الگوی صحیح خواب کودک    

نحوه خواباندن کودک و شکل دهی عادت خواب در فرهنگها ، قبایل و حتی خانواده ها  متفاوت است . بعضیها  بچه را وقت خواب قنداق می کنند،بعضی لباس نازک به او می پوشانند و یا حتی بعضی او را لخت می خوابانند...

ممکن است کودک در یک اتاق مجزا،به تنهایی یا با خواهر و برادر یا با چند خواهر و برادرش بخوابد یا به اتفاق همه اعضای خانواده در یک جا و حتی در یک رختخواب بخوابد.کودک ممکن است به پشت ، پهلو ویا روی شکم،دریک اتاق تاریک، نیمه تاریک،کاملاً روشن یا در یک محیط بی سرو صدا  یا با صدای رادیو و تلویزیون وبا وجود صداهای ناگهانی مثل هواپیما بخوابد. ممکن است  وقت شیر خوردن در بغل مادر با قرص خواب آور یا با لالایی در گهواره به خواب رود  یا این که نیاز به شنیدن یک قصه و یک دعا و بازی کردن داشته باشد و یا کلاً زمان مشخصی برای خواب نداشته باشد  یا بر عکس باید هر شب طبق نظم خاصی بخوابد .

اهمیت داشتن یک برنامه روزمره برای خواب

بعضی از روشهای خواب بهتر از برخی دیگر هستند اما در واقع کارهای زیادی وجود دارد که به رفتار خواب مربوط می شوند اگر برنامه دائمی  انجام می شود و کودکتان با این برنامه شبها به راحتی می خوابد و در طول شب هم به کرات بیدار نمی شود و در طول روز هم رفتار او رضایت بخش است باید گفت این برنامه کاملاً مناسب است.
برخی عادتها و شیوه ها به کودک شما کمک بیشتری می کند  تا یک الگوی درست در او شکل بگیرد و از مشکلاتی که در سالهای بعد احتمال پیدایش آن می رود جلوگیری شود. به عنوان مثال  اگر عادت دارید هر شب کودکتان را بیست سی دقیقه روی پا لالایی دهید تا خوابش ببرد و حتی نیمه شب هم که او  یکی دوبار از خواب بیدار می شود مجبور هستید با همین روش دوباره  او را بخوابانید، باید گفت  که شما عملاً در عادت خواب او مداخله کرده اید و یادگیری شروع خوابش را به تعویق انداخته اید .
اگر کودک را در رختخوابش بگذارید و اجازه دهید که بدون لالایی و تکان دادن خودش به تنهایی بخوابد و در طول شب نیز به خواب ادامه دهد مطمئناً برای شما و فرزندتان بهتر خواهد بود.  در هر حال به نفع کودک است که خوابی پیوسته و منسجم داشته باشد . ممکن است شما و کودکتان در یک رختخواب بخوابید  و کاملاً هم از این بابت راضی باشید و حتی کودک تمام شب را به خوبی بخوابد؛اما ادامه این عادت برای مدت طولانی  برای هر دوی شما مطلوب نیست.  توجه داشته باشید که باید در این عادت تغییراتی  داده شود .
منظور  از روش و عادتهای قبل از خواب همان کارهایی است که قبل از خواب برای آماده کردن  کودک انجام می دهید. اگر او نوزاد است احتمالاً پوشک  او را عوض می کنید و روی پا لالایی  می دهید تا خوابش ببرد و سپس  او را به جای خوابش منتقل می کنید.ممکن است او را در حالی که بیدار است به جای خوابش ببرید و خود به تنهایی بخوابد.عموما ً همه این الگوها برای چند ماه اول عالی است ؛چرا که انتظار نداریم که یک نوزاد سر تا سر شب را به طور پیوسته بخوابد . اگر فرزند 5 تا 6 ماهه شما هنوز سازگاری نیافته،باید به برنامه و عادت زمان خواب او نگاه عمیق تر و دقیق تری بیندازید . اگر کودک شما به هنگام خواب روی پا لالائی شود و یا با شیر خوردن در بغل بخوابد باید گفت که این کودک هنگام بیداریهای معمول  نیمه شب برای خواب رفتن دوباره  دچار مشکل خواهد شد .
برای این که بتوانید  به او کمک کنید تا شبها خواب بهتری داشته باشد . می بایست در عادتهای زمان خواب او تغییراتی ایجاد کنید و مثلاً او را بیدار بگذارید تا نحوه  سازگاری و تنهایی خوابیدن در رختخواب  را چه اول شب و چه نیمه شب بیاموزد.به تدریج که کودک بزرگتر می شود عادتهای  زمان خواب اهمیت بیشتری پیدا می کند .  اگر زمان خواب برایش لحظات  خوشی باشد دید خوبی به آن خواهد داشت.
برنامه و روشهای وقت خواب متفاوتند.باید برنامه و روشی متناسب با وضعیت خانواده خود انتخاب کنید . خوب است که هر شب دقایقی را با کودک خود سپری کنید  و به او یاد بدهید که چه کارهایی را  باید طبق برنامه هر شب انجام دهد . برای بچه های کوچکتر زمان خواب زمان جدایی است و تحملاو برای آن دشوار است . در واقع  درست نیست بچه  نوپا یا خردسالی را به تنهایی  به رختخواب بفرستیم چون  ممکن است سبب احساس محرومیت از بهترین لحظات روز  شود . خوب است که ده تا سی دقیقه قبل از خواب به او اختصاص دهید . از شوخیها  و بازیهای پر تحرک، تعریف قصه های ترسناک و یا هر عملی که به هنگام خواب هیجان کودک را برانگیزد  اجتناب نمایید . می توانید با او گفتگو  یا بازی آرامی کنید  یا برایش قصه بگویید  یا کتاب  بخوانید.  هنگامی که چند صفحه به پایان  داستان باقی مانده به او تذکر دهید که کم کم وقت تمام می شود و او می بایست بخوابد نباید تسلیم خواسته های او  برای خواندن داستان دیگری بشوید.با این شیوه کودک مقررات را می آموزد.چنانچه  هر دو بدانید که چه کارهایی را باید به هنگام خواب انجام دهید هرگز میان شما بحثی روی نخواهد داد .
کودک بزرگتر هم که می شود دوست دارد مدتی را  قبل از خواب  با شما سپری کند . تماشای تلویزیون  این هدف را تأمین نمی کند،حتی  اگر او در کنار شما به تماشای تلویزیون بپردازد به لحظاتی خصوصی  و صمیمی و نزدیکتر نیاز دارد . می توانید  در باره وقایع مدرسه  یا برنامه ریزی یک روز تعطیل  و یا درباره چیزهای جالب و سرگرم کننده،یا در صورت امکان در مورد برخی نگرانی های او صحبت کنید تا هنگام خواب کمتر به آنها فکر کند . برخی شبها  ممکن است از پیاده روی و بازی و یا کار در منزل لذت ببرد .
یک کودک 10 – 12 ساله احتمالاً  دوست دارد  به تنهایی برای خواب آماده  شود،با او به گفتن یک شب بخیر  اکتفا نکنید،بلکه کمی با او صحبت کنید. آخرین کاری که قبل از رفتن به خواب انجام می شود خیلی مهم است . هر گونه  دعوا و درگیری و تشنجی  سبب می شود که کودک،خواب آرام و راحتی نداشته باشد .
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران