غز فرزند شما در طول سه سال اول زندگی خود به میزان انفجاری رشد می کند.در طول این دوره حیاتی رشد مغز، مسیرهای طولانی و نازک عصبی در داخل مغز رشد می کنند.اینها مواردی هستند که امواج الکتریکی را به هم متصل کرده و از سلول های مغزی به یکدیگر انتقال می دهند.این شبکه ایجاد شده که روزانه در مغز بچه ها رشد می کند، پایه عصبی و شناختی مهارت هایی که کودک شما برای بقیه عمر خود استفاده خواهد را شکل می دهد.
شما می توانید به کودکتان کمک کنید تا از طریق بازی های مختلف و فعالیت های سرگرم کننده با او، پیشرفت مغز و هوش او را آغاز کنید. همه چیزهایی که با کودک نوپای خود انجام می دهید مثل بازی، صحبت کردن، خوردن، قدم زدن، خواندن، نوازش کردن و آواز خواندن و … به رشد و تقویت مغز او کمک می کند. در این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران, بازی های که هوش کودکان را تقویت و افزایش میدهد را معرفی میکنیم. برای مطالعه جزییات بیشتر و آشنایی با این بازی ها در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


خانه‌سازی برای کودک یک‌ساله

Image result for ‫خانه‌سازی برای کودک‬‎
مجموعه‌ای رنگی از قطعات خانه‌سازی از محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌های یک‌ساله دلبند شماست. کنار او بنشینید و همراه هم به او یاد بدهید که چطور قطعات خانه‌سازی یا بلوک‌ها را مثل یک برج بلند روی‌هم بچیند. با او همراه شوید تا خودش قرار دادن یک قطعه روی دیگری را بیاموزد.


نقاشی با انگشت بچه‌های یک‌ساله

Image result for ‫نقاشی با انگشت بچه‌ها‬‎
اولین تجربه‌های نقاشی کردن با کودک را باید از همین‌جا شروع کنید. چندرنگ انگشتی قابل شستشو مخصوص کودکان را تهیه و با قرار دادن چند کاغذ روی زمین خط و نقطه بکشید. نقاشی با انگشت اجازه می‌دهد تا کودک شما رنگ را لمس کند و یاد بگیرد که با مخلوط کردن رنگ‌ها چه چیزی اتفاق می‌افتد. او همچنین اگر هنوز نمی‌تواند قلم را درک کند، از انگشتان دست خود استفاده می‌کند تا مقدمه‌ای کامل برای نقاشی در آینده باشد. به‌این‌ترتیب در یک‌سالگی به کمک یک بازی جذاب، نقاشی را تجربه می‌­کند.


جور شکل‌های یک‌سالگی

Image result for ‫جور شکل‌های یک‌سالگی‬‎
مفاهیمی مانند برابری، تعادل، توازن و ابعاد در کل دوران کودکی به‌آرامی درک می‌شوند؛ اما چه‌بهتر که آغاز تمرین آن با روش و ابزارهای ساده از همان ابتدای یک‌سالگی آغاز شود. بازی فکری برای یک‌ساله‌ها یک نوع چالش در نوع کودکانه است. پس جور شکل‌های پلاستیکی یا چوبی را مقابل او قرار دهید و اجازه دهید با تمرین و تکرار، تلاش برای تطبیق اشکال با ابعاد و محل مناسب را خودش پیدا کند.


 بازی با خاک یا شن در یک‌سالگی

Image result for ‫بازی با خاک یا شن در یک‌سالگی‬‎
به‌عنوان یک سرگرمی بسیار هیجان‌انگیز اجازه دهید تا کودک شما با خاک‌بازی کند. کودک نوپا را تشویق کنید که دست‌هایش را کثیف کند. یک محل خالی از رفت‌وآمد در حیاط یا یک پارک یا باغ را خودتان پیدا کنید که خاک زیادی دارد تا کودک بتواند با دست زدن به خاک اطراف خود را حفاری و کشف کند. البته مراقب باشید دست‌به‌دهان نبرد و بعد از پایان بازی دست‌هایش را به‌طور کامل بشویید.


بازی با اسباب‌بازی در سطل برنج

Image result for ‫بازی با اسباب‌بازی در سطل برنج‬‎
کودکان عاشق غوطه‌ور کردن دست‌های خود در خوراکی‌ها به‌ویژه سطل حبوبات یا برنج هستند. فرزند شما دوست دارد که برنج را بشناسد و لابه‌لای آن چیزهایی کشف کند، مخصوصاً وقتی‌که بتواند همان‌جا با فروکردن اسباب‌بازی‌های خود در سطل بازی کند. پس یک ظرف بزرگ یا سطل را از برنج پرکنید و چند اسباب‌بازی ساده و کوچک کودکتان را داخل آن قرار دهید. او را تشویق کنید که اسباب‌بازی خود را پیدا کند. با این بازی جذاب تفریح جالبی را برای کودک یک‌ساله رقم بزنید.

 تماشای عکس و نقاشی برای یک‌ساله‌ها

Image result for ‫تماشای عکس و نقاشی برای یک‌ساله‌ها‬‎
حتماً درودیوار خانه شما هم پر است از عکس‌های خانوادگی یا نقاشی و تصاویری از منظره و... اما شاید نمی‌دانید که همین عکس و آلبوم‌ها یک بازی‌دوست داشتنی و یک سرگرمی آموزنده برای کودک یک‌ساله شماست. نشان دادن عکس‌ها و توضیح درباره اشخاص درون عکس و نسبت آن با کودک و شرح موقعیت عکس ذهن کودک شمارا خلاق خواهد کرد. ضمن اینکه حتماً از دیدن این‌همه عکس لذت خواهد برد. پس این بازی جالب را با کودک یک‌ساله امتحان کنید.


 توپ‌بازی در یک‌سالگی

Image result for ‫توپ‌بازی در یک‌سالگی‬‎
توپ جزو اصلی‌ترین اسباب‌بازی‌های یک کودک است که همراه داشتن آن فرزند شمارا سر ذوق می‌آورد؛ اما جالب است بدانید که با همین توپ می‌توانید بازی‌های متنوعی را با کودک یک‌ساله خود انجام دهید. بافاصله کم روبروی او روی زمین بنشینید و توپ را به سمت او به سمت جلو و عقب قل دهید. به‌علاوه اینکه شما می‌توانید به او آموزش دهید تا توپ را به یک محل مشخص، مانند یک سبد، پرتاب کند. قطعاً با چندین مرتبه تلاش یک یا چند توپ او در سبد قرار خواهد گرفت.


 بازی با موسیقی برای کودک یک‌ساله

هوش کودکان شیر خشکی
بچه‌ها عاشق بازی با ابزارآلات موسیقی هستند؛ به‌ویژه نوع رنگی و خوش‌صدای تا با هر ضربه دست از صدای تولیدشده آن حسابی هیجان‌زده ‌شوند. پس حتماً لابه‌لای اسباب‌بازی کودک یک‌ساله خود یک سنتور چوبی (زیلوفون)، درام، طبل کودکانه و بلزهای رنگی چوبی داشته باشید.