آکاایران: ویژگی تغذیه و رژیم غذایی مادران در دوران شیردهی

آکاایران: شیردهی دورانی خاطره انگیز برای مادر است. سختی ها و شیرینی هایش، همه در ذهن مادر نقش می بندد. مادر و کودک عاشق و نیازمند یکدیگرند و مادر فداکارانه آنچه در روح و جسمش دارد، به کودک می بخشد و برای آن که بتواند با سلامت کامل و خاطره ای خوش این دوران را به پایان برساند، باید بداند که چگونه نیازهایش را تامین کند.


آیا در دوران شیردهی مادران باید دو برابر غذا بخورند؟ چقدر باید شیر و سبزیجات بخورند و از خوردن چه موادی باید پرهیز کنند؟ اینها از جمله پرسش هایی است که برای مادران در دوران شیردهی پیش می آید.
توصیه می شود مادران در دوران شیردهی حدودا ۵۰۰ کالری به میزان کالری ای که به طور معمول قبل از دوران شیردهی تغذیه می کردند اضافه کنند، یعنی یک چهارم بیش از حد معمول و نباید به اندازه دو برابر از حد معمول غذا بخورند.


در دوران بارداری مقداری چربی در بدن مادر به ودیعه گذاشته می شود که باید در دوره شیردهی آن را مصرف کند. البته در برخی موارد، عموم مردم با توصیه های اشتباه باعث می شوند که مادر نتواند آن را مصرف کند و به تولید شیر برساند، بنابراین مادر بر اثر زایمان پشت هم دچار چاقی می شود.
برای این که تولید شیر کافی باشد، مصرف مایعات بخصوص آب باید در اولویت قرار بگیرد. لبنیات مصرفی مادر باید حاوی سه لیوان شیر، یک لیوان ماست یا به جای یک واحد شیر به اندازه یک قوطی کبریت، پنیر بخورد.


آنچه شیر مادر را زیاد می کند، آب است. همچنین آنچه که شیر را اضافه می کند دفعات شیردهی، علاقه مادر به شیر دادن و آرامش مادر است.
خوردن برنج نیز برای افزایش شیر مادر خوب است. خوردن برنج به اندازه دو کفگیر کافی است و مادر به جای آب می تواند از دوغ و چای رقیق نیز استفاده کند.


چنانچه مادری خوب شیر بدهد نگرانی اندام نخواهد داشت، زمانی باید نگران باشد که پرخوری می کند.
بعضی از مواد غذایی طعم شیر مادر را برمی گرداند؛ موادی مثل پیاز، کلم و ترب که بهتر است این مواد کمتر استفاده شود.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :