آکاایران: تقویت هوش مالی کودکان از جمله نیازهای ضروری است که برای پیشرفت در آینده شان ضروری می باشد. از جمله درس هایی که در مدرسه جای خالی آنها به شدت احساس می شود آموزش سواد مالی است. حتی بزرگسالان هم نمی‌دانند که هوش مالی چیست و چگونه می توانند پول را به یک اهرم تبدیل کنند. تفاوت اینکه بعضی از افراد راحت پولدار می‌شوند و بعضی از آنها به سختی پول در می‌آورند به هوش مالی آن ها برمی‌گردد.

به طور کلی، هوش مالی مشابه هوش منطقی و همچنین هوش هیجانی است. در واقع، راهکارهای بسیاری برای پرورش انواع هوش از جمله هوش هیجانی وجود دارند. از سوی دیگر، یکی از فاکتورهای تربیتی مهم در پرورش کودکان تقویت هوش مالی آن‌ها است؛ بنابراین شما به عنوان پدر یا مادر کودک باید با قوانین ضروری به منظور تقویت هوش مالی کودکان آشنایی داشته باشید.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, چند روش به شما یاد می‌دهیم که چگونه به‌ شیوه ای تاثیر گذار کودک‌تان را با مسائل مالی آشنا کنید.ابتدا باید تعریف و اهمیت هوش مالی برای کودکان را بدانید.

10 راه اصولی برای تقویت هوش مالی کودکان

هوش مالی چیست ؟

در واقع می توانیم بگوییم مسئله ای که افراد ثروتمند یا به عبارتی ثروت ساز را از سایرین جدا می کند هوش مالی آن ها است.

بسیار دیده ایم افرادی را که اصطلاحا از صفر شروع کرده اند و همواره در مسیر رشد مالی قرار دارند. در مقابل افرادی هستند که تنها انگشت به دهان مانده اند و به پیشرفت سایرین غبطه می خورند‌. آنچه که این دو گروه را متمایز می کند هوش مالی آنان است.

اهمیت آموزش هوش مالی کودکان

از این تعاریف می توان درک کرد که آموزش هوش مالی کودکان چه اهمیتی دارد و چرا باید صورت بگیرد.

فرزندان ما بعد از رسیدن به بلوغ و جوانی وارد اجتماع می شوند. اگر آنها با فرایند کسب درآمد هیچ آشنایی نداشته باشند به زودی سر در گم خواهند شد.

باور اشتباهی که برخی از خانواده های مرفه دارند این است که فرزندانشان نیازی به درآمد زایی و آموختن هوش مالی ندارند؛ چرا که همواره از لحاظ مالی تامین بوده و خواهند بود. اما طبق مطالعات علمی ثروت در خانواده ها معمولا تا ۲ الی ۳ نسل باقی می ماند و اگر اقدام به حفظ و توسعه آن نشود از بین خواهد رفت.

چه بسا افرادی که در خانواده های مرفه بزرگ شده اند؛ اما چون سواد مالی نداشته اند نتوانستند ثروتشان را حفظ کنند. پس بهترین کار این است که در هر سطحی از جامعه قرار داریم ، آموزش هوش مالی کودکان را جدی بگیریم و راهکار های مناسب را انجام دهیم تا این مهارت را به فرزندمان هدیه کنیم.

 

پول توجیبی بدهید اما نه بی‌حساب‌وکتاب

مانند هر آدم دیگری، بچه‌ها هم برای انجام امور گوناگون، مثل هزینهٔ اردوی گروهی مدرسه، به پول نیاز دارند. تعیین مقدار مشخصی به‌عنوان پول توجیبی برای بچه‌ها خوب است؛ اما بهتر است کودک‌مان را طوری بار بیاوریم که بتواند پول را خودش به‌ دست بیاورد. این کار به آن‌ها نشان می‌دهد آدم‌ها چطور کسب درآمد می‌کنند.

«نیکولا» به دختر ۸ ساله‌اش برای انجام برخی کارهای خانه که خارج از وظایف روزمره‌ٔ اوست (قرار نیست به‌خاطر مرتب‌کردن اتاقش که وظیفهٔ اوست، پولی به فرزندمان بدهیم)، دستمزد می‌دهد. البته نباید کاری کنیم که کودک انتظار داشته باشد برای انجام هر کار اضافه‌ای، پول دریافت کند. چون وقتی شغلی پیدا کرد، دست از انجام کار خانه می‌کشد. او باید بداند که لازم است در انجام کارهای خانه همکاری کند.

می‌توانیم پرداخت پول توجیبی را منوط به انجام مجموعه‌ای از کارها در پایان هفته، کنیم. اگر در پایان هفته برخی از کارها انجام نشده باشند، از پول توجیبی او کم می‌شود.

 

تقسیم بندی پول را به طور عینی به کودک نشان دهید -  تقویت هوش مالی کودکان

کودک را در بحث بودجه‌بندی مشارکت دهید

یکی از بهترین روشها برای آموزش مسائل مالی به کودکان، درگیرکردن آن‌ها در بحث بودجه‌بندی هزینه‌های خانواده است. این‌گونه آن‌ها می بینند که ما چگونه مسئولانه به قبض‌ها و صورت‌حساب‌ها می پردازیم. کودکان به‌ صورت ذاتی دوست دارند به پدر و مادرشان کمک کنند؛ پس، فکر میکنند تا راهی برای کم کردن هزینه‌هایشان پیدا کنند. این بحث‌ها باید خودمانی و بدون نگرانی باشند؛ حتی می‌توانیم موقع خوردن شام دراین‌ مورد بحث کنیم. بهتر است بحث شامل یادآوری‌هایی برای پرداخت قبض‌ها یا اقساط، میان ما و همسرمان باشد.

مشکلی ندارد چنانچه کودک‌تان هنوز آن‌قدر بزرگ نشده است که بتواند در بحث شرکت کند. هدف این است که او ببیند خانواده بدون نگرانی و استرس در مورد مسائل مالی بحث می‌کند.

 

چگونه هوش مالی کودکان را افزایش دهیم ؟ - بازی دونه

نشان دادن فرآیندهای مالی و استفاده از کتاب ها

برای کودکان خود حساب بانکی باز کنید و بعضی وقت ها او را با خود به بانک ببرید. فرآیندهای بانکی را خیلی ساده و قابل فهم برای او توضیح دهید و اجازه دهید پول های پس انداز شده‌اش را در حساب بانکی اش بگذارد. به جز این می توانید به عنوان تشویق مبلغی را نیز به حساب بانکی او اضافه کنید و موجودی جدید حسابش را به او اطلاع دهید.

از دو سالگی اغلب کودکان به داستان ها و کتاب ها علاقه نشان می‌دهند. برای آنها کتابها و داستان‌هایی بخوانید که دارای مسائل مالی می باشد. از کودک خود بخواهید راه حل خود را برای مشکلات گوناگون توضیح دهد و چنانچه سوالی داشت با صبر و حوصله جوابش را بدهید. در سنین دبستان می توانید برای او مسائل ریاضی که دارای مباحث مالی مناسب سنش هستند را طرح نمایید .

 

به کودکان پول هدیه بدهید تا بتوانند تصمیم‌هایی مالی بگیرند

هدیه‌دادن در تولدها و مناسبت‌های دیگر متداول است. می‌توانیم به‌جای هدیه کالاهای گوناگون، پول هدیه بدهیم. به این شیوه در وقت صرفه‌جویی می‌کنیم؛ دردسر انتخاب هدیه را نیز نداریم و مهم‌تر اینکه به تقویت توانایی حساب‌وکتاب فرزندمان کمک می‌کنیم. بچه‌ها عادت دارند که به‌مناسبت رویدادهای خاص مثل روز تولدشان، برای هدیه‌ای ویژه درخواست کنند. با دادن پول به آن‌ها به‌‌عنوان هدیه، کودک کم کم درک می‌کند که درخواست‌هایش چه هزینه‌ای دارند!

 

هوش مالی کودکان ؛ اهمیت و روش‌های کاربردی برای تقویت آن - هوش برتر ایرانیان

به کودکان یاد بدهید چگونه پول توجیبی‌اش را خرج کند

کودک باید بداند که هرچند می‌تواند قسمتی از پولش را صرف تفریح و خوش‌گذرانی کند؛ ولی قسمتی از آن را نیز باید به تأمین بعضی نیازهای ضروری قرار دهد. با گذر زمان و افزایش سن بچه‌ها، می‌توانیم در این زمینه جدی‌تر عمل کنیم.

واضح کنید که پول توجیبی باید برای چه مواردی را خرج شود؛ هزینه‌هایی مثل تغذیهٔ مدرسه، میان‌وعده، بازی رایانه‌ای، فعالیت فوق‌برنامهٔ مدرسه، هزینهٔ رفت‌وآمد به مدرسه. درمورد بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانیم لباس یا دیگر موارد مهم‌تر را نیز به لیست بیفزاییم.

چنانچه می‌دانید پس‌انداز فرزندتان دارد به مقداری که در نظرش است، نزدیک می‌شود، خوب است قدری پول اضافه به او بدهید! این کار لذت پس‌انداز را برای او بیشتر می‌کند. همین طور او را به‌ دلیل خرج‌نکردن پولش برای افزودن به پس‌اندازش، ترغیب کنید.

چگونه هوش مالی کودکان را افزایش دهیم

شیوه مدیریت پول خودتان را زیر نظر بگیرید

بچه‌ها همیشه در حال دیدن رفتار ما و یادگیری هستند. چنانچه ما ولخرج باشیم، بیشتر از داشته‌هایمان هزینه کنیم و همیشه نگران پول باشیم، بچه‌ها نیز این شیوه را در پیش گرفته و نتیجه می‌گیرند که پول چیزی‌ است کمیاب که خیلی اهمیت دارد!

چنانچه ما بیشتر از درآمدمان خرج کنیم، بچه‌ها فکر می‌کنند این شیوه طبیعیِ مدیریت پول است و همه به این نحو عمل می‌کنند. در صورتی که ما به‌ علت رفتار و خرج‌های اشتباه، مرتب نگران کم‌آمدن پول‌مان باشیم، فرزندمان نیز همین شیوه را دنبال می کند. ما به‌عنوان مادر یا پدر، می‌توانیم با اصصلاح خودمان الگوی خوبی برای فرزندمان باشیم.

 

آموزش هوش مالی به کودکان

در اصول کسب و کار تکنیکی وجود دارد که توصیه می‌کند کارمندان را از جزئیات شرایط شرکت باخبر کنید. به طور مثال الان چقدر فروش داریم، چقدر تولید داریم، به کجا محصول می‌فروشیم و… . این تکنیک سبب می‌شود کارمندان حس مسئولیت و همدلی بیشتری با مجموعه داشته باشند.

اکنون روشی نیز در مورد تقویت هوش مالی کودکان وجود دارد که مشابه راهکار بالاست. در این شیوه باید به کودکان‌تان در مورد روش کسب درآمد توضیح بدهید. اینکه از کجا پول می‌آورید؟ بابت چه کاری پول می‌گیرید و… . به این ترتیب به جز اینکه کودک حس با ارزشی می‌کند، حس مسئولیت بیشتری نیز خواهد کرد و به جز اینها، کم کم با مفاهیم دنیای اقتصاد آشنا می‌شود.