سایت دکتر کرمانی: بیمارانم هر روز میپرسند که چگونه میتوانند در طول بارداری ورزش کنند و وزنی سالم اضافه کنند.

برای بیشتر خانمها ورزش کردن در دوران بارداری کاملا بی خطر است و حتی برای کنترل اضافه شدن وزن، رفع یبوست، به حداقل رساندن خطر ابتلا به دیابت بارداری و کمک به خلق و خو بالا بردن سطح انرژی توصیه میشود. امروزه خانم های باردار به همان اندازه که یک خانم غیر باردار ورزش میکند این کار را انجام میدهند، و تغییرات قابل قبولی در قوانین مقدار ورزشی که این خانمها میتوانند انجام دهند ایجاد شده.روش قدیمی اینگونه بود که گفته میشد شدت ورزش باید در حدود 140 بار ضربان قلب در دقیقه باشد. با اینکه این روش 30 سال پیش کنار گذاشته شده ولی متاسفانه برخی مراکز ارائه دهنده ی خدمات پزشکی هنوز این روش را تکرار میکنند.

توصیه فعلی این است که حداقل روزی 30 دقیقه ورزش کنید. باید مقیاستان برای نهایت شدت ورزش میزان توانایی برای صحبت کردن باشد.

قبل از ورزش خوب آب بخورید و از ورزشهای تماسی اجتناب کنید.

نکاتی برای ورزش کردن در طول بارداری:

    ابتدا با پزشک خود هماهنگ کنید که آیا برایتان بی خطر است یا خیر، پزشکی که زیر نظرش هستید با توجه به سابقه ی پزشکی و میزان سلامتتان در این باره نظر میدهد. روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

     بهترین ورزشهایی که یک خانم باردار میتواند روزانه اجام دهد عبارتند از: پیاده روی، شنا و یوگای قبل از تولد.

     از ورزش هایی که با شکم تماس دارد و یا امکان افتادن و آسیب دیدن ناحیه شکم و پهلو در آن هست اجتناب کنید، ورزشهایی مانند سوارکاری، اسکی، بسکتبال ، فوتبال، والیبال و از این دست ورزش ها.

    قبل از ورزش خوب آب بخورید و بدن را از این لحاظ کاملا تامین کنید. یک خانم باردار باید همیشه سطح آب بدنش را افزایش دهد و روزانه 10 لیوان آب استفاده کند.

دوران بارداری واقعا دوره ای غیر عادی است. بدنتان از تمام دیگر دوره های زندگیتان سریعتر تغییر میکند. بسیاری از خانمها با وزنشان مشکل دارند.

اضافه شدن وزن در دوران بارداری یکی از بزرگترین تغییرات نسبت به قبل از بارداری است.

لازم است این را بدانید که یک خانم باردار پس از بدنیا اوردن بچه حدود 11 کیلو از وزنش کم میشود. در نتیجه اگر قبل از بارداری وزنی طبیعی داشته باشید میزان وزنی که در طول بارداری توصیه میشود اضافه کنید 11 تا 15 کیلو است.

اگر زیر وزن طبیعی بودید یا به عبارتی کمبود وزن داشتید توصیه میشود 12 تا 18 کیلو وزن اضافه کنید تا زایمانی سالم داشته باشید. و اگر اضافه وزن دارید تنها لازم است 6 تا 11 کیلو وزن اضافه کنید.

اگر این چنین پیش بروید بسیاری از زنانی که اضافه وزن دارند بعد از پایان زایمان وزنی کمتر از قبل از بارداری خواهند داشت. برای اینکه مطمئن شوید در طول بارداری وزنی سالم اضافه میکنید سعی کنید هر روز ورزش کنید و برنامه ی غذایی سالمی را پیش ببرید.