مجله سیب سبز: زمانی مردها به سختی می‌توانستند شدت درد زایمان را تصور کنند و بعضی خیال می‌کردند توصیفات زن‌ها از این اتفاق مبالغه‌آمیز است تا اینکه یک تیم پژوهشی پزشکی درد زایمان را شبیه‌سازی کردند. مردانی که طعم درد مشابه را چشیدند، اعتراف کردند حق با زن‌هاست. به گفته پژوهشگران اگر نقطه اوج درد را 50 واحد تصور کنیم، زن‌ها هنگام زایمان 38 درد می‌کشند. اما از نظر متخصصان چنین دردی که ترس از آن گاهی زن‌ها را از مادر شدن پشیمان می‌کند یا به بالا رفتن آمار سزارین منجر می‌شود، چاره دارد و این روزها مادر شدن می‌تواند بدون جراحی دردناک سزارین یا دردی کشنده به یک لذت تمام‌عیار تبدیل شود.

1. شاید علت ترس از زایمان به خاطر عدم آگاهی شما از واقعیت موضوع باشد. روانشناسان می‌گویند آگاهی همیشه با درد همراه نیست و گاهی باعث آرامش خیال می‌شود! مطالعه کتاب‌ها و مقالات مفید علمی درباره چگونگی به دنیا آوردن نوزاد، تصور صحیح و واقع بینانه‌ای به شما می‌دهد.

2. ببینید

نگذارید ترس از زایمان طبیعی حس درد را در شما چند برابر کند. یادتان نرود حتی اگر قصد انجام سزارین را داشته باشید، باز هم ممکن است یک زایمان زودرس غافلگیرتان کرده و شما را مجبور به زایمان طبیعی کند. پس پیش از این اتفاق چند ویدئوی آرامش‌بخش زایمان که در سایت‌های مختلف داخلی و خارجی قابل دسترس است را ببینید و از تماشای لحظه در آغوش گرفتن کودک توسط مادر لذت ببرید.

3. مقایسه نکنید

شاید شنیدن تجربه دیگران به شما کمک کند اما گاهی آدم‌ها با گفتن تجربیات تلخ‌شان شما را بیشتر از قبل می‌ترسانند. فراموش نکنید هر زنی توانایی‌های جسمی و روحی منحصر به فرد خودش را دارد و هیچ دو زایمان یکسانی وجود ندارد. شاید آستانه تحمل دوست‌تان از شما کمتر باشد، شاید او در زمان وضع حمل شرایط روحی مناسبی نداشته است و شاید او آگاهی لازم را نداشته و دچار اشتباه‌هایی شده باشد. پس بشنوید اما خودتان را با کسی مقایسه نکنید.4. تن‌آرامی کنید

 ترس به طور طبیعی، واکنش‌های فیزیولوژیک را به دنبال می‌آورد. در نتیجه جریان خون کاهش پیدا می‌کند، اکسیژن کمتری به رحم می‌رسد و همین مسئله باعث خستگی عضلات رحم می‌شود و انقباضات رحمی به‌خوبی صورت نمی‌گیرد. اگر بتوانید ذهن و جسم‌تان را با گذراندن دوره‌های تن‌آرامی در برابر ترس مقاوم کنید، نیمی از راه برای داشتن زایمانی راحت را رفته‌اید.

5. خودتان را کشف کنید

 از مواردی که باعث ترس شما هستند، یک فهرست تهیه کنید. کشف کنید دقیقا چه چیزهایی باعث ترس شما می‌شود. این کار ذهن‌تان را منظم می‌کند و می‌توانید ترس‌های واقعی و غیر واقعی را از هم جدا کنید. برای ترس‌های غیر واقعی کاری از دست‌تان برنمی‌آید. شما قدرت کنترل تمام امور را ندارید پس بی‌جهت برای خودتان نگرانی نسازید. سراغ ترس‌های واقعی بروید. ببینید برای هر کدام از چه راه‌حل‌هایی می‌توانید استفاده کنید مثلا می‌ترسید در اواسط وضع حمل، توان جسمی‌تان را از دست بدهید؟ پس در این مدت باید به دنبال بالا بردن توان جسمی‌تان ( از راه تغذیه و ورزش) باشید و خیال خودتان را راحت کنید.

6. دوست پزشک‌تان باشید

اگر در مراجعات متعدد به پزشکی که وضعیت بارداری‌تان را کنترل می‌کند احساس خوبی دریافت نکردید، پزشک‌تان را عوض کنید. مهم این است که به درمانگرتان اعتماد داشته باشید و در مراجعات هفتگی و زمان زایمان بتوانید حس خوبی از او بگیرید.

7. همسرتان را همراه خود کنید

اغلب مردها درک روشنی از تغییرات بدنی و احساسی همسرشان در این دوره ندارند و گاهی ممکن است رفتاری که از نظر آنها منطقی به نظر می‌رسد شما را عمیقا ناراحت کند. بهترین راه برای همراه کردن یک مرد در این روند، مشارکت دادن او در تمام لحظه‌هاست. از همسرتان بخواهید در روزهای سونوگرافی، خرید وسایل نوزاد و حتی مراجعات ماهانه به متخصص همراه شما باشد و اگر قصد زایمان طبیعی دارید، بیمارستانی را انتخاب کنید که اجازه می‌دهد همسرتان در زمان زایمان در کنارتان بماند. قطعا درک مناسب و حمایت‌های شریک زندگی‌تان می‌تواند ترس و البته درد زایمان‌تان را کمتر کند. اگر در این روزها همسرتان امکان بودن در کنار شما را نداشت، از همراهی کسی که انرژی مثبتی به شما انتقال می‌دهد، بهره بگیرید.

8. از تکنیک «لاماز» کمک بگیرید

مطمئن باشید درد کشیدن گرچه سخت است اما در نهایت آسیبی به شما نخواهد رساند به شرطی که از قبل خودتان را آماده کرده باشید. تکنیک‌های تنفس را حتما بیاموزید. تکنیک «لاماز» در این رابطه کمک بزرگی به ریلکس شدن‌تان می‌کند.  می‌توانید از پزشک متخصص‌تان بخواهید در این زمینه با شما کار کند.

9. محل زایمان‌تان را دوست داشته باشید

برنامه‌ای دقیق برای زایمان‌تان طراحی کنید و طرح‌تان را روی کاغذ بیاورید. در نوشتن برنامه قبل از هر چیز محل زایمان را مشخص کنید؛ بیمارستان یا زایشگاه. برای پیدا کردن محل مناسب تحقیق کنید. می‌توانید به بیمارستان یا زایشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و هم از نزدیک سر و گوشی آب بدهید و هم از شرایط پذیرش و امکانات آنجا خبر بگیرید. بهتر است قبل از روز وضع حمل با پزشک متخصصی که قرار است بچه را به‌دنیا بیاورد، ملاقاتی داشته باشید. در تصمیم‌گیری نهایی همه جوانب امر را بسنجید و تصمیم‌تان را با همسرتان در میان بگذارید.

,33 قدم تا زایمان بدون درد (1) زایمان بدون درد,زایمان طبیعی,سزارین,مراقبت دوران بارداری


10. ذهن‌تان را بازی دهید

از زمان پاره شدن کیسه آب‌تان و شروع دردها خودتان را برای روز بزرگ زندگی آماده کنید. باید ذهن‌تان را از موضوع درد منحرف کنید و موضوع جالب‌تری را برای تمرکز کردن پیدا کنید؛ مثلا آهنگ‌های موردعلاقه‌تان را یاد‌آوری و سعی کنید شعر را کلمه به کلمه در ذهن‌تان بشنوید یا زندگی در ویلای مورد علاقه با همسر در کنار خانواده‌ها‌ی‌تان را تصور کنید. به جزئیات فکر کنید. در این زمینه محدودیتی ندارید. پرنده خیال را با خیال راحت پرواز دهید. قرار است خوش بگذرد!

11. نترسید، وقت دارید

اگر همسرتان در لحظه شروع شدن درد در خانه نیست یا اینکه ترافیک، خیابان‌ها را بند آورده، نترسید! شما بعد از پاره شدن کیسه آب چند ساعت وقت خواهید داشت. تکنیک‌های تنفس را به کار ببندید، اگر باید کمی در خانه منتظر بمانید، قدم بزنید و اگر خسته شده‌اید خیلی کوتاه استراحت کرده و باز از نو راه رفتن را شروع کنید. بدن‌تان را در موقعیتی قرار دهید که در لحظه حال‌تان را بهتر می‌کند.

12. کودک درون تان  را نوازش کنید

ماساژ سبک فشار درد را کم می‌کند اما اگر پزشک‌تان راه و رسم درست ماساژ دادن را به شما یاد نداده، می‌توانید به نوازش شکم یا کمرتان اکتفا کنید.
در هر حالتی که هستید، به آرامی یک دست را روی پوست شکم‌تان بکشید و این کار را تکرار کنید. می‌توانید عمل ماساژ را با کمی روغن انجام بدهید تا حرکات دست برای‌تان ساده‌تر شود.

ورزش لگن را هر روز تمرین کنید

عضلات لگن را با ورزش تقویت کنید. در حالت درازکش قدری پاها را از هم باز کنید و ماهیچه‌های اطراف مقعد و اطراف واژن را منقبض کنید. در همین حالت بمانید ولی طبیعی تنفس کنید. بعد از چند ثانیه عضلات را از حالت انقباض خارج کرده و این کار را تکرار کنید. از ابتدای بارداری هر روز زمانی را برای تمرین اختصاص دهید.
طرح: شهاب جعفرنژاد

13. اینطور بنشینید

,33 قدم تا زایمان بدون درد (1) زایمان بدون درد,زایمان طبیعی,سزارین,مراقبت دوران بارداری


حالت مناسبی است برای زمانی که  خسته شده‌اید و می‌خواهید  کمی بنشینید. شبیه به نشستن  در توالت فرنگی است.

14. تکیه کنید

,33 قدم تا زایمان بدون درد (1) زایمان بدون درد,زایمان طبیعی,سزارین,مراقبت دوران بارداری


 پاها را کاملا از هم باز کنید. زانوها را خم کنید. به یک همراه قوی احتیاج دارید که به او تکیه کنید و تحمل وزن شما را داشته باشد. در این حالت می‌توانید به دیوار هم تکیه کنید. اما ممکن است افت فشار داشته باشید و یک همراه می‌تواند شما را از پشت بگیرد و مراقب‌تان باشد.

15. راه بروید

زمانی که قدم می‌زنید، جنین را در موقعیت خوبی قرار می‌دهید. نیروی جاذبه هم به زایمان آسان‌تر کمک می‌کند. راه رفتن تا حدی مسکن درد کمر هم هست.

16. چمباتمه بزنید

,33 قدم تا زایمان بدون درد (1) زایمان بدون درد,زایمان طبیعی,سزارین,مراقبت دوران بارداری


امروزه به زنان پیشنهاد می‌شود که در زمان وضع حمل به پشت دراز بکشند. ولی طب سنتی با این حالت بدن موافق نیست چون عمل زایمان را سخت می‌کند. بهترین وضعیت برای وضع حمل، حالت چمباتمه است.

17. لم بدهید

,33 قدم تا زایمان بدون درد (1) زایمان بدون درد,زایمان طبیعی,سزارین,مراقبت دوران بارداری


 بهترین حالت استراحت در فواصل بین دردهاست. کسانی که از روش اپیدورال استفاده می‌کنند، به پهلو دراز بکشند و بین پاهای‌شان یک بالش بگذارند. در این حالت اکسیژن به جنین می‌رسد. اگر روند زایمان بیش از حد سریع باشد، جلوی آن را می‌گیرد و شرایط بهتری را برای مادر و نوزاد فراهم می‌کند.