کارهایی که باید پیش از بارداری انجام دهید (1)


برترین ها: آیا تصمیم دارید بچه دار شوید؟ به شما تبریک می گوییم! برای اینکه بدانید پیش از باردار شدن چه کارهایی باید انجام بدهید تا سلامت و شاد باشید و احساس آمادگی برای شکل گیری جنین در وجودتان را داشته باشید، خوب است موارد زیر را به خوبی رعایت کنید و انجام دهید.

9. عکاسی کنید


تا پیش از باردار شدن تا می توانید از خود، همسر، خانه، طبیعت، فامیل و ... عکس بگیرید. این دوران تنها فرصت دو نفره بودن است. این عکس ها بعدها برای شما خاطره ساز خواهند بود. در ضمن، فرزندتان نیز در آینده از دیدن آنها لذت می برد.

10. تا می توانید رستوران بروید

اگر خیلی اهل رستوران رفتن نیستید که هیچ. اما اگر رستوران و کافه گردی را دوست دارید، تا پیش از باردار شدن تا می توانید به رستوران های موردعلاقه تان بروید. البته هنگام بارداری هم می توان رستوران رفت، اما نوع غذاهایی که می توانید سفارش دهید تغییر می کند. به طور مثال، نمی توانید سالاد سزار (تخم مرغ خام) یا ماهی های چرب (جیوه زیاد)، پنیر محلی (غیر پاستوریزه) و ... بخورید. بعلاوه، بیماری های بارداری همچون حالت تهوع، سوزش معده یا ویار نیز دلایلی هستند که مانع از رستوران رفتن می شوند. از وقتی تصمیم به بارداری می گیرید تا پیش از حاملگی همه رستوران های مورد علاقه را بگردید و غذاهای دلخواهتان را میل کنید.11. محل زندگی خود را مشخص کنید

اگر فکر می کنید پس از بچه دار شدن به خانه بزرگ تر، اتاق های بیشتر یا محله مناسب تر نیاز دارید، پیش از بارداری این تغییرات را انجام دهید. خانه ای که انتخاب می کنید را باید برای دوسال آینده در نظر داشته باشید زیرا در دوران بارداری به هیچ وجه خوب نیست که درگیر اسباب کشی یا تعمیرات خانه باشید.

12. تکلیف کار خود را مشخص کنید

هیچ قانونی برای ممنوعیت کار زنان باردار وجود ندارد. شرکت هایی که زنان باردار را استخدام نمی کنند تا نیروهایشان را پس از بارداری اخراج می کنند، کارشان کاملا غیر قانونی است. به همین دلیل، اگر به هر دلیلی از کار خود راضی نیستید، اکنون بهترین زمان برای تغییر شغل است. البته باید توجه داشته باشید حداقل باید 12 ماه برای شرکتی کار کرده باشید تا بتوانید از مزایای مرخصی زایمان بهره مند شوید.

پیش از بارداری باید همه مسایل شغل خود را در نظر بگیرید؛ اینکه آیا ساعات کاری شما نرمال است؟ آیا پس از بچه دار شدن می توان برای زمانی محدود آن را تغییر داد؟ آیا مسیر رفت و آمد برایتان سخت و خسته کننده نیست؟ آیا کسی در شرکت قبلا بچه دار شده وضعیت خوبی داشته است؟ اگر پاسخ شما منفی است، شاید بهتر باشد از هم اکنون دنبال شغل جدید باشید.

13. از مادر خود در مورد مسایل بارداری بپرسید

مادر، خواهر، خاله، عمه و مادربزرگ که سابقه بچه دار شدن دارند، می توانند به شما کمک کنند. اینکه چقدر طول کشیده تا باردار شوند؟ آیا مسایلی همچون سقط جنین یا از پا بیرون آمدن کودک داشته اند؟ آگاهی از پیشینه خانوادگی برای داشتن بارداری بهتر به شما کمک می کند. بهتر است این اطلاعات را در اختیار پزشک خود نیز قرار دهید. 

البته خیلی هم نباید نگران باشید. مثلا اگر یک سال طول کشیده تا خواهرتان باردار شود به این معنی نیست که شما هم اینگونه هستید. بسیاری از مشکلات رایج باروری همچون تخمک گذاری ضعیف (با توجه به سن)، لوله رحم مسدود یا آسیب دیده ارثی نیستند. اما برخی مشکلات همچون فیبروئید یا کیست رحم می توانند ارثی باشند.

14. به پزشک مراجعه کنید

بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند حداقل سه ماه پیش از بارداری پیش پزشک زنان و زایمان بروید. باید مطمئن شوید واکسن های خود را به موقع و درست زده اید، مشکلات قلبی و عروقی همچون فشار خون بالا یا کلسترول  و بیماری های مزمن همچون دیابت، آسم، تیروئید و ... ندارید. بد نیست همسرتان نیز این نوع آزمایش ها را بدهد تا با خیال راحت برای بچه دار شدن اقدام کنید. بر اساس سابقه خانوادگی دو طرف شاید پزشک آزمایش ژنتیک نیز برای شما بنویسد. هنگام مراجعه به پزشک هر سوالی که در مورد بارداری در سر دارید را بپرسید.

در ضمن،  در این جلسه می توانید تشخیص دهید آیا این پزشک خوبی هست یا خیر و آیا می خواهید به عنوان پزشک زایمان خود او را انتخاب کنید! البته باید حواستان باشد که پزشک منتخب باید مراجعه کننده باردار نیز داشته باشد. شاید متوجه شوید پزشک زنان شما متخصص زایمان نیست. به همین دلایل بهتر است از سه ماه قبل از اقدام به بارداری همه جوانب را در نظر بگیرید.

,کارهایی که باید پیش از بارداری انجام دهید (2) زن و مرد,پیش از بارداری,مراقبت دوران بارداری


15. به دندانپزشکی مراجعه کنید

شاید تصور کنید دندانپزشکی به باروری و بارداری هیچ ارتباطی ندارد. اما پیش از باردار شدن باید پیش متخصص، دندان ها و لثه هایتان را چک کنید. طبق آمار و تحقیقات مشخص شده است زنانی که لثه های آنها بیمار است احتمال سقط جنین، زایمان زودرس و preeclampsia در آنها بیشتر است. مراجعه به دندانپزشکی، مسواک و نخ دندان کشیدن های منظم خطر سقط جنین را تا 70 درصد کاهش می دهد.

16. سفرها و جمع های زنانه

تا پیش از بچه دار شدن با دوستان خود مسافرت بروید. لازم نیست سفرهای طولانی بروید با چند تن از دوستان قرار بگذارید و آخر هفته را با هم شمال بروید. گردش های داخل شهری نیز می توانید ترتیب بدهید. سعی کنید زمان زیادی را برای دوستان مدرسه و دانشگاه خود صرف کنید. در طول بارداری به حمایت آنها نیاز خواهید داشت. در ضمن، این نوع سفرهای تنهایی را دیگر هیچ گاه پس از بارداری در زندگی خود تجربه نخواهید کرد.

17. به اصل خود بازگردید

اگر موهای خود را به طور مرتب رنگ می کنید، دیگر زمان آن رسیده که به رنگ طبیعی خود برگردید. در طول بارداری نمی توانید هر چند هفته یکبار موهای خود را رنگ کنید زیرا رنگ مو و اکسیدان برای بارداری ضرر دارند. باید تا حد امکان در طول بارداری، به خصوص در سه ماهه نخست از مواد شیمیایی پرهیز کنید.

18. لباس نخرید

اگر چند ماه پیش از بارداری لباس بخرید، نمی توانید  تا پس از بارداری از آنها  استفاده کنید زیرا در بارداری سایز و اندازه شما تغییر می کند. بنابراین بهتر است اگر خیلی تمایل به خرید دارید، سراغ خرید کیف، کفش و زیورآلات باشید. 

,کارهایی که باید پیش از بارداری انجام دهید (2) زن و مرد,پیش از بارداری,مراقبت دوران بارداری


19. با همسرتان در مورد مسوولیت های بچه دار شدن صحبت کنید

بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند زن و مرد پیش از باردار شدن در رابطه با مسایل آینده با هم صحبت کنند. موضوع صحبت ها هم می تواند در مورد تقسیم وظایف بچه داری، سرکار رفتن یا در خانه ماندن، رعایت سنت ها و ... باشد. بهترین صحبت ها در مورد اولویت ها، انتظارات و ترس ها دو طرف است.