آکایران :نی نی سایت - دکتر نسرین صادقی پیروز، متخصص زنان و زایمان: شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا بارداری مانعی برای رانندگی است؟ به گفته متخصصان، رانندگی برای خانم های باردار ممنوع نیست اما خانم هایی که در دوره بارداری پشت فرمان می نشینند، باید بیشتر مراقب باشند و توصیه های ایمنی را جدی بگیرند تا نه تنها سلامت خودشان بلکه سلامت جنین به خطر نیفتد.

بد نیست بدانید خطر بروز تصادف در سه ماهه دوم بارداری بیشتر است چون خانم ها دوره ویار و مشکلات اوایل حاملگی را گذرانده اند و به مرحله سنگین شدن و دردهای شدید ماه های آخر هم نرسیده اند، به همین دلیل مشکلی با رانندگی ندارند و گاهی اوقات بدون اینکه به فکر باشند پایشان را روی پداک گاز می گذارند و متاسفانه یک لحظه غفلت یک عمر پشیمانی را به بار می آورد.
بنا به گزارش آکاایران : بنابراین اگر در سه ماهه دوم بارداری پشت فرمان می نشینید حسابی حواستان را جمع کنید؛ حتی اگر ادعای شوماخر بودن را دارید! شاید شما مراقب باشید اما هیچ تضمینی نیست که راننده های دیگر مثل شما دست فرمان خوبی داشته باشند.
 

آکاایران: اما و اگر های رانندگی در دوران بارداریشرط طلایی رانندگی در حاملگی
برخی از خانم ها فکر می کنند بستن کمربند ایمنی برای جنین خطر دارد چون فشار ناشی از آن به ویژه هنگام ترمزهای شدید باعث خفگی او می شود در صورتی که این باور نادرستی است. یادتان باشد اگر هنگام رانندگی کمربند ایمنی نبندید و در اثر سانحه به جلو پرتاب شوید و شکم تان به شدت با اجسام سخت برخورد کند در معرض خطر سقط قرار می گیرید. البته حتما کمربند را طوری تنظیم کنید و ببندید که فشاری روی شکم تان وارد نشود. برای این کار، قسمت مورب آن باید دورتر از گردن و روی شانه و بین قفسه سینه بیفتد. همچنین قسمت پایین کمربند هم باید طوری تنظیم شود که به جای روی شکم درست زیر شکم قرار بگیرد و فشاری ایجاد نکند.
 
ایربگ سلامت جنین را تضمین می کند
یکی از باورهای نادرست بعضی از خانم های باردار هنگام رانندگی این است که باید ایربگ ماشین غیرفعال باشد چون در صورت بروز تصادف باعث فشار آنی به محوطه شکمی و آسیب جنین می شود در حالی که ایربگ، مادر و جنین را از حوادث ناگوار تصادفات رانندگی حفظ می کند.
 
ممنوعیت های رانندگی
به طور کلی خانم هایی که بارداری پرخطر دارند، ماه اول و ماه آخر بارداری را می گذرانند و کمتر از 50 روز از زایمان آنها گذشته است، نباید پشت فرمان بنشینید. همچنین فشار خون بالا، بیماری هایی مثل دیابت، احتمال زایمان زودرس، کم خونی شدید، مشکلات حاد دوران بارداری و ... از جمله عواملی هستند که خانم ها را از رانندگی در دوران بارداری منع می کنند.
 
اگر پشت فرمان هستید...
علاوه بر رعایت نکات ایمنی هنگام رانندگی بهتر است یک کوسن راحت پشت کمرتان روی صندلی ماشین قرار دهید تا دچار کمردردهای احتمالی نشوید. در عین حال از رانندگی در مسافت های طولانی هم بپرهیزید و اگر مجبور به این کار شدید، حتما هر یک ساعت یک بار ماشین را متوقف کنید و کمی قدم بزنید تا از مشکلاتی مثل ورم پا و دردهای شدید و خطر تجمع خون در امان بمانید.

منبع : رانندگی