برترین ها: سلامت مادر در این 9 ماه، آینده فرزندش را تضمین می‌کند اما این سلامت، تنها به سلامت قلب و کبد مادر محدود نمی‌شود بلکه دندان‌ها هم از اعضایی هستند که سالم نبودن‌شان می‌تواند برای نوزاد گران تمام شود.مراقب دندان‌هایتان باشید

 محققان می‌گویند دندان‌های ناسالم، رشد و سلامت جنین را دچار مشکل می‌کند و این درحالی‌است که تنها 22 تا 34درصد مادران اهمیت این موضوع را می‌دانند. خبرگزاری ایرنا در این مورد نوشته است، همه مشکلات دندانی مادران به قبل از بارداری محدود نمی‌شود، بلکه تغییرات هورمونی در این دوره، باعث تغییراتی در وضعیت دندان‌ها هم می‌شود و نه‌تنها می‌تواند موجب پوسیدگی دندان‌ها شود، بلکه ممکن است عفونت لثه در این مادران هم اتفاق بیفتد. پژوهشگران به مادران آینده توصیه می‌کنند که در این 9 ماه، مسواک و نخ‌دندان را فراموش نکنند و به‌طور مرتب به دندانپزشک خودمراجعه کنند. از نظر آنها بد غذا خوردن و سیگار کشیدن هم از مواردی است که می‌تواند سلامت دندان‌ها را به‌خطر بیندازد؛ پس زنانی که می‌خواهند فرزندی سالم داشته باشند، بهتر است در این دوره مراقب عادت‌های خود باشند.


برایش آواز بخوانید

محققان معتقدند، جنین در شکم مادرش هرچه در دنیای بیرون اتفاق می‌افتد را می‌شنود و تمامی این واقعیات بر رشد مغز و جسمش تاثیر می‌گذارد. به گزارش وب‌ام‌دی، آوازخواندن مادر برای جنین و در معرض موسیقی قرارگرفتن از موضوعاتی است که می‌تواند روی رشد او تاثیر بگذارد زیرا محققان معتقدند حتی درزمانی‌که جنین در رحم مادر لگد می‌زند و می‌چرخد، چیزهایی درباره محیط اطرافش یاد می‌گیرد. پژوهشگران توصیه می‌کنند که در زمان بارداری، مادران برای فرزندان آینده‌شان کتاب و شعر بخوانند و با گوش کردن به موسیقی‌های ارزشمند و لذت‌بخش، شنوایی او را تقویت کنند. از نظر آنها لالایی هم از موضوعاتی است که می‌تواند به گوش جنین خوش بیاید و در رشد مغزی او تاثیر بگذارد.


زیاد نایستید

درست است که آب و هوا و تغذیه و بسیاری عوامل دیگر، می‌توانند در رشد جنین و حتی رشد مغزی‌اش موثر باشد؛ اما وضعیتی که بدن مادر در این دوره دارد هم در این مورد بی‌تاثیر نیست. محققان هزار و یک نشانه برای اثبات این ادعا پیدا کرده‌اند و به تازگی  دریافته‌اند که زیاد ایستادن مادر هم از مواردی است که می‌تواند رشد جنین را کند سازد. به گزارش بی‌بی‌سی، زنانی که به دلیل شرایط کاری و حتی عادات شخصی‌شان، بخش اصلی روز را می‌ایستند، صاحب فرزندانی کوچک‌اندام می‌شوند. از نظر محققان، سر نوزادان این زنان حدود یک سانتی‌متر کوچک‌تر از میزان متوسط است و متاسفانه امروزه نزدیک به 40 درصد زنان باردار  درکارهایی چون آرایشگری، فروشندگی و کار با کودکان نوپا و... اشتغال دارند و 8 ساعت ایستادن در روز، باعث می‌شود که فرزندان آنها در چنین شرایطی قرار گیرند. این تحقیقات درحالی انجام شد که پیش از این محققان اثبات کرده ‌بودند، ایستادن بیش از حد مادران در این دوره، باعث می‌شود که نوزاد آنها کم وزن به دنیا بیاید و آنها با مشکل تاخیر در زایمان مواجه شوند.


زیاد قهوه نخورید

مادران باردار مراقب تغذیه خود باشند. محققان می‌گویند نوشیدنی‌هایی چون قهوه می‌تواند جنین آنها را با مشکلاتی رو به رو کند. از نظر آنها مادرانی که روزانه 6 فنجان قهوه یا بیشتر مصرف می‌کنند، بچه‌هایی کوچک‌تر و کم‌وزن‌تری را به دنیا می‌آورند. به نوشته همشهری‌آنلاین، به عقیده محققان میزان کافئینی که زنان در دوره بارداری مصرف می‌کنند، می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد. محققان می‌گویند، قد نوزادانی که مادرشان بیش از حد قهوه یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار می‌نوشند، از دیگر نوزادان کوتاه‌تر می‌شود و این مادران با مشکل زایمان زودرس دست و پنجه نرم می‌کنند. البته محققان تاکید می‌کنند که خوردن 6 فنجان قهوه مادران را با مشکلات جدیرو به رو می‌کند اما یک فنجان قهوه در روز هم به اندازه کافی می‌تواند برای مادران دردسر ساز شود.


ماهی بخورید

وجود ماهی و غذاهای دریایی در رژیم غذایی هر کسی لازم است اما محققان تاثیر شگفت‌آور این غذا روی سرنوشت نوزادان آینده را ثابت کرده‌اند. آنها می‌گویند اگر مادران در هفته‌های آخر بارداری‌شان، به میزان لازم ماهی مصرف کنند، به احتمال کمتری صاحب یک نوزاد کوچک و کم‌وزن می‌شوند. به گزارش بی‌بی‌سی، محققان معتقدند چنین مادرانی، کودکانی با وزن نرمال به دنیا می‌آورند و فرزندان‌شان در بزرگسالی با خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت مواجه نمی‌شوند. از نظر محققان، بعد از هفته 32 بارداری، هر مادری باید 2 بار در هفته ماهی مصرف کند تا با کمک امگا3 و اسید‌های چرب موجود در آن، سلامت نوزادش را تضمین کند.