آکاایران: رژیم غذایی و مصرف مکملها در بارداری

آکاایران: ۲) استفاده از منابع دارای نمک و روی (گروه گوشت) باعث افزایش وزن نوزاد هنگام تولد می شود.

۳) یک برنامه غذایی متعادل و متنوع با استفاده از گروه های مختلف غذایی می تواند تمام نیازهای تغذیه ای مادر و جنین را تامین کند به جز نیاز به آهن و اسیدفولیک که باید از طریق دریافت مکمل های آنها جبران شود. در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم خون مادر و رشد جنین و جفت، نیاز به آهن و اسیدفولیک افزایش می یابد، بنابراین دریافت این مکمل ها برای پیشگیری از کم خونی، ضعف و ناتوانی مادر، زایمان زودرس و نقص سیستم عصبی جنین اهمیت دارد و باعث تکامل و مقاومت سیستم ایمنی او می شود. بارداری های مکرر مادر به خصوص با فواصل کم و در سنین پایین، ذخایر آهن بدن مادر را کاهش می دهد.

۴) زنان بارداری هم که سابقه کم خونی فقرآهن ندارند، می توانند از زمان شروع بارداری، حتی از ۲ تا ۳ ماه قبل از باردار شدن، روزانه یک قرص اسیدفولیک و پایان ماه چهارم تا ۴ ماه پس از زایمان روزانه یک عدد قرص آهن مصرف کنند تا از بروز عوارض ذکرشده پیشگیری شود.

۵) برای کاهش عوارض احتمالی قرص آهن مانند یبوست، اسهال، درد شکم و تهوع، توصیه می شود آن را پس از غذا یا شب قبل از خواب میل کرد.

۶) استفاده از نمک یددار به میزان لازم در دوران بارداری، احتمال سقط خود به خودی را کاهش می دهد و در هوش و بینایی نوزاد اثر دارد.

۷) مصرف مکمل حاوی ویتامینD برای جذب کلسیم از روده ها ضروری است.

 

متخصص کودکان و مدیرکل

گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :