بسیار از خلاقیت، نوآوری و ابتکار گفته شده است و شنیده ایم. آنچه این سه قوه را فعال نگه می دارد شجاعت است! اینکه کودک، شجاعت "خراب کردن" را داشته باشد تا از لذت "ساختن" بهره مند شود دارای اهمیت فراوان است.همه والدین دوست دارند فرزندان خلاق و خوش فکری پرورش دهند. پرورش خلاقیت کودکان در دنیای امروزی نقش مهمی در آینده آن ها خواهد داشت، انسان های خلاق راه حل های جدید برای مشکلاتشان پیدا می کنند به همین دلیل شاد تر هستند و در زندگی موفق ترند.

خلاقیت، نوآوری است؛ یعنی فرد بتواند افکار و اندیشه ها را با هم ترکیب کند و مفهومی نو خلق کند. تعاریف متفاوتی در مورد خلاقیت وجود دارد اما عمده این تعاریف معتقدند که خلاقیت به تولید چیزی می انجامد که اصیل و ارزشمند و نو است. منتهی خلاقیت مجموعه به کارگیری چند قوه است؛ هوش، پشتکار و توانایی تفکر متفاوت، مجموعا به خلاقیت می انجامد. کودکان معمولا همه اینها را در کنار هم دارند اما در مسیر خلاقیت شان ممکن است با موانعی روبه رو شوند که خیلی زود قوه خلاق شان ضعیف شود. 

یکی از روش های پرورش خلاقیت انجام بازی ها و فعالیت هایی است که در طول آنها کودک باید ایده پردازی کند و یاد بگیرد از چیزهای موجود چیزی بیافریند.درست کردن کاردستی کودک راهی برای سرگرم کردن بچه ها و همچنین افزایش خلاقیت و نبوغ آنها است. همه بچه ها دوست دارند با اشیاء اطراف خودشان بازی کنند ما تلاش می کنیم این علاقه بچه ها را با ایده هایی ترکیب کنیم که با استفاده از آنها بتوانید کاردستی های زیبا خلق کنید. بدون شک بچه از اینکه در کنار والدین یا مربیان خود ساعتی را صرف درست کردن کارهای دستی کنند لذت می برند.

شما عزیزان با آموزش ساخت کاردستی های خلاقانه به کودکان، به رشد فکری و شکوفا شدن خلاقیت و ابتکار کودکان کمک می کنید و بعث می شود کودک بتواند اقدام به ساختن کاردستی های جالب و دیدنی با ساده ترین وسایل نماید.برای ساخت کاردستی کودک از انواع وسایل دور ریز موجود در منزل میتوان استفاده کرد، فقط باید به این نکته توجه کرد که مواد و وسایل استفاده شده برای کودک ضرری نداشته باشند.

فواید ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی:

ساخت کاردستی با مواد بازیافتی و دور ریختنی می تواند فرهنگ صرفه جویی را نیز به کودک آموزش دهد. همانگونه که می دانید ساخت کاردستی با مواد دور ریختنی و بی استفاده می تواند تا حد زیادی باعث به وجود آمدن خلاقیت و ابتکار در کودکان شود.

کاردستی ساختن نیاز به کمی ابتکار دارد و یک سری وسایل ساده که اگر این وسایل از بین وسایل دورریختنی انتخاب شوند، ساخت کاردستی جالب تر و لذت بخش تر خواهد بود.وسایل دور ریختنی را دور نریزید و با خلاقیت و ابتکار خود از آنها وسایل زیبا و تزیینی و یا کاردستی های زیبا برای کودکان بسازید.ساخت کاردستی با مواد بازیافتی ایده جالب و قابل توجهی است که به راحتی و با کمترین امکانات می توان آن را تهیه کرد.
در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران, نمونه هایی از کاردستی های خلاقانه برای کودکان که با انواع مواد بازیافتی تهیه شده اند را مشاهده می نمایید که هر یک می توانند الگوی مناسبی برای باشند تا از این طریق نحوه ساخت کاردستی را با مواد دور ریختنی و بازیافتی را به کودکان آموزش دهید.برای مشاهده تمام نمونه ها درادامه مطلب با ما همراه باشید.

 عکس های کاردستی با وسایل دور ریختنی و مواد بازیافتی

خلاقیت کودکان پیش دبستانی

آموزش ساخت خانه با سطل بازیافتی

 

خلاقیت کودکان در نقاشی

آموزش ساخت گربه با وسایل دور ریختنی

 

خلاقیت کودکان

ساخت بالن با کاغذ

 

خلاقیت کودکان چیست

آموزش ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی

 

خلاقیت کودکان کتاب

ساخت خانه با وسایل دورریختنی

خلاقیت کودکان و نقاشی

کاردستی های خلاقانه با مواد دور ریختنی

دور ریختن وسایل قدیمی

کاردستی با مواد بازیافتی برای کودکان

وسایل دور ریختنی

عکس کاردستی با وسایل دور ریختنی

روش صحیح دور ریختن وسایل الکترونیکی

آموزش خلاقانه ساخت کاردستی

تعبیر خواب دور ریختن وسایل

ساخت جوجه با کاموا

دور ریختن وسایل اضافه

آموزش ساخت کاردستی به شکل هواپیما