آکایران :مجله سیب سبز - نیلوفر جامه بزرگی: پشت ویترین شیرینی فروشی می ایستد، دستش را روی شکمش می گذارد و به راهش ادامه می دهد. زنی که قند خونش در آزمایش ها بالاتر از حد میانگین تشخیص داده شده، همیشه نگران مبتلا شدن به دیابت بارداری است؛ مشکلی که نه تنها می تواند سلامت او را به خطر بیندازد، بلکه با جان جنینش هم در می افتد و خوردن چند عدد شیرینی یا چند قاشق برنج بیشتر در دوره بارداری را برایش به یک حسرت تبدیل می کند. دکتر اسدالله رجب، رئیس انجمن دیابت ایران تغییرات هورمونی را دلیل ابتلا به دیابت بارداری می داند و دکتر فاطمه رحیمی شعر باف، فوق تخصص طب مادر و جنین، معتقد است زنی که دیابت بارداری را تجربه می کند، حتی پس از زایمان در معرض ابتلا به دیابت نوع دو است.
بنا به گزارش آکاایران : فورا آزمایش خون بدهید
دیابت نوع یک، دیابتی است که به علت تخریب سلول های ترشح کننده انسولین ایجاد شده است. درواقع کم بودن انسولین در بدن این افراد باعث دیابت شده است. دیابت نوع دو به علت اختلالات پیش رونده در ترشح انسولین و مقاومت به آن ایجاد می شود. دیابت بارداری هم دیابتی است که در دوران بارداری تشخیص داده می شود. اگر قند خون مادر در نیمه اول بارداری بالا باشد؛ در این صورت دیابت قبل از بارداری و درصورتی که در نیمه دوم بعد از بارداری قند خون بالا تشخیص داده شود، مادر دچار دیابت بارداری شده است.

آکاایران: آیا می توان از دیابت بارداری پیشگیری کرد؟جنین تان در خطر است؟
قند خون بالا با خطراتی برای مادر و جنین همراه است. مادران مبتلا به دیابت ممکن است کودکانی با وزن بالاتر از حد طبیعی به دنیا بیاورند که زایمان را نیز مشکل تر می کند. عموما مادران دیابتی بعد از زایمان بیشتر گرفتار خون ریزی می شوند و چون غلظت خون بیش از حد طبیعی مادر وارد بدن جنین می شود، نوزادی با نقص عضو متولد می شود. نوزادانی که از مادرانی دیابتی متولد می شوند، ممکن است بعد از تولد دچار افت قند خون شوند. در ماه نهم بارداری جنین هایی با مادران مبتلا به دیابت بارداری بیشتر در شکم مادرشان از بین می روند. احتمال سقط جنین ها زیر پنج ماه هم بیشتر می شود. مادران دیابتی باردار، تحمل گلوکز خود را از دست می دهند؛ بنابراین لازم است رژیم غذایی فاقد گلوکز را انتخاب کرده و با مشورت پزشک از دارو یا تزریق استفاده کنند.
قند خون تان باید چقدر باشد؟
همه مادران در همان ویزیت اولیه، با انجام آزمایش قند خون ناشتا از سطح نرمال قند خون شان مطلع می شوند.  مقادیر طبیعی قند خون دوران بارداری با افراد عادی متفاوت است.  میزان قند خون مادران باردار در زمان ناشتا باید حدود و قبل از غذا حدود 120 باشد؛ درحالی که میزان قند خون مناسب در افراد معمولی، هنگام ناشتا 125 و قبل از غذا بالای دویست است. تمام مادران برای غربالگری، در هفته 24 تا28 نیز آزمایش های دقیق تری انجام می دهند. درصورتی که این آزمایش ها سطح طبیعی قند خون را نشان ندهند، مادر به دیابت مبتلا شده است. نشانه دیگری که در مادران مبتلا به دیابت وجود دارد، آب زیاد آمنیوتیک اطراف جنین است. با بزرگ بودن اندازه رحم، پزشک با سونوگرافی بررسی دقیق تری انجام می دهد.
دیابت بارداری ماندگار است؟
50 درصد مادرانی که در دوران بارداری به دیابت مبتلا می شوند، با پایان دوران بارداری کاملا بهبود پیدا می کنند؛ اما 50 درصد بقیه به دیابت نوع دو دچار می شوند. مادرانی که وزن بالا دارند و ورزش نمی کنند به احتمال بیشتری دیابتی می مانند؛ باید توجه داشته باشید که از تغذیه و تحرک مناسبی برخوردار باشید تا بعد از بارداری گرفتار دیابت نشوید. برای تغذیه مناسب می توانید از پزشک تغذیه کمک بگیرید. مادرانی که در بارداری اولیه خود دیابت بارداری را تجربه کرده اند، در بارداری بعدی بیشتر در معرض خطر هستند؛ این مادران به احتمال 30 درصد بیشتر از مادران دیگر به دیابت بارداری دچار می شوند.
اگر قصد باردار شدن دارید...
زوج هایی که ناخواسته باردار می شوند، شانس انجام آزمایش های قبل از بارداری را از دست می دهند. با برنامه ریزی قبل از باردار شدن آزمایش های مورد نیاز را انجام دهید تا در سلامت کامل باردار شوید و دوران خوبی را سپری کنید. گذشته از این تا زمانی که از پایین بودن قند خون تان مطمئن نشده اید، با کمک یک متخصص تغذیه رژیمی مناسب برای کم کردن قند خون تان بگیرید.
اگر در معرض خطر هستید...
خانمی که با وزن110 کیلوگرم اقدام به بارداری می کند، سلامت خود و جنین اش را به خطر می اندازد؛ پس قبل از بارداری حتما وزن و فشار خون تان را چک کرده و در مراحل اولیه بارداری مرتب به پزشک مراجعه کنید. بیشتر ارگان های جنین تا سه ماهگی شکل می گیرد، پس آزمایش های مورد نیاز را قبل از سه ماهگی انجام دهید. اگر در گروه افراد پرخطر قرار دارید یا به دیابت مبتلا هستید، دلهره به دل تان راه ندهید؛ شما هم می توانید با کمی ملاحظه دوران بارداری خوبی را تجربه کنید.
هورمون ها کار دست تان می دهند
دکتر اسدالله رجب، رئیس انجمن دیابت ایران می گوید: نوعی از دیابت که به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری ایجاد می شود، دیابت بارداری است که در دوران بارداری تشخیص داده می شود؛ درواقع نوعی اختلال در تحمل گلوکز مادران باردار و تغییرات هورمونی در بارداری است که مقاومت به انسولین را ایجاد می کند.
هفته اول را جدی بگیرید
می توانید پیشگیری کنید؟
به همه خانم های باردار توصیه می شود، در هفته 24 تا 28 بارداری از نظر دیابت کنترل شوند. مادرانی که در معرض خطر هستند، حتما قبل از بارداری یا در هفته اول که متوجه بارداری شان شدند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند تا از نظر دیابت کنترل شوند.
,آیا می توان از دیابت بارداری پیشگیری کرد؟ دیابت بارداری,پیشگیری,درمان,مراقبت دوران بارداری


مراقب مغز جنین تان باشید
ممکن است جنین سقط شود؟
قند بالا رشد و نمو جنین را با خطر مواجه می کند؛ ممکن است کودک با وزن بالا متولد شود. نوزاد بیش از 4 کیلوگرم، زایمان پرخطری برای مادر و نوزاد ایجاد می کند. خطر سقط جنین در مادرانی که دیابت بارداری دارند، بیشتر است. خصوصا در سه ماهه اول این بارداری ها ممکن است خطراتی برای اعضای بدن جنین و مشکلات ارگانیک در نوزاد ایجاد شود و اثرات نامطلوبی روی مغز و قند جنین بگذارد.
حواس تان به دوز انسولین باشد
کیسه آب تان پاره نشود
یکی از علائمی که در دوران بارداری باتوجه به آن می توان به بیماری دیابت مشکوک شد، بیشتر شدن مایع آمنیوتیک است که پزشک با مشاهده مایع بیشتر در اطراف جنین آزمایش های دقیق تری را تجویز می کند. دوز انسولین خانم باردار سه برابر انسولین خانم معمولی است که در درمان آن هم از انسولین استفاده می شود و قرص جایگاهی ندارد.
شما هم در خطرید؟
مادرانی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند، لازم است قبل از بارداری با برنامه ریزی ، وزن خود را تا حد نرمال پایین بیاورند. در دوران بارداری تغذیه متفاوت است و وزن به طور ناگهانی افزایش پیدا می کند که بستر مناسبی برای دیابت بارداری ایجاد می شود. اضافه وزن و چاقی از عوامل مهم دیابت بارداری هستند؛ اگر هم قصد دارید اضافه وزن دوران بارداری تان را به دیابت ربط دهید، باید بدانید قند خون در دوران بارداری آنقدر بالا نیست که شما دچار اشتهای کاذب شوید. خانم هایی که در اقوام درجه یک شان، افراد مبتلا به دیابت دارند، بیشتر در معرض خطر هستند و مادرانی که در بارداری قبلی نوزادانی با وزن بالاتر از 4 کیلوگرم به دنیا آورده باشند یا سقط های مکرر داشته اند، شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت دارند.