آکایران :مجله سیب سبز - محبوبه عطایی: دیگر چیزی در معده اش نمانده که بیرون بریزد. به خودش فشار می آورد، عق می زند و بی آنکه بتواند معده اش را خالی کند، با چهره و بدنی لرزان به شما نگاه می کند. شاید بچه های شیرخوار، هر بار که غذای شان را می خورند، کمی از آن را برگردانند اما استفراغ های شدید و تمام نشدنی در هر سنی می توانند شما را نسبت به سلامت فرزندتان نگران کنند. ما در این مطلب به شما می گوییم چه وقت هایی باید نسبت به این نشانه آزار دهنده حساس تر باشید و در چه شرایطی می توانید با راهکارهای ساده خانگی حالت تهوع فرزندتان را از بین ببرید. پس پیش از آنکه برچسب بیماری خاصی را روی فرزندتان بچسبانید و با خوددرمانی حالش را بدتر کنید، این مطلب را بخوانید.
بنا به گزارش آکاایران : دست و پای تان را گم نکنید
بچه ها همیشه به یک دلیل دچار تهوع و استفراغ نمی شوند. گرچه این حالات می تواند یکی از نشانه های ابتلا به بیماری هایی مثل مننژیت یا مسمومیت های شدید باشد اما در اغلب موارد، کودکانی که علائم عجیب دیگری مثل دردهای شدید شکمی، تغییرات پوستی، زردی رنگ یا بی حالی، گیجی و توهم را همراه با استفراغ تجربه نمی کنند، معمولا دچار بیماری خطرساز و جدی نیستند. غذایی که کودک در وعده قبل مصرف کرده، گرمای هوا و بی آبی بدن همه می توانند حال او را تا این اندازه بد کنند. پس نشانه های همراه را جدی بگیرید و حتی در صورت شدید بودن نشانه ها به جای دست دست کردن با 115 تماس بگیرید.

آکاایران: می خوره؛ بر می گردونه!می توانم کاری کنم؟
برای پیشگیری از ابتلای فرزندتان به این مشکل، می توانید راهکارهایی را به او آموزش دهید و خودتان هم قدم هایی را بردارید:
• اگر فرزند شما به عفونت تنفسی دچار شده، از او بخواهید در فواصل کوتاه خلط را از سینه و بینی اش خارج کند تا انباشته شدن آنها او را دچار حالت تهوع نکند.
• دریازدگی تنها در سفرهای دریایی اتفاق نمی افتد. بعضی کودکان در قطار، اتوبوس و حتی خودروی شخصی هم چنین حالتی را تجربه می کنند. برای اینکه در سفرهای بین شهری فرزندتان دچار تهوع نشود، سعی کنید در فواصل کوتاه در جایی خوش آب و هوا بایستید و نفسی تازه کنید. گذشته از این نگذارید قبل از سفر و در طول راه شکمش را پر کند باید در طول سفر به خوردن غذاهای سبک و لقمه های کوچک بسنده کند.
• در راه به اندازه کافی مایعات به او بنوشانید تا بی آبی بدنش حال او را بدتر نکند.
• اگر هم استفراغ های بین راهی فرزندتان همیشگی است، قبل از سفر با کمک پزشکش دارویی مناسب برای پیشگیری انتخاب کنید. خوددرمانی نکنید و اجازه دهید متخصص دوز و نوع دارو را انتخاب کند.
حال روده ها خراب است؟
باکتری ها و ویروس هایی که دستگاه گوارش را نشانه می گیرند هم می توانند کودک را دچار تهوع و استفراغ کنند و این مشکلات که در تابستان تشدید می شوند یکی از دلایل شایع تهوع و استفراغ در کودکان هستند. اما برای اینکه مطمئن شوید بدحالی کودک تان کار باکتری یا ویروس خاصی است باید نشانه هایی مثل اسهال، بی اشتهایی، دردهای شکمی و تبی را که از 12 تا 24 ساعت طول بکشد همراه با تهوع داشته باشد. اگر کودک تان همراه با استفراغ دچار سرفه هم شده، بعید نیست که به نوعی عفونت تنفسی مبتلا شده باشد ولی عفونت ادراری و حتی عفونت گوش هم می تواند چنین حالی را برایش ایجاد کند.
شما دکتر نیستید!
هرگز خودسرانه به کودک تان برای برطرف شدن تهوعش دارو ندهید. داروهای ضدتهوع حاوی آسپیرین می توانند برخی کودکان را بدحال کنند و حتی جان شان را به خطر بیندازند. به جای استفاده از این داروها، می توانید از درمان های خانگی کمک بگیرید. اگر فرزندتان اهل دمنوش خوردن است دمنوش بابونه، نعناع، زنجبیل برایش درست کنید تا تهوعش کمتر شود. اگر کودک تان هنوز دچار استفراغ نشده باشد و تنها از حالت تهوع شکایت می کند، می توانید آب لیموی تازه را در آب بچکانید – مثل درست کردن شربت آبلیمو- اما به جای شیرین کردنش، کمی نمک به آن اضافه کنید. اگر این مایع هم نتوانست تهوع کودک تان را کنترل کند، منتظر مشاهده نشانه های دیگری که به شما اطلاعات دقیق تری در مورد مشکل او می دهند، بمانید.
آمبولانس خبر کنید اگر. . .
گاهی استفراغ و تهوع غیرقابل کنترل فرزند شما نشانه ابتلای او به بیماری دیگری است و اگر فورا آمبولانس خبر نکرده و او را روانه بیمارستان نکنید، ممکن است پشیمان شوید.
•بی حالی، خشکی لب ها و دهان و ادرار نکردن برای بیشتر از چهار تا شش ساعت باید شما را نگران کند.
• استفراغ شدید و مکرر برای کودکان کمتر از سه ماه.
• شکایت از سردرد و معده درد شدید که با تب و استفراغ همراه شده اند. این نشانه ها همراه سفتی گردن و بثورات پوستی می توانند از ابتلای کودک شما به مننژیت حکایت کنند.
• استفراغ بعد از وارد شدن ضربه به سر می تواند نشانه دچار شدن کودک شما به ضربه مغزی یا خونریزی مغزی باشد.
• وجود خون تیره و قهوه ای رنگ در استفراغ.
• استفراغ سبزی که با درد شدید شکم همراه می شود. این نشانه می تواند حاکی از ابتلای فرزندتان به انسداد روده باشد.
• استفراغ همراه با سفتی شدید شکم.
• تغییر ذهنی مشهود مثل خستگی بیش از اندازه یا توهم و بی حالی شدید. یادتان نرود حتی عفونت در مغز یا نخاع هم می تواند با استفراغ همراه باشد.
,می خوره؛ بر می گردونه! تهوع و استفراغ,کودک,مراقبت دوران بارداری


به ساعت نگاه کنید
نه تهوع و نه استفراغ به خودی خود نمی توانند از خطری جدی خبر دهند اما برای اینکه از حال فرزندتان غافل نشوید باید به اینکه بدحالی او چقدر ادامه پیدا کرده است، توجه کنید. تبی که ساعت هاست با هیچ راهی قطع نمی شود، می تواند به شما بگوید که تهوع فرزندتان ناشی از عفونت است و استفراغی که بعد از گذشت 24 ساعت همچنان تکرار می شود هم می تواند از ابتلای فرزند شما به مشکلات دستگاه گوارش حکایت کند. در صورت تکرار این مشکل و طولانی شدنش باید حتما با متخصص تماس بگیرید.
تا کی باید گرسنه بماند؟
 اگر کودک سه تا هشت ساله شما غذایش را چند بار برگردانده، نباید او را به مدت طولانی گرسنه نگه دارید. شما می توانید به محض اینکه معده اش کمی آرام گرفت، با کربوهیدرات های پیچیده (مثل نان، حبوبات و برنج)، گوشت بدون چربی، ماست، میوه ها و سبزیجات او را تغذیه کنید. تصور نکنید تنها غذای مناسب برای کودکان در این شرایط کته و ماست است. اگر فرزندتان اشتهای خوردن غذاهای دیگر را ندارد، کته و ماست می تواند گزینه خوبی باشد اما اگر خودش به خوردن برخی دیگر از خوراکی های گفته شده تمایل دارد، نباید مانعش شوید.
فرزند شما به خاطر بالا آوردن هایش دچار ضعف شده و با کالری رسانی به بدنش باید انرژی از دست رفته اش را جبران کند؛ البته در مورد شیر خوردن کودک تان پس از استفراغ باید با پزشکش مشورت کنید. از آنجا که نظر متخصصان در این مورد متفاوت است، از پزشک کودک تان تاییدی برای نوشیدن شیر در این شرایط بگیرید.