مجبور نیستید بچه‌دار شوید!این سئوال برای برخی از افراد، ساده‌ترین سئوالی است که می تواند مطرح شود: آنها همواره آمادگی آن را داشته‌اند که صاحب فرزند شوند، زندگیشان بر همان منوالی می‌گذرد که دوست دارند و واقعا می‌توانند یک کودک را به زندگی خود راه بدهند.

اما برخی دیگر ممکن است چندین سال برای آماده شدن جهت ورود یک کودک به زندگی خود تلاش کنند، یا احساس کنند که پیش از بچه‌دار شدن بهتر است کمی تمرین کنند. کسانی هم هستند که هیچ وقت به فکر بچه‌دار شدن نمی‌افتند. وضعیت شما هر چه که باشد، حتی اگر می‌دانید که می خواهید بچه‌دار شوید، باز هم می‌توانید تصمیم آگاهانه‌تری بگیرید.

قبل از هر چیز در یک مورد می‌توانید مطمئن باشید: هیچ کسی مجبور نیست بچه‌دار شود! انسا‌نها به تعداد کافی روی زمین زندگی می‌کنند و با کمبود آدم مواجه نیستیم که شما بخواهید آن را جبران کنید! پس بچه‌دار شدن به شما مربوط می‌شود و همچنین به امیدها یا رویاهایی که برای زندگیتان دارید.

چرا موضوع تا این حد «دشوار» است؟


تصمیم برای بچه‌دار شدن، تصمیم مهمی است که نباید آن را دست کم بگیرید. داشتن یک نوزاد کوچولو می‌تواند جالب و مفرح باشد؛ حتی می‌تواند برخی نیازهای درونی شما را برطرف کند، به نحوی که قبل از بچه‌دار شدن شاید تصور آن را هم نمی‌کرده‌اید. اما از سوی دیگر، پذیرش مسئولیت یک نوزاد می‌تواند بسیار دشوار هم باشد؛ آنقدر دشوار که فکرش را هم نمی‌توانید بکنید.

این اتفاق از آن رو دشوار است که وقت و انرژی زیادی از شما گرفته و زمان کمی را برای استراحت و تجدید قوا باقی می‌گذارد. از آن رو دشوار است که پدران و مادران معمولا زمان، پول، حمایت عاطفی، آموزش یا آمادگی لازم برای کارهایی را که باید انجام دهند، ندارند و از آن رو دشوار است که اشتباهات احتمالی شما، بر عزیزترین فرد زندگیتان اثر می‌گذارد: بر کودکتان.

تاثیر بچه بر زندگی مادران!


بچه‌دار شدن، تغییرات مهمی در زندگی ایجاد می‌کند و از آنجا که عمده مسئولیت بزرگ کردن کودک در اکثر نقاط دنیا بر عهده مادران است، پس بچه‌دار شدن بیش از آنکه بر زندگی مردان اثر بگذارد، زندگی مادران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در دیدگاه اقتصادی، با بزرگ کردن و تربیت فرزندان، یعنی وظیفه بسیار مهم تربیت نسل آینده، مانند یک سرگرمی برخورد می‌شود.

زنان در حالت عادی نیز درآمد، حمایت و ارزش واقعی خود را در مقابل کمک‌هایی که به جامعه می‌کنند دریافت نمی‌دارند و مادر شدن، مشکلات آنان را دو چندان می‌کند تا جایی که مجبور می‌شوند از شغل خود چشم‌پوشی کرده تا به وظیفه مادری خود برسند. در یک نگاه کلی می‌توان گفت که امروزه مردان نقش بیشتری در مقایسه با گذشته، در تربیت فرزندان بر عهده می‌گیرند، اما کارهای روزمره خانه، پخت غذا، حمایت عاطفی، نگهداری از کودکان، خرید و دیگر جزییات زندگی، همگی بر دوش مادران قرار گرفته است، بدون اینکه راهی برای جبران این تلاش‌ها اندیشیده شود.

آیا آمادگی لازم را برای داشتن فرزند، دارید؟


روش‌های مختلفی وجود دارد که یک فرد بتواند به این سئوال جواب دهد. ممکن است هرگز پاسخ روشنی برای آن پیدا نکنید اما می‌توانید با فکر کردن به این موضوع بر شک و دودلی خود پیروز شوید. تصمیم‌گیری در این مورد به فاکتورهای متعددی مربوط می‌شود که ممکن است برخی از آنها هرگز برای شما روشن نشود یا نتوانید به درستی نظر درست و دقیق خود را در بعضی از این موارد بازگو کنید. اما اگر به خودتان کمک کنید تا بر این مسئله تمرکز بیشتری داشته باشید، می‌توانید علت تردیدهای خود را درک کرده و به تصمیم‌گیری نهایی که به نفع شما و خانواده‌تان خواهد بود نزدیک شوید. ممکن است این تردیدها ناشی از برخی مسایل عاطفی باشند که خود فرد نیز کاملا از آنها اطلاع ندارد، مثلا ناشی از یک مشکل حل نشده در دوران کودکی.


می‌توانید این تحقیق را با این سئوال آغاز کنید: «چه چیزهایی در زندگی برای خودتان می‌خواهید؟» پاسخ این سئوال را فارغ از وضعیت فعلی خودتان و بدون توجه به کارهایی که برای تحقق رویاهایتان یا رسیدن به وضعیت مطلوبتان باید انجام دهید، بدهید. پرسش‌های دیگری نیز می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند.

سئوالات زیر بدین منظور طراحی شده‌اند که بتوانید در مورد آنها با همسر یا دوست خود صحبت کنید، به آنها فکر کنید، در مورد آنها بنویسید یا با مشاور خود صحبت کنید یا هر کار دیگری که موجب شود نگاه دقیقی به آنها بیندازید را انجام دهید. بهتر است این سئوالات را به همسرتان نیز نشان بدهید تا متوجه شوید که پاسخ‌های او برای این سئوالات چیست و آیا پاسخ‌های او برایش راضی‌کننده هستند یا خیر؟ این سئوالات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هم مردان و هم زنان بتوانند به آنها پاسخ دهند.


آیا شما زمانی را به گذراندن با کودکان اختصاص می‌دهید؟ آیا از این کار لذت می‌برید؟


از چه چیزهایی در دوران کودکی خود لذت می‌برده‌اید؟ چه چیزهایی از آن دوران را دوست نداشته‌اید؟


کدام کارها یا رفتارهای والدینتان در ارتباط با خودتان را درست می‌دانستید؟ کدام کارهایشان به نظر شما خوب نبود؟


یک پدر یا مادر چگونه باید باشد و چه کارهایی باید انجام بدهد؟ تا کنون چه درس‌ها یا پیغام‌هایی در این باره از محیط اطرافتان دریافت کرده‌اید؟


هنگام پاسخ دادن به این سئوالات، چه احساسی دارید؟

زناشویی, روابط زناشویی, آموزش زناشویی, مسائل زناشویی, اموزش زناشویی, مسایل زناشویی, زندگی زناشویی, آموزش روابط زناشویی, روابط زناشویی با عکس, بارداری, دوران بارداری, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='جلوگیری از بارداری' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/zaieman1/22750.html'>جلوگیری از بارداری</a></strong>, علائم بارداری, قبل ازبارداری, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='راههای جلوگیری از بارداری' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/zaieman1/22750.html'>راههای جلوگیری از بارداری</a></strong>, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='احتمال بارداری' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/zaieman1/23624.html'>احتمال بارداری</a></strong>, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='نزدیکی در دوران بارداری' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/zaieman1/20149851339.html'>نزدیکی در دوران بارداری</a></strong>, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='قرص های ضد بارداری' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/zaieman1/20149851921.html'>قرص های ضد بارداری</a></strong> زناشویی, روابط زناشویی, آموزش زناشویی, مسائل زناشویی, اموزش زناشویی, مسایل زناشویی, زندگی زناشویی, آموزش روابط زناشویی, روابط زناشویی با عکس, بارداری, دوران بارداری, جلوگیری از بارداری, علائم بارداری, قبل ازبارداری, راههای جلوگیری از بارداری, احتمال بارداری, نزدیکی در دوران بارداری, قرص های <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='ضد بارداری' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/zaieman1/20149851921.html'>ضد بارداری</a></strong>