معلولیت عاطفی که با حیوانات دست آموز زندگی می کردند، توانستند پیشرفت های بیشتری در کنترل احساسات و درک دیگران دارا باشند.

حیوانات مزرعه

بیشتر کودکانی که در مرکز شومینه های سبز تحت درمان هستند، یا کودکانی رهاشده هستند یا تحت آزارهای فیزیکی و احساسی بوده اند. دیگر مشکلات این کودکان شامل مدرسه گریزی مزمن و بیش فعالی شدید هستند. چند کودک هم والدین معتاد دارند. حیواناتی که در این مرکز به کودکان کمک می کنند، فقط سگ و گربه نیستند، بلکه حیوانات مختلف مزرعه، چند شاهین و قوش هم در بین آن ها وجود دارند.

در این مجموعه، بازی های مختلفی با این حیوانات انجام می گیرد. بیش از ۳۰ هزار کودک سالانه در این مرکز درمان می شوند. به باور دکتر رأس: «هیچ کس نمی تواند زمانی که یک خرگوش را نوازش می کند یا بر پشت اسبی سوار شده، ناراحت بماند. مهم نیست چقدر حالتان بد باشد، چون حیوانات همیشه شما را می پذیرند.» کودکان در برخوردهایشان با حیوانات به نوعی احساس عزت نفس دست پیدا می کنند. این رفتارها می تواند به زنجیره ای از سوء رفتارها که چندین نسل ادامه داشته، پایان بخشد. این کودکان می آموزند که چگونه از دیگران مراقبت کنند، حتی اگر کسی از آن ها مراقبت نکرده باشد.

پرستاری از حیوانات آسیب دیده

در یکی از آخرین برنامه های درمانی این مرکز از کودکان می خواهند که به حیوانات وحشی آسیب دیده کمک کنند.

دکتر رأس دراین باره می گوید: «این تجربه به کودکانی که خود به نوعی، زخم خورده هستند، کمک می کند. اگر کودکان بتوانند به حیوانی معلول کمک کرده و ببینند که او از این آسیب های شدید، جان سالم به در می برد، خود نیز احساس امید بیشتری خواهند داشت. شاید برایتان قابل باور یا معنادار نباشد، اما واقعیت دارد.»

در یک تحقیق در بیمارستان روانی براک ویل انتاریو، یک سگ، روان درمانگر را در جلسات خود همراهی می کرد. در انتهای این تحقیق، مشخص شد حاضرین در جلساتی که با حضور سگ انجام شده بودند، پیشرفت درمانی بهتری در مقایسه با دیگر جلسات داشته اند. دلیل پیشرفت بیشتر هم این طور توضیح داده شده که بیماران با دیدن رابطه دوستانه درمانگر و سگ، در درون خود اعتماد بیشتری نسبت به او پیدا می کردند.

حیوان خانگی چه محاسنی برای کودکان شما دارد

.

منبع : samatak.com