مجله سیب سبز - ستاره محمد:
تاثیر امواج موبایل، پارازیت‌ها، مایکروویو، اینترنت وایرلس و دیگر امواج الکترومغناطیس بر سلامت انسان و به‌خصوص خانم‌های باردار همیشه مورد بحث محافل علمی بوده و موضوع جدیدی نیست. درواقع تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد و هنوز نتیجه قطعی درمورد آن ارائه نشده است.

اخیرا هم چند وبسایت اینترنتی محصولاتی را ارائه داده‌اند که از برخورد امواج مضر با بدن و همچنین ورودشان به محیط خانه جلوگیری می‌کنند! ما هم به این بهانه سراغ یکی از پژوهشگران و مخترعان محصولات ضد امواج رفتیم که ادعا می‌کند لباسی که تولید کرده، می‌تواند تهدیدهای این امواج برای سلامت را بی‌اثر کند.

ادعای مهندس علی زینلی در این مورد را با متخصصان هم مطرح کرده‌ایم، دکتر اشرف‌السادات جمال، متخصص زنان و فوق‌تخصص پریناتولوژی معتقد است لباس‌های ضد امواج جنبه علمی ندارند اما در مقابل دکتر آزیتا صفارزاده استفاده از این لباس‌ها در دوره بارداری را مفید می‌داند.مهندس علی زینلی، پژوهشگر و مخترع در زمینه عوارض امواج الـکترومغنـاطیس و شیوه‌های ایمن‌سازی:

همه چیز از یک بیماری شروع شد!

حدود 10 سال قبل یکی از دوستان نزدیک‌مان دچار علائمی مانند بی‌خوابی، فشارخون، تپش قلب و استرس شد، باتوجه به اینکه وی پزشک بود علائم را مربوط به واکنش‌های داخلی بدن ندانسته و عوامل خارجی را دلیل بر آن می‌دانست، به همین دلیل درصدد عارضه‌یابی آن برآمدیم و دریافتیم که یکی از عوامل موثر بر سلامت بدن، آلودگی امواج الکترومغناطیس است. حین تحقیقات نیز متوجه شدیم که در اغلب کشورها خانم‌های باردار در ایام بارداری از لباس ضد امواج استفاده می‌کنند بنابراین آن لباس را تهیه کردیم و شخص بیمار از آن استفاده کرد و خیلی زود علائم بیماری‌اش کاهش یافت!

مبارزه با امواج با چسب و کاغذ دیواری!

در قدم بعدی اقدام به اندازه‌گیری میزان امواج محیط کردیم و مشخص شد با اینکه میزان آن کمتر از حد مجاز استاندارد تعیین شده برای اپراتورهای تلفن همراه است اما همین مقدار موج، علائم بیماری تولید می‌کند، پس از تحقیقات بیشتر متوجه شدیم میزان امواج محیط‌های شهری با میزان امواج برای یک محیط زندگی سالم متفاوت است، به همین دلیل تصمیم گرفتیم مقدار امواج در آن محیط بیماری‌زا را کاهش دهیم اما به‌دلیل دردسترس نبودن و قیمت بسیار بالا و تحریمی بودن بعضی مواد ایزوله کننده امواج، خود درصدد ساخت این مواد برآمدیم که در این مسیر راهنمایی و مشاوره اساتید بزرگی چون پروفسور توکلی، پروفسور بیدآباد، پروفسور احمدیان و پروفسور دیپل پائولی از آلمان بسیار راهگشا و مفید بود.

به این ترتیب موفق به ساخت برچسب ضدامواج با پوشش نانوئی شدیم که چسباندن آن به پنجره علاوه بر کاهش درصد از امواج الکترومغناطیس، امواج UV را هم کاهش می‌دهد. این برچسب پس از آزمایشات و تست‌های نهایی در اداره ثبت اختراعات ایران به ثبت رسید. همچنین با ساخت کاغذ دیواری ضد‌امواج توانستیم امواج آن محل آلوده را در حد 100 برابر پایین بیاوریم. پس از آن نیز شاهد بهبود کامل شخص بیمار شدیم. در این 10 سال به موارد مشابه بسیار زیادی برخوردیم که با تکرار عمل کاهش امواج و ایزولاسیون محیط، عوامل بیماری‌زا برطرف شدند. این موضوع در عمل، بیماری‌زا بودن امواج الکترومغناطیس را برای ما ثابت کرد.

امواج الکترومغناطیس و سقط‌های مکرر

امواج الکترومغناطیس نسبت به فرکانس‌های مختلف، میزان نفوذ متفاوتی بر بافت‌های بدن دارند. این امواج پس از نفوذ در بافت باعث تغییراتی مانند افزایش دمای سلول همچنین تغییر در فرمان‌های الکتریکی جاری در کانال‌های عصبی و سلولی و آسیب به دی ان‌ای می‌شوند.

پژوهشگران نیز در تحقیقات خود مشاهده کرده‌اند موش‌های آزمایشگاهی در معرض امواج الکترومغناطیس دچار اختلال در باروری می‌شوند. همچنین محققان اپیدمیولوژیست دریـافـتـه‌اندفـرزندان خانم‌های بارداری که در معرض میدان‌های امواج الکترومغناطیس هستند 30درصد بیشتر دچار آسم کودکان و لوسمی می‌شوند، به همین دلیل لباس ضدامواج را تهیه کردیم و دراختیار تعدادی خانم باردار که دچار عدم باروری یا سقط‌های مکرر بودند، قرار دادیم. در ادامه ملاحظه کردیم با آموزش و استفاده از این لباس‌ها درصد بسیار زیادی از مشکلات‌شان مرتفع شد.

کدام امواج برای سلامت مضرند؟

امواج آلوده کننده محیط دو دسته هستند: دسته اول امواج تولید شده با منشا داخل ساختمان که معمولا توسط دستگاه‌هایی نظیر تلفن‌های بیسیم، مایکروفر، دستگاه‌های اینترنت بیسیم، وای‌فای و موبایل ایجاد می‌شوند و دسته دوم امواج با منشا خارج از ساختمان نظیر دکل‌های تلفن همراه، دکل‌های راداری، ارسال امواج و پارازیت‌ها همچنین تقویت‌کننده‌ها و مسدودکننده‌های امواج تلفن همراه، بنابراین توصیه می‌شود محیط خانه خود را با استفاده از برچسب‌ها و کاغذ دیواری‌های ضد امواج ایزوله کنید و در خارج از خانه حتما از لباس‌های ضدامواج استفاده کنید. این لباس‌ها برای خانم‌ها در چند مدل آماده موجودند البته افراد می‌توانند پارچه مخصوص آن را تهیه کنند و طبق سلیقه خود لباس سفارش دهند.

تپش قلب، سردرد یا خواب‌آلودگی دارید؟

معمولا پس از قرار گرفتن در محیط آلوده به امواج، عوارض روحی و جسمی خاصی همچون فشار خون بالا، تپش قلب، احساس گرگرفتگی و گرما، سوزش چشم و پوست سر، عدم رفع خستگی بعد از خواب، سردرد‌های بدون دلیل و علائم روحی مانند احساس دلهره و استرس، پرخاشگری، بی‌خوابی، کابوس در خواب، نداشتن تمرکز و... بروز می‌کنند. این موارد از شایع‌ترین عوارض امواج آلوده به حساب می‌آیند که همگی آنها بلافاصله بعد از رفع موج آلوده یا رفتن به محل غیرآلوده برطرف می‌شوند.

تلفن بیسیم؛ قاتل خاموش در خانه!

برای کاهش عوارض امواج الکترومغناطیس توصیه می‌شود استفاده از موبایل را به حداقل رسانده یا از هندزفری‌های سیم‌دار استفاده کنید. خانم‌ها نیز باید در زمان بارداری تا حد امکان از دستگاه مایکروفر و موبایل دوری کرده و در صورت ضرورت با داشتن لباس ضد‌امواج و هندزفری سیم‌دار از موبایل استفاده کنند. بهتر است قبل از بارداری میزان امواج محل زندگی خود را مورد سنجش قرار داده و لباس ضد امواج تهیه کنید. باید توجه داشته باشید که طبقات بالایی ساختمان در معرض امواج بیشتری هستند پس برای دوران بارداری بهتر است طبقات پایین‌تر ساختمان یا ساختمان‌های دارای درخت و پوشش گیاهی را انتخاب کنید.

متخصصان زنان چه می‌گویند؟

تعدادی از متخصصان زنان استفاده از این لباس‌ها را مفید دانسته و تعدادی دیگر معتقدند هنوز نیاز به بررسی و تحقیق در این زمینه وجود دارد. با هم نظر سه نفر از متخصصان زنان را می‌خوانیم:

 نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد

به گفته دکتر شیرین نیرومنش، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص پریناتولوژی تاثیر محصولات و لباس‌های ضد امواج ثابت‌شده نیست و لازم است تحقیقات بسیاری در این زمینه صورت گیرد. در حال حاضر نمی‌توان به‌طور صریح درمورد تاثیر امواج بر سلامت نظر داد اما به هر حال احتمال دارد که تماس طولانی مدت با آنها روی سلامت اثر بگذارد. برای مثال در بارداری- به‌خصوص در مراحل اولیه آن- سلول‌های جنین لحظه‌به‌لحظه در حال تکثیر شدن و بسیار حساس هستند بنابراین ممکن است خیلی از عوامل روی آنها تاثیر بگذارند، گرچه این موضوع را هم باید در نظر داشت که جنین در داخل رحم آنقدر در دسترس نیست که خیلی سریع از امواج تاثیر بگیرد.

درواقع رحم بافت عضلانی نسبتا ضخیمی دارد و داخل لگن استخوانی است، به عبارتی خداوند حداکثر پیش‌بینی‌های لازم را لحاظ کرده تا جنین در داخل رحم از عوامل بیرونی مصون باشد. اما باز هم این احتمال وجود دارد که اگر امواج به صورت طولانی مدت، مداوم و از فاصله نزدیک ساطع شوند بر جنین تاثیر بگذارند.

,لباس ضد موج برای خانم های باردار لباس بارداری,زنان باردار,ضد موج,مراقبت دوران بارداری


 شب‌ها موبایل‌تان را خاموش کنید!

دکتر نیرومنش، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با تاثیر امواج بر سلامت می‌گوید: در چند سال اخیر آمار ابتلا به انواع سرطان‌ها افزایش زیادی پیدا کرده و به نظر می‌رسد امواج در این رابطه کاملا بی‌نقش نباشند، البته لازم است همه این مسائل با آمار و ارقام تایید و ارائه شوند. موارد دیگر مثل تغذیه نامناسب، مواد شیمیایی موجود در بعضی مواد غذایی، آلودگی هوا و دیگر عوامل محیطی هم براین موضوع تاثیرگذارند همچنین بعضی تحقیقات نشان داده‌اند زندگی کردن در نزدیکی دکل‌های برق فشار قوی می‌تواند بر سلامت تاثیر منفی داشته باشد و احتمال بعضی از سرطان‌ها مثل سرطان خون را افزایش دهد.

درمورد مایکروفر نیز باید گفت هرقدر از آن کمتر استفاده شود، بهتر است. موبایل هم نباید خیلی در تماس با قسمت‌های بدن باشد. بعضی تحقیقات نشان داده‌اند نزدیک بودن موبایل به ارگان‌های جنسی مردان می‌تواند باعث افزایش احتمال نازایی و کم شدن تحرک اسپرم‌ها شود، بنابراین توصیه می‌شود موبایل را درصورت امکان در جیب لباس و نزدیک بدن خود نگه ندارید. شب‌ها نیز توصیه می‌شود موبایل خود را خاموش کنید و بیرون از اتاق خواب قرار دهید.

 محافظت از تخمدان و اسپرم با لباس ضد موج

دکتر اشرف‌السادات جمال، متخصص زنان معتقد است لباس‌های ضد امواج جنبه علمی ندارند بنابراین از اظهارنظر در این مورد خودداری می‌کند. با این حال به خانم‌ها توصیه می‌کند تا جایی که می‌توانند از امواج مایکروویو و مخابرات دورتر باشند. استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است افراد نباید خیلی از دستگاه مایکروفر در خانه استفاده کنند و مقابل آن قرار بگیرند، همچنین به مادران توصیه می‌کند در اتاق نوزاد تازه متولدشده کمتر از موبایل استفاده کنند. درمقابل، تعدادی از متخصصان زنان ازجمله دکتر آزیتا صفارزاده، فوق تخصص نازایی نظر دیگری درمورد محصولات ضد امواج دارد و استفاده از آنها را به‌خصوص در زمان بارداری مفید می‌خواند.

به‌گفته دکتر صفارزاده این لباس‌ها توسط دانشگاه امیرکبیر و وزارت بهداشت تاییدشده هستند و می‌توانند قسمت شکم و پایین‌تنه خانم‌ها و آقایان را از پارازیت‌ها و امواج محافظت کنند. وی اضافه می‌کند که داخل این لباس‌ها فیبرهای آهن به صورت توری تنیده شده است، به این ترتیب امواج دیگر نمی‌توانند اثر مخربی روی تخمدان‌ها و اسپرم‌ها داشته باشند.