آکاایران: بازی کردن با کودک یک فعالیت لذت بخش دوطرفه است. این لذت با بازی های مناسب ۳ سالگی که می تواند از ۲ سالگی به بعد شروع شود دوچندان می شود، چون کودکان از ۲ سالگی به بعد درک ویژه ای از پدیده ها پیدا می کنند. اما چه بازی ها و چه اسباب بازی هایی برای این کودکان مفیدتر است؟

آکاایران: بازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگی


ستاره | سرویس مادر و کودک -
دیگر آن زمان گذشت که والدین فقط بدنبال باز کردن بچه از سر خود بودند و او را با تلویزیون یا تبلت یا اسباب‌بازی‌های عجیب مشغول می‌کردند. چون مشکلات ناشی از این رفتار‌ها تاثیر سوء خود را بر روی آن نسل نشان داد. خیلی از کودکان ۷-۸ ساله‌ امروز از مشکلات یادگیری، کمبود اعتماد به نفس، کمبود تمرکز، انزواطلبی، بیش‌فعالی، افسردگی و ... رنج می‌برند. امروزه والدین به خوبی می‌دانند که اگر در سال‌های اولیه زندگی فرزندشان برای او به قدر کافی وقت بگذارند، وقتی کودک به سنین مدرسه یا بیشتر رسید، کمتر دچار مشکل می‌شود. بهترین روش گذراندن وقت با فرزند و تربیت او بازی کردن با اوست و چه بهتر که والدین، مربی یا پرستار کودک از بازی‌های متناسب با هر سن کودک باخبر باشد. امروز با ستاره همراه شوید تا با بهترین بازی‌ها و فعالیت‌ها برای کودک ۳ ساله آشنا شوید.

بازی‌ های مناسب ۳ سالگی

بازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگیبازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگی


بازی کردن با کودک ۳ ساله، نسبت به کودکان کوچکتر لذت‌بخش‌تر و آسان‌تر است. چون کودک آمادگی جسمانی بیشتری داشته و درک بیشتری از دنیای اطراف پیدا کرده است. همین امر دست شما را بسیار باز می‌گذارد تا منوی متنوعی از بازی‌های جالب داشته باشید که نیاز به اقدامات سخت یا اسباب‌بازی‌های گران ندارد. چند بازی برای شما مثال می‌زنیم که می‌توانید با خلاقیت خودتان به این بازی‌ها تنوع بدهید.

قصه‌گویی

بازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگیبازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگی


هرکاری می‌توانید برای تقویت کلامی کودک در همین سن انجام بدهید؛ هر چه بیشتر بگذرد، ممکن است این کار سخت‌تر شود! چون کودک سه ساله خودش هم بسیار مشتاق حرف زدن است. قصه‌گویی بهترین راه توسعه دایره واژگان کودک است. سعی کنید از قصه‌های واقعی استفاده کنید. به این شکل که در انتهای روز وقتی را به تعریف کردن آنچه طی روز بر کودکتان گذشته اختصاص دهید. می‌توانید همراه با این کار برایش نقاشی هم بکشید و همراه با هر نقاشی توضیح دهید که چه اتفاقی افتاده است. کتاب خواندن برای کودک هم به اندازه قصه‌گویی لذت‌بخش است.

آب بازی

بازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگیبازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگی


مسلما کودک شما تا پیش از این هم آب بازی را تجربه کرده است. اما وقتش است کمی ریسک کنید و به آب بازی کردنش تنوع ببخشید. اجازه بدهید تا ظروف مختلف را از آب پر و خالی کند. به وسایل آب بازی‌اش اسفنج، ابر، پنبه، نی، سرنگ بی‌سر، قطره‌چکان، اسپری آب‌پاش یا تفنگ آبی اضافه کنید. یک تشت آب و تعدادی وسیله تهیه کنید که درون آب بیندازد و متوجه فرو رفتن برخی از آن‌ها در آب بشود. می‌گویید تمام این اقدامات را قبلا انجام داده‌اید؟ بسیارخوب... تا به حال یخ را امتحان کرده‌اید؟ برای کودک یخ با اشکال و رنگ‌های مختلف تهیه کنید (از رنگ خوراکی استفاده کنید)، تا آب شدنش را درون وان آب تماشا کند. مسلما تا به این سن دلتان نمی‌آمد از او کار بکشید. ولی باور کنید شستن پتو یا پادری برایش بسیار لذت‌بخش است. بله کودک ۳ساله‌تان عاشق کمک کردن به شما و انجام دادن هر کاری است که به او احساس اعتماد به نفس و مفید بودن بدهد.

بازی با سایه

بازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگیبازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگی


یکی دیگر از بازی‌ های مناسب ۳ سالگی سایه بازی است. کودک شما دیگر به سنی رسیده که درک درستی از روشنایی و نور دارد. حتما تا قبل از این با سایه‌اش هم آشنا شده است. پس چه بهتر که با سایه‌های دیگر هم آشنا شود. برای این کار فقط نیاز به یک اتاق تاریک، یک دیوار خالی و یک چراغ قوه دارید. همین! مسلما او حین سایه‌بازی از قصه‌گویی شما هم لذت خواهد برد.
bxs1
پرتاب کردن اشیا مختلف از همان دو سه ماهگی کودک جزو فعالیت‌های مورد علاقه او بوده است. او هنوز هم به این بازی علاقه دارد، مخصوصا اگر هدفمند اجرا شود. برای این کار یک تشت یا سطل را در فاصله‌ای چالش برانگیز برای کودکتان قرار دهید. سپس تعدادی توپ یا وسیله ایمن در اختیارش قرار دهید و از او بخواهید آن را به درون ظرف بیندازد و با هر پرتاب موفق تشویقش کنید. شما می‌توانید از تعدادی توپ رنگارنگ استفاده کنید و از همین طریق به او طبقه‌بندی رنگ‌ها را بیاموزید. به این صورت که کودک توپ‌های قرمز را درون ظرف قرمز و توپ‌های سبز را درون ظرف سبز بیندازد.
bxs2

بازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگیبازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگی


کودکان از دوسالگی به طبقه‌بندی کردن اسباب‌بازی‌هایشان علاقه‌مند می‌شوند. آن‌ها در ۳ سالگی مایل هستند طبقه‌بندی‌های پیچیده‌تری انجام دهند. برای همین باید اسباب‌بازی‌ها و اشیا متنوع‌تری در اختیارشان قرار دهید. چیز‌هایی مثل انواع میوه‌ها، انواع حبوبات، انواع خشکبار، برگ‌های مختلف، سنگ‌های مختلف و هر چیزی که از نظرتان ایمن است می‌تواند جالب باشد.
bxs3

مسلما انقدر اسباب‌بازی‌های متنوع وجود دارند که نیازی به توصیه خاصی در این زمینه نیست. فقط یک سری اسبا‌ب‌بازی‌ها هستند که ممکن است بخاطر همین تنوع زیاد از قلم بیفتد و ما آن‌ها را در اینجا ذکر می‌کنیم.


رنگ انگشتی

بازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگیبازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگی


بازی با رنگ و مالیدن آن به سر، صورت، لباس، در و دیوار و ... از همان سنین کم هم لذت بخش است، اما کنترل کردن کودک و ایمن بودن رنگ کار را بسیار سخت می‌کند. کودک سه ساله دیگر درک خوبی از جملاتی مانند "اینو نخور" یا "دستتو تو دهنت نبر"، خواهد داشت. رنگ انگشتی‌های خوبی در بازار هستند که برای پوست کودک ضرر ندارند. اما مثل هر رنگ دیگری نباید با چشم کودک تماس پیدا کنند. روی بسته‌بندی خود رنگ‌انگشتی‌ها محدودیت سنی بازی با رنگ انگشتی برای زیر ۳ سال ذکر شده است؛ بنابراین رنگ انگشتی انتخاب خوبی برای بازی کودک از ۳ سالگی به بعد است.
bxs4

بازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگیبازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگی


ماهیچه دست کودکتان دیگر باید بقدری توانا شده باشد که بتواند یک قیچی را کنترل کند. البته نه قیچی خیاطی را! برای او یک قیچی مخصوص پلاستیکی که تیغه‌های پلاستیکی دارد خریداری کنید. این قیچی‌ها ممکن است کاغذ را هم خیلی خوب نبرند، اما در عوض برای دست کودک ایمن هستند. شما می‌توانید تعداد نی رنگی خریداری کنید و با کودک نی‌ها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. سپس با آن‌ها اشکال مختلفی بسازید. حتی یک تابلوی کوچک درست کنید و به دیوار خانه بزنید. بطور کل وارد کردن قیچی در لیست اسباب‌بازی‌های کودک کمک می‌کند بازی‌ های مناسب ۳ سالگی جدیدی به شما معرفی شود.


پازل

علاقه کودک شما به پازل از این سن بیشتر می‌شود. ناگفته نماند که تشویق شما هم نقش بسزایی در تقویت علاقه او دارد. از آنجایی که او قرار است فعلا اولین پازل‌های زندگی‌اش را حل کند، پس برایش پازل‌هایی با قطعات کم (۲ قطعه، ۴ قطعه، ...) فراهم کنید. پازل‌های چوبی، فومی، پارچه‌ای و آهنربایی بسیاری در بازار موجود هستند که البته بسیاری از آن‌ها را خودتان هم می‌توانید بسازید.

اسباب‌بازی‌های ساختنی

بازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگیبازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگی


نقش اسباب‌بازی‌های ساختنی در این مرحله سنی کودک بسیار پررنگ‌تر می‌شود، چون او در این سن خلاق‌تر شده است. تشویق شما در زمینه ساخت و ساز‌هایش به او انگیزه می‌دهد تا از خلاقیتش بیشتر استفاده کند. قوه تخیلش را هم بسیار تقویت می‌کند، چون او را وامی‌دارد به این بیاندیشد که چیز‌هایی که می‌سازد شبیه چه وسایلی هستند و آن‌ها را نامگذاری می‌کند.

اسباب‌بازی‌های واقعی!

بازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگیبازی ها و اسباب بازی های مناسب ۳ سالگی


از آنجایی که کودکان در این سن به بازی‌های نمایشی و نمادین می‌پردازند، دوست دارند تجهیزاتش را هم دارا باشند. مثلا یک مکانیک کوچولو به یک آچار پلاستیکی نیاز دارد یا یک مادر کوچک یک جاروبرقی کوچک می‌خواهد. البته شما هنگام خرید کنجکاوی کودک را هم در نظر بگیرید، چون کودکان در این سن به کشف اسباب‌بازی‌شان خیلی علاقه دارند و ممکن است خرابش کنند. پس بودجه هنگفتی به این اسباب‌بازی‌ها اختصاص ندهید.
bxs5
کودک باید با بازی کردن رشد کند و آموزش ببیند. هیچ چیز برای او جای بازی را نمی‌گیرد. حتی اگر در سنین بالاتر او را به گرانترین کلاس‌های آموزشی بفرستید یا بهترین تجهیزات را برایش فراهم کنید باز هم در مقابل شخصی که در کودکی بازی‌های مناسبی کرده و والدینش برایش وقت بیشتری گذاشته‌اند، کم خواهد آورد. کودکی که در کودکی بازی نکند در بزرگسالی احساس پازلی را خواهد داشت که یک قطعه‌اش را گم کرده است. چون هیچ چیز نمی‌تواند جای عزت نفس و شادی از دست رفته در سال‌های اولیه زندگی را برای او بگیرد.
امیدواریم فعالیت‌ها و اسباب‌بازی‌های پیشنهاد شده گزینه‌های خوبی برای بازی با کودک ۳ ساله پیش روی شما گذاشته باشد. اگر شما نیز در این زمینه پیشنهادی دارید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. 
.

منبع : setare.com