در چند سال اخیر چهره پردازی کودک در زندگی فانتزی کودکان رواج پیدا کرده است و همچنین چهره پردازی کودک یکی از شاخه های محبوب در میان مادران و کودکان می باشد. این حرفه در طی مدت کوتاهی به دلیل استفاده از رنگ های زنده و شاداب سازی صورت کودکان، تبدیل به یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین فانتزی های کودکان و والدین آنها شده است.

گریم کودک چیست ؟

و طرح یا کارکتری را که کودک با آن ارتباط بیشتری برقرارمیکند

را برچهره اش نقاشی میکنند که به آن گریم کودک گفته میشود
در بخش گریم کودک نکاتی که باید. به شدت به آن پرداخته شود عبارتند از:
-مواد. و متریالی که مورد. استفاده قرارمیگیرد
-انتخاب رنگهایی که مورد. علاقه کودکان باشد
-توجه به طرح و. شکل کارکترهایی که مورد توجه کودک می باشد
-استفاده نکردن از خطوط زیادی اطرافرچشم ها
-سرعت عمل درکارو ارتباط برقرارکردن باکودک درحین انجام کار

 

نقاشی روی صورت کودکان پروانه

وسایل موردنیاز گریم کودک

آب رنگ

آب رنگها به صورت پالت های 6، 12، 18 رنگ و یا به صورت ظرف های تکی موجود هست ، که برای طرح های گوناگون روی بدن بکار می رود. تمامی این آب رنگها محلول در آب و ضد حساسیت می باشند.

 

قلم مو

قلم مو در اندازه و شکل گوناگون در بازار موجود میباشد ، که از آن میتوان برای طرح های گوناگون استفاده نمایید. همچنین از قلم موهای گریم و آرایشی هم میتوانید ، بهره بگیرید. در گریم کودکان حداقل به دو تا سه قلم مو که دارای سر گرد و چهار گوش با اندازه نازک و پهن هستند نیازمندید.

 

قلم مو پهن و دارای لبه چهارگوش یا گرد، برای رنگ آمیزی در سطح وسیع تر و سایه روشن نمومدن صورت، از رژگونه یا پودر استفاده می شود. قلم موهای متوسز که سر گردی دارند، برای رنگ آمیزی و قلم موهای باریک و نوک تیز برای خطوط باریک و رنگ آمیزی لب مورد استفاده قرار می گیرند.

 

اسفنج

اسفنج های مختلفی مخصوص گریم کودکان وجود دارد که میتوان از تمام فروشگاههای آرایشی تهیه کرد. اسفنج ها به صورت خشک یا مرطوب استفاده می شود. اسفنج روکش دار مخملی، برای پودر زدن صورت استفاده می شود. اسفنج متخلخل برای ایجاد ته ریش، چروک و پوست ضخیم حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد. اسفنج لاتکس، برای رنگ آمیزی و یک دست کردن به کارمی روند.

 

دستمال مرطوب، دستمال کاغذی

آرایش کودکان چنانچه با مواد مخصوص گریم کودکان انجام شود با آب و صابون به آسانی قابل شستشو می باشد. از دستمال مرطوب و دستمال کاغذی هم می توانید برای پاک کردن آرایش کودکان استفاده کنید.

 

پاک کننده های آرایش

برای تمیز کردن آرایش کودکان میتوانید قدری پاک کننده آرایشی یا لوسیون را روی دستمال ریخته و آرایش را از روی پوست کودکان پاک نمایید. از شیر پاک کن هم میتوان استفاده کرد.

 

اکلیل و ژل اکلیلی

برای براق کردن همه یا بخشی از طرح، مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از آن سبب جلوه بیش تر آرایش کودکان است.

 

فیکساتور آرایش

برای ماندگاری بیشتر و تثبیت آرایش از فیکساتور آرایشی استفاده می شود. موقع استفاده از فیکساتور، چشم ها را بسته و فاصله باید رعایت شود، تا بچه دچار مشکل نشوند.

نقاشی روی صورت کودکان با گواش

آموزش گریم کودکان

نقاشی بر روی صورت کودکان برای جشن های تولد ایده بسیار جالبی است و آرایش کودک به فرزند شما احساس زیبایی و منحصر به فرد بودن و قدرت را می دهد.

بهتر است که در گریم کودکان از شخصیت های کارتونی استفاده کنید میتوانید از انواع اشکال حیوانات و گل و حشره ها و …. هم در گریم کودکتان استفاده نمایید.

برای گریم کودک باید سعی کنید از رنگ هایی هم خانواده و مناسب با یکدیگر استفاده کنید. از رنگ های زنده و شاداب بیشتر استفاده نموده و از استفاده بی اندازه رنگ های تیره در نواحی وسیع بپرهیزید. برای پوشش قسمت های وسیع در صورت کودک از اسفنج استفاده نموده و برای کشیدن خطوط ظریف از قلم های ریز و درشت استفاده نمایید. رنگ های گرم و سرد را بشناسید و با استفاده از رنگ های مکمل یا متضاد به ایجاد بهترین حالت در صورت کودک بپردازید.

برای انجام گریم حیوانات انتخاب رنگ زمینه و سایه روشن، احتیاج به دقت و ظرافت بسیار دارد. رنگ زمینه چهره را میتوان با رنگ لباس و پوشش سر هماهنگ کنید. به عنوان مثال  چنانچه رنگ لباس و پوشش شیر زرد تیره و یال آن زرد تیره و روشن انتخاب شود، رنگ زمینه صورت را رنگ زرد روشن، سایه ها را با رنگ زرد تیره و قهوه ای روشن کار کنید و نوک بینی را نارنجی تیره کنید. برای گرگی با لباس و پوشش به رنگ دودی تیره رنگ زمینه چهره دودی روشن و سایه ها دودی تیره انتخاب نموده و نوک بینی را نگ صورتی یا ارغوانی یا قرمز رنگ آمیزی نمایید.

برای حیوان پیر خطوط بیشتری کار می شود و رنگ گونه و بینی تیره استفاده می شود و برای حیوان بچه برعکس.

حالت لب به صورت لبخند ترسیم می شود. برای حیوانات هم شخصیت مثبت و منفی در نظر گرفته می شود. حیوان بدطینت زیر چشم ها با سایه به رنگ های زرشکی یا دودی و قرمز، رنگ آمیزی می شود و دو طرف خط لب به طرف پائین، ترسیم می گردد. حیوان خوش طینت دو شکاف کنار لب به طرف بالا کشیده می شود. بطور کلی برای حیوانات دارای شخصیت مثبت از خطوط هلال و برای حیوانات دارای شخصیت منفی از خطوط سر بالا استفاده می شود.

برای تثبیت نقاشی روی بینی، لب، گونه، چشم و پیشانی پیش از آغاز کار قدری پودر تالک روی این قسمت ها می زنیم تا نقاشی روی آن قسمت تثبیت شود. این کار سبب می شود چربی روی پوست گرفته شود.

 

گریم صورت کودکان برای شب یلدا

تسلط به طراحی برای گریم کودک

برای گریم کودک باید تسلط نسبی به طراحی داشته و در استفاده از قلم های گوناگون مهارت داشته باشید. خطوط  و اشکال را به شکلی ظریف و زیبا ترسیم نموده و از کشیدن خطوطی بی تناسب و ناپخته خودداری کنید. رنگ آمیزی در تمام صورت باید با پوشش یکسان و بی عیب انجام شود.

 

پاک کردن گریم کودک

بهترین شیوه برای پاک کردن گریم کودک استحمام کودک و شستشوی کامل رنگها از صورت اوست. به خاطر داشته باشید که گریم کودک نباید برای مدت طولانی روی صورت او باقی بماند چرا‌که امکان دارد سبب خشکی موقت در پوست او شود.

 

مدل گریم کودک

پری دریایی

 • بالای چشم و پیشانی کودک را آبی کنید.
 • با یک قلم مو، صدفی سفید (U شکل) را در وسط پیشانی او نقاشی کنید. دور آن را سیاه کنید.
 • یک خط سیاه بالای چشم‌ها و دو خط سیاه دیگر در گوشه چشم‌ها بکشید.
 • برای زیبایی بیشتر از گل سرهای ستاره دریایی استفاده کنید.

 

 ببر

 • دور چشم‌ها را سفید کنید.
 • رنگ نارنجی را بالای گونه‌ها، بینی و بین ابروها بکشید.
 • یک قلم مو بردارید و با رنگ مشکی خطوطی را روی گونه‌ها و پیشانی و یک قلب کوچک سیاه روی بینی او بکشید.
 • دور سفیدی چشم را برای جذابیت بیشتر، خطی سیاه بکشید. 

 

اژدها

 • دور چشم‌ها، بینی، گونه‌ها و بالای لب را سبز کنید.
 • شاخ و دندانی سفید روی ابروها، گونه و لب‌ها بکشید.
 • روی بینی و گونه‌ها خطوط کوچکی به شکل U و دو طرف بینی را مطابق شکل دو خط سیاه بکشید.
 • بین ابروها را با رنگ سیاه خطوطی به شکل Vبکشید.
 • با رنگ سفید خطوطی را برای جذابیت بیشتر مطابق شکل به آن اضافه کنید.                                                                          

رعد 

 • با یک قلم مو خطی پهن و نارنجی سمت راست صورت کودک خود بکشید. خط را از سمت راست به سمت چپ و دوباره به سمت راست بیاورید. طوری که شبیه حرف Z شود.
 • برای اطراف آن از رنگ آبی و بنفش استفاده کنید.

قهرمان 

 • با یک قلم مو روی پیشانی و گونه‌های کودکتان را آبی کنید. تنها دور چشم‌هایش را خالی بگذارید.
 • با رنگ سیاه دور نقاشی‌تان را خطوطی سیاه بکشید.
 • برای ابرو نیز ابرویی عصبانی طراحی کنید.

پرنسس

 • یک طاق بنفش روی پیشانی کودک طراحی کنید. داخل آن را با همان رنگ پر کنید.
 • یک جواهر بزرگ شبیه اشک در مرکز پیشانی و بین ابروها و 3 تای دیگر را در وسط ابروها بکشید. در پایین چشم‌ها دایره‌ای به رنگ بنفش طراحی کنید.
 • دور تمام طرح‌هایتان را با رنگ مشکی بپوشانید. 3 مژه گوشه هر چشم بکشید.

پری

 • با رنگی طلایی دور چشم‌ها را نقاشی کنید.
 • رنگ بنفش را از گوشه چشم‌ها تا کمی بالاتر بکشید.
 • یک گل و دو ساقه در بالا و پایین گوشه یکی از چشم‌ها طراحی کنید. 

 

ماهی

 • با رنگ نارنجی روی گونه‌ها و دو طرف گردن مطابق شکل نقاشی کنید.
 • با یک قلم مو خطوط مشکی را مانند فلس‌های ماهی به آن اضافه کنید.
 • خطوطی U شکل را با رنگ نارنجی، بالای پیشانی و روی چانه بکشید. خطوط سیاه را به آن اضافه کنید.