رئیس مرکز بین‌المللی طب مسافرتی ایران به ارائه توصیه‌هایی پیرامون سفر در افراد پرخطر پرداخت و گفت: سفر برای زنان باردار در سه ماهه اول و سوم بارداری مناسب نیست.

دکتر مرتضی ایزدی با اشاره به شرایط رفتن به سفر در ایام نوروز، اظهار کرد: ابتدا باید مشخص شود که قصد داریم با چه کسی به سفر برویم. وی ادامه داد: سفر رفتن با فرد میانسال سالم، زن باردار، یک سالمند و یا یک کودک متفاوت است و هر یک توجهات خاصی را می‌طلبد. معاون مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی بقیةاله (عج) با تاکید بر ضرورت مراقبت از همراهان سفر که در گروه‌های پرخطر قرار دارند، عنوان کرد: درواقع دستوری که برای مراقبت و سفر برای یک فرد میانسال داریم، با توصیه‌ای که برای یک کودک بیمار وجود دارد، متفاوت است.

ایزدی به انتخاب وسیله نقلیه مناسب سفر نیز اشاره کرد و گفت: اگر قرار است یک فرد مسن یا یک زن باردار به عنوان مثال از تهران تا بندرعباس را با اتومبیل طی کند، لازم است راننده هر 1.5 ساعت تا دو ساعت توقف کند تا این فرد بتواند 15 دقیقه استراحت کند و سپس مجددا سوار اتومبیل شده و به سفرش ادامه دهد.

رئیس مرکز بین‌المللی طب مسافرتی ایران و متخصص ایمونولوژی ادامه داد: قطعا اتوبوس را برای سفرهایی با مسافت‌ طولانی توصیه نمی‌کنیم.

وی درباره سفر رفتن زنان باردار نیز توصیه‌هایی داشت و گفت: زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری می‌توانند مسافرت کنند. اما سفر در سه ماهه اول و سوم بارداری مناسب نیست. البته اگر یک زن باردار به دلایلی ناچار شد به سفر برود، تا حد امکان زیاد از محل سکونتش دور نشود تا در صورت بروز مشکل بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک خود مراجعه کند. همچنین لازم است پیش از سفر با پزشک معالج خود هماهنگی انجام داده و با وی مشورت کند.

منبع : ایسنا

گردآوری کودک آکاایران