آکاایران : محققان و پزشکان تاکید بسیاری بر استفاده از ماهی و روغن آن دارند و این دو را مکمل بسیار خوبی برای بدن می دانند . به خصوص روغن ماهی برای زنان باردار که خاصیت های فراوانی را به جنین منتقل می کند . در این مقاله از سایت کودک آکاایران می خواهیم به خواص روغن ماهی در بارداری به صورت مفصل بپردازیم و همچنین تحقیقات گسترده ای که بر روی خواص روغن ماهی انجام شده را با شما در میان بگذاریم.

خواص روغن ماهی در بارداری

ماهی یا روغن ماهی بعلت داشتن اسیدهای چرب غیر اشباع امگا-3 یکی از اجزاء ،مهم رژیم غذایی سالم،بخصوص در زمان بارداری و شیردهی میباشد.

گرچه عمدتاً توصیه میشود که زنان در این دوران بهتر است از ماهی استفاده کنند چون علاوه بر اسیدهای چرب  ضروری امگا-3 منبع بسیار خوبی از سایر مواد مغذی نیز میباشد که برای سلامت ،مفید هستند اما دو نکته حائز اهمیت وجود دارد :

اولاً برخی از خانم ها در دوران بارداری نمی توانند طعم و مزه هیچ نوع ماهی را تحمل کنند. بهمین علت ماهی مصرف نمی کنند.

ثانیاً حداقل دو وعده ماهی در هفته لازم است تا مقدار اسیدهای چرب ضروری امگا-3 مورد نیاز بدن را تامین کند.

روغن ماهی در نگاه دانشمندان

دانشمندان معتقدند مادران باردار با خوردن روغن ماهی می توانند تا حد زیادی مانع ابتلای نوزادانشان به بیماری اگزما شوند. در آزمایش هایی که در این رابطه صورت گرفت، نوزادان مادرانی که در دوران بارداری از قرص های مکمل امگا 3 و روغن ماهی استفاده کرده بودند یک سوم کمتر به بیماری های خشکی پوست (از جمله اگزما) دچار شدند.

دانشمندان استرالیایی معتقدند اسیدهای چرب امگا 3 می تواند با افزایش مقاومت بدن نوزاد در رحم مادر، در ماه های اولیه زندگی مانع ابتلایشان به اگزما شود.

روغن ماهی و ارتباط آن با هوش کودکان

مطالعات بر روی 9 هزار مادر و کودک هایشان نشان داده است، مادرانی که امگا 3 کمتری دریافت کرده اند، فرزندانشان از ضریب هوشی پایین تری برخوردارند. این مطالعات نشان داده اند، هماهنگی بین چشم ها، دست ها و مهارت اجتماعی در این کودکان بهتر بوده است و سرعت عمل بالاتری دارند.

محققان می افزایند، ضریب هوشی این کودکان 6 مرتبه از حالت عادی کمتر است. به علاوه، این کودکان در فعالیت های اجتماعی خود (مانند دوست یابی) ناتوان تر هستند و با اختلالات رفتاری در بزرگسالی روبه رو خواهند بود.

روغن ماهی,روغن ماهی در بارداری,خواص روغن ماهی در بارداری

خواص روغن ماهی در بارداری

به نقل از آکاایران : طبق این تحقیقات، دانشمندان از تعدادی از زنان باردار در نیمه دوم بارداری شان خواستند تا روغن ماهی مصرف کنند و نیمی دیگر روغن گیاهی به میزان ۲۰۰ میلی گرم در روز مصرف کردند، در پایان تحقیقات وقتی کودکان ۱۸ ماهه شدند دانشمندان نوزادان را به لحاظ توانایی های شناختی و رفتاری مورد ارزیابی قرار دادند، نتایج نشان داد که بین کودکانی که مادرانشان روغن ماهی مصرف کرده بودند با کودکانی که مادرانشان روغن های گیاهی مصرف کرده اند هیچ تفاوتی به لحاظ بیانی – گفتاری، رشد زبانی، رشد شناختی مثل تشکیل مفهوم و... وجود ندارد.

این متخصصان نتیجه گرفتند. زنان باردار بهتر است به جای مکمل روغن ماهی از ماهی تازه به میزان یک وعده در هفته استفاده کنند زیرا ماهی تمامی مکمل های خوراکی را در خود داشته و علاوه بر آن مواد معدنی زیادی در خود پنهان دارد اما این متخصصان توصیه می کنند مادران از ماهی های بزرگ مثل کوسه ماهی، اره ماهی و ماهی خالدار به دلیل وجود جیوه در بافت هایشان استفاده نکرده، در عوض از ماهی هایی مثل سالمون، قزل آلا، شاه ماهی و ساردین استفاده کنند و در صورتی که زنان باردار قادر به خوردن ماهی نیستند بهتر است از مکمل روغن ماهی استفاده کنند.

روغن ماهی و تاثیر آن بر وزن نوزادان

جالب است بدانید که این روغن در دوران بارداری نه تنها بر ضریب هوشی نوزادان اثر دارد، بلکه دارای فواید دیگری نیز هست. به تازگی مطالعات نشان داده اند، مادرانی که در دوران بارداری از این روغن استفاده کرده اند به احتمال کمتر کودکانی با وزن کم را به دنیا خواهند آورد. از آنجایی که کمبود وزن در بدو تولد با ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت رابطه مستقیمی دارد، از این رو جلوگیری از بروز این بیماری ها در حفظ سلامت کودک حتی در بزرگسالی نیز اهمیت بالایی دارد. به علاوه چون ماهی ها سرشار از امگا 3 هستند، داشتن یک بارداری سالم می تواند با مصرف این ماده غذایی میسر شود. از این رو دانشمندان ماهی را به عنوان جزء مهمی از رژیم غذایی انسان ها خصوصاً در این دوران به حساب می آورند. محققان در رابطه با اثرات مصرف روغن ماهی در دوران بارداری عقیده دارند که دریافت مناسب امگا 3 می تواند از بروز بیماری فشار خون و سایر مشکلات ناشی از آن در میانسالی بکاهد و به این دلیل است که به مادران باردار توصیه می شود حداقل دوبار در هفته از ماهی استفاده کنند .

بچه های با وزن طبیعی با روغن ماهی

جالب است بدانید که این روغن در دوران بارداری نه تنها بر ضریب هوشی نوزادان اثر دارد، بلکه دارای فواید دیگری نیز هست. به تازگی مطالعات نشان داده اند، مادرانی که در دوران بارداری از این روغن استفاده کرده اند به احتمال کمتر کودکانی با وزن کم را به دنیا خواهند آورد. از آنجایی که کمبود وزن در بدو تولد با ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت رابطه مستقیمی دارد، از این رو جلوگیری از بروز این بیماری ها در حفظ سلامت کودک حتی در بزرگسالی نیز اهمیت بالایی دارد.

روغن ماهی,روغن ماهی در بارداری,خواص روغن ماهی در بارداری

خواص روغن ماهی در بارداری

به علاوه چون ماهی ها سرشار از امگا 3 هستند، داشتن یک بارداری سالم می تواند با مصرف این ماده غذایی میسر شود. از این رو دانشمندان ماهی را به عنوان جزء مهمی از رژیم غذایی انسان ها خصوصاً در این دوران به حساب می آورند.

تأثیر مثبت کپسول های روغن ماهی ثابت شده نیست

بررسی 14 تحقیق علمی جدید نشان می دهد کپسول روغن ماهی تأثیری در پیشگیری از بروز سکته قلبی ندارد. در این تحقیقات داوطلبانی شرکت کردند که از بیماری های قلبی رنج می بردند. برخی از پژوهشگران این نتیجه را روشن نمی دانند.

مصرف مرتب ماهی، به ویژه ماهی کم چربی مانند ماهی آزاد برای سلامت قلب مفید است. ماهی حاوی اسید اشباع نشده امگا 3 است. امگا 3 مانع التهاب و رسوب چربی و املاح در رگ ها می شود و به این ترتیب می تواند در پیشگیری از بروز سکته قلبی موثر باشد.

کپسول های روغن ماهی در اغلب کشورهای جهان از جمله ایران، شناخته شده و پرمصرف هستند. تحقیقات اولیه ای که در مورد تأثیر کپسول روغن ماهی بر روی بیماران مبتلا به قلب و عروق صورت گرفت، حاکی از آن بود که مصرف این خوردنی افزودنی عوارض بیماری آن ها را کمتر می کند.

روغن ماهی,روغن ماهی در بارداری,خواص روغن ماهی در بارداری

روغن ماهی در بارداری

فواید روغن ماهی

- تنظیم کلسترول؛ یکی از خواص مهم و اصلی روغن ماهی این است که به تنظیم سطح کلسترول خون کمک می کند. وجود اسیدهای چرب EPA و DPA در اکثر مکمل های با کیفیت روغن ماهی در تنظیم کلسترول نقش مهمی دارد. 

- مقابله با فشار خون بالا؛ امگا -3 دارای خواص ضدالتهابی و ضدانعقادی است به همین سبب در کاهش فشار خون نقش دارد. 

خطرات
روغن ماهی ازکبدماهی تهیه می شود و خواص درمانی آن به خاطر وجوداسیدهای چرب ضروری و ویتامین های آ و د است.
همانطور که تحقیقات نشان میدهند مصرف روغن ماهی به سلامت بدن و ذهن ما کمک می کند، اما توجه داشته باشید همیشه قبل ازمصرف هرمکمل باید با پزشک مشورت  کرد..
 
گردآوری سایت کودک آکاایران