آکاایران: ماجراهای سندباد یک انیمه ۵۲ قسمتی به کارگردانی فومیئو کوروکاوا که برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ اکران گردید. داستان این مجموعه بر اساس داستان سندباد است. سندباد در سال ۱۳۵۶ به پارسی دوبله شد و تاکنون چندین بار به روی آنتن رفته است.

این داستان در قصه های هزار و یکشب هم گنجانده شده و به میان عربها هم راه یافته است و اروپاییان آن را از ایشان گرفته اند. داستان سندباد امروزه سوژه چندین فیلم سینمایی و پویانمای گوناگون در جهان شده است. این کارتون در ایران در اواخر دهه شصت و اوایل هفتاد خورشیدی از طرفداران بسیاری برخوردار بوده است. کارتون به صورت سریالی بوده و بر اساس داستان های سندباد بحری ساخته شده است.

کارتون به یاد ماندنی ماجراهای سندباد -آکاکارتون به یاد ماندنی ماجراهای سندباد -آکا

کارتون سندباد یکی از زیباترین کارتون های دوبله شده در ایران است.این کارتون از جمله کارتون هایی بود که هر کسی با هر سنی را مجذوب خود می کرد.حتما همتون کارتون سندباد رو دیدید که داستان یک پسر ماجراجوی اهل بغداده که در هر قسمت با اتفاقات عجیب و موجوداتی تخیلی مواجه می شه. برخی از شخصیت های داستان عبارتند از: سندباد، شیلا، علی بابا، حسن.

کارتون به یاد ماندنی ماجراهای سندباد -آکاکارتون به یاد ماندنی ماجراهای سندباد -آکا

صداپیشگان

دوبلۀ سندباد به سرپرستی ناصر ممدوح انجام شد. وی صداپیشگی نقش نخست این کارتون را به ناهید امیریان سپرد که در زمان دوبله، فرزند دوم خود را باردار بود. هنرمندان زیر از دیگر دوبلُرهایی هستند که ممدوح را در برگردان این اثر به زبان پارسی یاری نمودند.


نقش دوبلُر
سرپرست گویندگان و راوی ناصر ممدوح
سندباد ناهید امیریان
علی بابا ظفر گرایی
شیلا مهدی آژیر
شیلا پس از دگرگونی به انسان فریبا شاهین مقدم
بابا علاءالدین مرتضی احمدی (در چند قسمت نخست: غلام علی افشاریه)
عموی سندباد فریدون دائمی
جادوگر بزرگ خسرو شایگان
شیطان بزرگ شهروز ملک آرایی
حسن در بیشتر قسمت ها: مهوش افشاری

کارتون به یاد ماندنی ماجراهای سندباد -آکاکارتون به یاد ماندنی ماجراهای سندباد -آکا

منبع :