سلامت: شاید فکر کنید اگر باردار بودید، هرگز سفر نمی‌رفتید تا فرزندتان در بهترین شرایط متولد شود اما واقعیت این است که بیشتر خانم‌های باردار مایلند برای ایجاد تنوع در ایام نوروز سفر و آب و هوایی عوض کنند.

صرف‌نظر از نوع وسیله نقلیه بسیاری از خانم‌های باردار مسافر برای کاهش دفعات دفع ادرار در طول مسیر، کم آب می‌خورند که این اقدام نادرست و همچنین ثابت و آویزان ماندن پا به مدت طولانی باعث ایجاد لخته در خون می‌شود. برای پیشگیری از بروز این مشکل خانم باردار باید ضمن نوشیدن آب کافی و دفع ادرار مرتب، در طول مسیر هریک ساعت از جایش بلند شود، راه برود و پاهایش را روی سطحی بلندتر قرار و ماساژ دهد.دود

ممکن است به اتفاق خانواده و اقوام به جنگل یا دشت برای پیک‌نیک بروید و آنها بخواهند روی منقل یا چوب‌های خشک کباب درست کنند. ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا استشمام دود حاصل از سوختن چوب برای سلامت من یا جنینم خطر دارد؟ در پاسخ باید بگوییم برخی مطالعه‌ها نشان داده‌اند استشمام طولانی‌مدت و مداوم گاز مونوکسیدکربن دود برای جنین در حال رشد خطرناک است. این خطر در مورد خانم‌های بارداری که شومینه هیزمی یا کرسی دارند هم وجود دارد. البته استشمام گاه‌به‌گاه این دود در پیک‌نیک یا شومینه‌های ویلاهای کوهستانی چندان خطرناک نخواهد بود.

سفر با هواپیما


خانم‌های باردار در سفرهای هوایی به دلیل افت فشار هوا در ارتفاعات نگران سلامت خود و جنینشان هستند. شرکت‌های هواپیمایی معتبر موظفند در ارتفاعات 5 هزار تا 8 هزار پا فشار داخل کابین را در محدوده استاندارد نگه دارند بنابراین اگر دچار بیماری خاصی نباشید، در هواپیما با مشکلی روبرو نخواهید بود اما باید توجه کنید که به هر حال فشار هوای داخل کابین از فشار هوای سطح دریا کمتر است بنابراین ضربان قلب و فشار خون برای تامین اکسیژن مورد نیاز بدن بالا می‌رود بنابراین اگر کم‌خونی شدید، اختلال سلول‌های داسی‌شکل، سابقه لخته شدن خون یا نارسایی جفت دارید، نباید در دوران بارداری سفر هوایی داشته باشید یا اگر مجبورید با هواپیما سفر کنید، باید حتما از پزشک متخصص مکمل اکسیژن دریافت کنید.

در مورد سفرهای هوایی مساله‌ای دیگر هم باید مورد توجه قرار بگیرد آن هم عبور از دستگاه‌های بازرسی در فرودگاه‌ است. در اغلب فرودگاه‌های دنیا، دستگاه‌های فلزیابی وجود دارند که با ایجاد میدان مغناطیسی ضعیف، وجود سلاح‌های احتمالی را نشان می‌دهند. بسیاری از مردم تصور می‌کنند این دستگاه‌ها منتشرکننده اشعه ایکس هستند اما این تفکر اشتباه است. در فرودگاه فقط دستگاه‌های تجسس چمدان‌ها و بسته‌ها اشعه ایکس منتشر می‌کنند، بنابراین برای شما خطری ندارند.

رفتن به ارتفاعات

بهتر است از سفر به مناطق مرتفع صرف‌نظر کنید زیرا در ارتفاعات فشار هوا کم است و اکسیژن کمتری به جنین می‌رسد. شاید بپرسید رفتن تا چه ارتفاعی برای خانم باردار خطرناک است؟ ارتفاع مناسب از سطح دریا برای هر کس به ظرفیت تنفسی و عادت‌های او بستگی دارد. برخی خانم‌ها در ارتفاع 9 هزار پا از سطح دریا احساس سرگیجه می‌کنند در حالی‌که گروهی دیگر در ارتفاع 12 هزار پایی هم هنوز وضعیتی عادی دارند بنابراین اگر در تعطیلات نوروز با خودرو به مناطق مرتفع رفتید چه با تله‌کابین، چه گذر از جاده‌‌های کوهستانی و مرتفع و... احساس بدی داشتید، حتما هرچه سریع‌تر خود را به مناطق پست‌تر برسانید و اگر بهتر نشدید، حتما به بیمارستان بروید.

بیماری حرکت

برخی افراد هنگامی که در خودرو، هواپیما، کشتی یا اتومبیل‌های بازی می‌نشینند، حالت تهوع و سرگیجه می‌گیرند. اگر شما هم این مشکل را دارید، می‌توانید ضمن مشورت با متخصص زنان، از قرص‌های بیماری حرکت استفاده کنید بدون اینکه جنینتان را به خطر بیندازید.

محلول دفع حشرات


مناطق حاره‌ای، مرطوب و سرسبز محل مناسبی برای زاد و ولد حشرات هستند و مسافران مجبورند برای دفع حشرات، از محلول‌های خاصی استفاده کنند. استفاده از این محصولات در دوران بارداری ممنوع نیست اما قبل از استفاده از آنها باید مواد تشکیل‌دهنده‌شان را بررسی کنید و مطمئن شوید کمترین غلظت DEET را دارد. در ضمن بهتر است محلول دافع حشرات را به‌جای پوست، به لباس خود بزنید.حتی می‌توانید به جای DEET محصولات حاوی روغن سنبل هندی استفاده کنید.

تفریح‌های مهیج

هنگام سفر به اماکن توریستی، ممکن است بخواهید از تورهای تفریحی هم استفاده کنید؛ تفریح‌هایی چون جیپ‌سواری، سورتمه‌ یا پارک‌آبی. به گفته دکتر شیرین نیرومنش، استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، این‌گونه تفریح‌های مهیج ضمن اینکه خطر صدمه‌های فیزیکی به مادر و جنین را بالا می‌برند، با القای استرس به مادر باعث زایمان زودرس می‌شوند.

گردآوری کودک آکاایران