دوران حساس بارداری مراقبت‌های صبورانه‌ای می‌طلبد که تقریبا تمام مادران با علاقه آن‌ها را انجام می‌دهند. جامعه آماری نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از مبتلایان به بیمـاری‌ها مزمن خانم‌ها هستند. اگر هر کدام از این خانم‌ها بخواهند باردار شوند باید حتما بیماری زمینه‌ای خود را مد نظر قرار دهند و پس از فراهم شدن شرایط جسمی‌ مناسب برای بارداری برنامه‌ریزی کنند. متاسفانه برخی زنان بدون اطلاع از این قضیه باردار می‌شوند و سلامت خود و فرزندشان را به خطر می‌اندازند. در این شماره دکتر فاطمه داوری تنها، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره تاثیر بیمـاری‌ها مزمن بر بارداری توضیح می‌دهد.

دیابت

ابتدا باید سری به متخصص داخلی یا فوق تخصص غدد معالج‌تان بزنید تا مطمئن شوید دیابت‌تان مهار شده است یا خیر. این پزشک از شما آزمایش HbA1C را می‌گیرد که نشان دهنده چگونگی مهار دیابت شما در ۸ تا ۱۲ هفته گذشته است. بسته به وضعیت فعلی پزشک ممکن است آزمایش‌هایی مانند چربی خون، ادرار و سنجش بینایی برای بررسی آب مروارید، آب سیاه یا شبکیه چشم تجویز کند.

چرا سطح قند خون در دوران بارداری این‌قدر اهمیت دارد؟

سطح قند خون مناسب یعنی ۷۰ تا۱۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر ناشتا، ۱۲۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر بعد از غذا و ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر قبل از خواب. بیشتر خانم‌ها تا هفته ۴ بارداری خود، نمی‌دانند باردارند و اگر سطح قند خون آن‌ها در این مدت نامتعادل باشد احتمال ایجاد اختلالات جنینی بسیار بالاست و خطر سقط و مرده‌زایی انتظار می‌رود. گاهی در اثر بی‌توجهی به سطح قند خون، مادر، نوزادی بسیار درشت دارد که به دلیل بزرگی جثه نمی‌تواند از بدن مادر بیرون بیاید و به همین دلیل مجبور به سزارین می‌شود.

سطح قندخون بالای مداوم مادر می‌تواند سبب افت جدی قند نوزاد درست بعد از زایمان شود زیرا در دوران بارداری، جنین در شرایطی با قند بالا بوده و بدن برای کاهش این قند انسولین ترشح کرده، بعد از زایمان

منبع:bartarinha.ir

گردآوری کودک آکاایران