پزشکان تاکید کردند: بارداری ممکن است درمان سرطان سینه را به تاخیر بیاندازد. به گفته متخصصان؛ وقتی سرطان سینه در هنگام بارداری بروز می‌کند تشخیص و درمان آن اغلب به تاخیر می‌افتد در نتیجه نجات جان زن باردار مبتلا به سرطان در بلند مدت تحت تاثیر این امر قرار می‌گیرد و درمان را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

دکتر جورج پرکینز در گفت وگویی با خبرگزاری رویترز در این رابطه اظهار داشت:

سرطان سینه توام با بارداری شایع‌ترین سرطانی است که اغلب با دوران حاملگی به طور همزمان بروز می‌کند اما معمولا از سوی پزشکان متخصص کمتر تشخیص داده می‌شود.

علاوه بر این بارداری می‌تواند علائم سهم سرطان سینه را بپوشاند و این تاثیر تشخیص سرطان را دشوارتر می‌سازد.

دکتر پرکینز به همراه تیم پژوهشی خود تمام موارد ابتلا به سرطان توام با بارداری را که بین سالهای 1973 تا 2006 به انستیتو آنها مراجعه کرده و تحت درمان قرار گرفته بودند، شناسایی کرده و مورد مطالعه قرار دادند.

بر اساس این تحقیقات، در 51 مورد ابتلا به سرطان سینه در طول بارداری رخ داد در حالی که در 53 مورد ظرف یک سال پس از بارداری‌ این سرطان بروز کرد.

نتایج بررسی‌ها نشان داد: در زنانی که سرطان سینه با بارداری توام می‌شود تومورهای سرطانی پیشرفته‌تر از زنانی است که باردار نبوده‌اند و این امر به علت تشخیص دیرهنگام سرطان رخ می‌دهد.

بر اساس گزارشی که در مجله پزشکی سرطان به چاپ رسیده، در میان 51 زنی که در حین بارداری به سرطان دچار شدند 25 نفر تا پس از وضع حمل هیچ نوع درمانی دریافت نکردند این واقعیت موجب پیشرفت سرطان و مشکل در درمان آن می‌شود.


 سرطان سینه

بارداری, سرطان سینه, درمان سرطان سینه, بارداری و سرطان سینه, سرطان سینه توام با بارداری, سرطان