آکایران :روزنامه آرمان: ناباروری یکی از مشکلاتی است که حدود سه میلیون زوج ایرانی با آن درگیر هستند. هر چند که پیشرفت های علمی تا حدود زیادی توانسته اند مشکل تعداد زیادی از نابارورها را حل کنند، ولی افزایش عوامل محیطی جدیدی که به ناباروری دامن می زنند باعث می شوند ناباروری در کشور ما همچنان رقم بالایی را به خود اختصاص دهد.
اما یکی از آسیب های مهم در این زمینه که از دیرباز وجود داشته است، مشکلات فرهنگی ای هستند که افراد را به سمت رمال ها و دعانویسان برای حل مشکل شان هدایت می کند. این روش ها در عصر جدید نه تنها منحل نشده اند بلکه شریان های جدیدی مانند حضور در فضاهای مجازی برای ارتباط با مردم پیدا کرده اند.
 

آکاایران: درمان ناباروری این بار با دعانویس!بنا به گزارش آکاایران : ناباروری واژه آشنایی است که از زمان های دور تاکنون رواج داشته است و در تمامی جوامع و تمامی دوران تاریخ زوج هایی بوده اند که توانایی بچه دار شدن نداشته اند، با این وجود با توجه به تغییراتی که در سده ۲۱ در زندگی افراد ایجاد شده است آمار ناباروی در جوامع مختلف به میزان زیادی بالا رفته است. در تعریف ناباروری گفته می شود که ناباروری حالتی است که بعد از شش ماه تا یک سال رابطه جنسی حفاظت نشده، خبری از بارداری نباشد.
 در واقع علامت اصلی ناباروری همان باردار نشدن است. محمد اسماعیل مطلق، مدیرکل سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «سه میلیون زوج در کشور نابارور هستند که برنامه های متعددی برای کاهش مشکلات آنان اندیشیده شده است.» در حقیقت حدود ۲۰ درصد زوج های ایرانی که در سنین مناسب برای باروری هستند نابارورند.
دلایل مختلفی دست به دست هم داده اند تا میزان زوج های نابارور در کشور ما سال به سال بیشتر شود، به حدی که یک هفته قبل، ربابه طاهرپناه، رئیس هشتمین کنگره بهداشت باروری و ناباروری گفت: «نرخ باروری در اکثر کشورهای جهان روند نزولی دارد و متاسفانه ایران در جایگاه هجدهم جهان در نرخ باروری است.» گره خوردن ناباروری با برخی باورهای فرهنگی باعث شده است، مساله ناباروری پیچیدگی های خاص خود را پیدا کند.
طلسم هایی که مجازی باطل می شوند
امروزه پای رمالان و دعانویسان به فضاهای مجازی هم باز شده است و با باز کردن وبلاگ ها و صفحه های مختلف در فضای وب تلاش می کنند که خدماتشان را با شیوه های نوین به مردم ارائه دهند. در حقیقت به احتمال زیاد آنها به خوبی این مساله را درک کرده اند که امروزه زمان زیادی از وقت افراد در طول روز به گشت و گذارهای مجازی اختصاص دارد و به همین دلیل این فضا مناسب ترین بستر برای پهن کردن دام فریب است.
قدم به یکی از وبلاگ های فعال در این زمینه که ظاهرا یک سالی است راه اندازی شده است می گذاریم، نخستین کلماتی که با آنها روبه رو می شویم «ابطال، سحر، طلسم، جادو، فلزیاب، دفینه، گنج، روح، زبانبند، محبت و ازدواج» هستند، در عنوان سایت در کنار این لغات کلیدی یک شماره تلفن هم قرار گرفته است که پل ارتباطی با گردانندگان سایت است.
 از همین عنوان سایت پیداست که گردانندگان این سایت در زمینه های مختلفی فعال هستند و به نظر می رسد علاوه بر دعانویسی، در حوزه گنج هم سابقه درخشانی دارند. آن گونه که در توضیحات بعدی گفته شده، یکی از خدمات مهم این سایت در زمینه ناباروری است. در قسمتی دیگری از این سایت هم اشاره شده است «جوابگویی به سولات شما از ساعت ۸ الی ۲۴ است.» در تشریح مراحل کاری هم گفته شده است: «اول بیمار (شخص سحر شده) ویزیت می شود، مرحله دوم پس از مشخص شدن نوع طلسم و هزینه ابطال، به اطلاع بیمار می رسد، اگر تمایل داشتید، تاکید می کنیم اگر کسی تمایل داشت، جهت مراحل درمان اقدام می شود.»
,درمان ناباروری این بار با دعانویس! ناباروری,دعانویسی,دعانویس,مراقبت دوران بارداری


آن گونه که آمار سایت نشان می دهد این سایت به طور میانگین روزانه ۸۴ مراجعه کننده دارد که در حداقلی ترین حالت یکی دو نفری از این افراد به دام خواهند افتاد. با شماره تلفنی که پل ارتباط با گردانندگان سایت است تماس می گیریم، مرد میانسالی گوشی را بر می دارد.
از او درباره درمان ناباروری سوال می کنیم و می گوید: «دعایی که ما می نویسیم در کمتر از چهار هفته نتیجه می دهد و زن باردار می شود. ما تنها سایتی هستیم که در این زمینه کار واقعی می کند و بقیه کسانی که می بینید دروغگو هستند!!» این تنها هنر آقای رمال نیست! او در ادامه می گوید: «ما حتی می توانیم برای شما دعایی بنویسیم که فرزندتان پسر شود. هزینه هر کدام از این دعاها هم ۴۰ هزار تومان می شود.»
اما حرف های بعدی که می زند از این هم جالب تر است. با وجود ادعایی که در سایت وجود دارد و از ویزیت حضوری فرد مشکل دار خبر می دهد، اما او می گوید: «ما مراجعه کنندگان زیادی داریم و وقت خالی برای مراجعه حضوری نداریم، از دور مشکل فرد را بررسی می کنیم و برایش دعا می نویسیم. به شما یک شماره حساب می دهیم و هزینه را به آن واریز می کنید و ما هم از طریق پیک دعا را برای شما می فرستیم.» این رمالان مجازی بازار بسیار گرمی دارند و معمولا هم مراجعه کنندگان بسیاری فریب آنها را می خورند.
تشدید نقش عوامل محیطی در ناباروری
عوامل مختلفی در ایجاد ناباروری نقش دارند و هر چه به سمت عصر حاضر حرکت می کنیم، عوامل نوپدید در این زمینه بیشتر می شوند، عواملی که اکثریت آنها به شرایط محیطی و بیرونی بازمی گردند و تاثیر زیادی در افزایش آمار ناباروری داشته اند. رئیس پژوهشگاه و مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا با اشاره به اینکه علل فیزیکی و شیمیایی مهم ترین عوامل محیطی به شمار می آیند، گفت: «دما، فعالیت های بدنی زیاد، فعالیت در محیط گرم، امواج موبایل، رادیوتراپی و پارازیت، از جمله علل مهمی هستند که می توانند به شدت بر باروری اثر بگذارند، عملکرد طبیعی هورمون ها را دچار اختلال کنند و سبب پایین آمدن کیفیت اسپرم ها و تعداد، حرکت و شکل آنها شوند.»
محمد مهدی آخوندی افزود: «نوع تغذیه، سبک زندگی، فشارهای روانی، اضطراب های شغلی و به خصوص، آلاینده های محیطی در کیفیت اسپرم مردان تاثیرگذار است و تمام این عوامل دانشمندان را دچار نگرانی کرده است.» در ناباروری، مشکل می تواند از طرف زن، مرد یا هردوی آنها باشد، اما فرهنگی که از زمان های گذشته در جامعه ما رواج داشته است این بوده که عامل ناباروری زنان هستند، این در حالی است که امروزه علم ثابت کرده است که طرفین سهمی برابر در ناباروری دارند. در این باره سید جلیل حسینی، رئیس انجمن اورولوژی آسیا گفت: «۲۰ سال پیش جامعه تصور می کرد که علت ناباروری زوج ها، زنان هستند اما با تلاش اورولوژیست ها مشخص شد که در ۵۰ درصد موارد مردان علت ناباروری زوج ها هستند.»
,درمان ناباروری این بار با دعانویس! ناباروری,دعانویسی,دعانویس,مراقبت دوران بارداری


 با توجه به اینکه در گذشته همواره این باور رواج داشت که عامل اصلی ناباروری زنان هستند معمولا نوع نگاه ها هم به زنی که انگ ناباروری به او خورده بود تغییر می کرد. فشارهایی که از سوی خانواده ها وجود داشت و نوع نگاه جامعه در بسیاری از موارد باعث می شد که زوجین برای درمان ناباروری به راه های درمانی روی بیاورند که چندان با عقلانیت سازگار نباشند.
احتمالا زمانی که خبر ناباروری یک زوج پخش می شد، نخستین نسخه ای که اهالی محله و فامیل می پیچیدند و در حال حاضر هم در بسیاری از موارد می پیچند، مراجعه به رمال و دعانویس برای حل مشکل بود و زمانی که افراد از این روش ها ناامید می شدند، فامیل دست به کار می شدند تا زن دومی برای مرد بگیرند.
 این اتفاقات در حالی روی می دادند که آن زمان امکان تشخیص اینکه مشکل از طرف کیست وجود نداشت، ولی تشخیص های خودجوش فرهنگی نتیجه را بر این پایه بنا می نهادند که همواره مشکل از طرف زن است. به همین دلیل زن بیشتر متحمل فشار روحی بچه دار نشدن بود و او حتی اگر خودش هم راغب نبود مجبور بود که به بعضی از نسخه های بی نتیجه مانند مراجعه به رمال تن دهد. فاطمه ۳۳ ساله بعد از ۱۲ سال که از ازدواجش می گذرد هنوز نتوانسته است حامله شود و بعد از ناامیدی از روش های گوناگون علمی، یک بار هم روش رمال درمانی را امتحان کرده است.
بعد از اینکه آخرین روش درمانی که هزینه ای پنج میلیونی هم برایش خرج شده بود فایده نمی کند، فاطمه به توصیه مادرش نزد دعانویس می رود. به «آرمان» می گوید: «راه های مختلف درمان را امتحان کرده ایم و دکتری نمانده بود که ما نزدش نرویم، ولی هیچ کدام نتیجه ندادند، وقتی آخرین روش درمانی هم نتیجه نداد ناامید شده بودم، برای همین با اینکه اعتقادی هم نداشتم ولی به توصیه مادرم عمل کردم و نزد دعانویس رفتیم. دعانویس لای کتاب را باز کرد و گفت که یک نفر از فامیل شوهرم که از من بدش می آید مرا طلسم کرده است.
با گرفتن ۱۰۰ هزار تومان طلسم را باز کرد و یک دعا هم داد و گفت اگر آن را همیشه نزد خودم نگاه دارم به زودی حامله می شوم. یک سالی از آن زمان گذشته است و هنوز اتفاقی نیفتاده است. مشکل من با این قضیه پولی که هزینه کرده ام نبود، بلکه اذیت روانی آن و بدبین شدنم به فامیل شوهرم که با آنها رابطه خوبی داشتم، بود.»

منبع : دعانویسی