آکاایران: وقتی که شما تصمیم به مادر شدن می گیرید، باید یک ماه یا بیشتر صبر کنید و با انجام برخی اقدامات قبل از بارداری، به خودتان شانس یک بارداری سالم و به دنیا آوردن کودکی سالم را بدهید، برای این منظور، رعایت موارد زیر قبل از بارداری ضروری است:

1. یافتن پزشک قبل از بارداری

شما به یک دکتر یا ماما فقط برای به دنیا آوردن کودک خود نیاز ندارید، بلکه باید قبل از بارداری با ماما، و یا دکتر خانوادگی خود تماس بگیرید تا سابقه شخصی بدنتان و سابقه پزشکی خانواده، وضعیت سلامت شما و هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید را بررسی کند. برخی از داروها و مکمل ها در دوران بارداری پرخطر هستند و برخی از داروهایی که شما در دوران قبل از بارداری مصرف کرده اید، ممکن است به صورت چربی در بدن شما ذخیره شده و در دوران بارداری جذب بدن جنین شود.
در دوران قبل از بارداری ، پزشک شما به احتمال زیاد درمورد رژیم غذایی، وزن، ورزش و هر عادت ناسالم که به خود شما و فرزندتان در دوران بارداری آسیب می رساند (مانند سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر) بحث خواهد کرد و به شما مصرف مولتی ویتامین را توصیه می کند. قبل از بارداری مطمئن شوید برگه ی تمامی واکسن های خود را کامل کرده اید. همچنین، شما باید برای ایمنی در مقابل بیماری های دوران کودکی مانند آبله مرغان و سرخجه آزمایش های انجام داده و پاسخ تمامی سوالات خود را داشته باشید. علاوه بر این، ممکن است شما به یک متخصص ارجاع داده شوید تا شرایط پزشکی خاص، مانند آسم، دیابت، و یا فشار خون بالا بررسی شده و در صورت لزوم کنترل شوند.
اگر حداقل یک سال از معاینات پزشکی قبلی شما گذشته باشد،می توان انتظار معاینه قبل از بارداری قبل از بارداری لگنی و پاپ اسمیر و آزمایشات مربوط به هرگونه بیماری آمیزشی که در معرض خطر ابتلا به آن هستید، را داشت.

آکاایران: 3 کار مهم که باید قبل از بارداری انجام دهید

2. احتمال انجام غربالگری ژنتیکی حامل قبل از بارداری

بسته به زمینه پزشکی و تاریخچه سلامتی خانواده خود، پزشک ممکن است شما را تشویق به انجام غربالگری ژنتیکی حامل قبل از بارداری بکند. غربالگری ژنتیکی حامل نشان می دهد که آیا شما همسرتان حامل بیماریهای جدی ارثی از جمله سیستیک فیبروزیس، بیماری داسی شکل شدن سلول ها، هستید؟ اگر هم شما و هم همسرتان حامل یک بیماری ارثی باشید، فرزند شما 1 در 4 شانس داشتن آن بیماری را خواهد داشت.
شما می توانید قبل از بارداری از یک مشاور ژنتیک، که قادر خواهد بود به شما اطلاعات بیشتری در مورد شرایط بدهد، کمک بگیرید و این ممکن است ساده ترین و مطمئن ترین راه برای اطمینان از سلامتی فرزندتان باشد. آزمایشات غربالگری ژنتیکی حامل فقط نیاز به یک نمونه بزاق یا خون شما و همسرتان دارد.

3. در دوران قبل از بارداری ، اسید فولیک مصرف کنید

قبل از بارداری مصرف یک مکمل اسیدفولیک بسیار مهم است. با مصرف 400 میکروگرم اسیدفولیک در روز به مدت حداقل یک ماه قبل از بارداری و در طول سه ماهه اول دوران بارداری خود، شما می توانید شانس خود را برای داشتن یک نوزاد با نقص های عصبی مانند مشکلات در ستون مهره ها را 50 تا 70 درصد کاهش دهید. همچنین با این روش کنترل و پیشگیری از بیماری ها، شما می توانید کودک خود را در مقابل سایر آسیب های هنگام تولد هم حفظ کنید. شما می توانید مکمل های اسیدفولیک و یا سایر مولتی ویتامین های دوران بارداری را از داروخانه تهیه کرده و به طور منظم مصرف کنید.
برچسب روی تمامی مولتی ویتامین ها را برای اطمینان از مقدار اسیدفولیک آن بررسی کنید، زیرا بدن شما قبل از بارداری ، فقط 400 میکروگرم فولیک اسید نیاز دارد. همچنین، برچسب روی مولتی ویتامین ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مولتی ویتامین شما بیشتر از حد مجاز توصیه شده روزانه (770 میکروگرم) ویتامین A نداشته باشد، مگر اینکه به نام بتاکاروتن باشد. مصرف بیش از حد از انواع مختلف ویتامین A می تواند باعث نقص کودک هنگام تولد شود، اگر شما در مورد آنچه که باید مصرف کنید، مطمئن نباشید، از یک مشاور قبل از بارداری بخواهید تا شما را درمورد مصرف یک مکمل راهنمایی کند.

 پیش از بارداری

.

منبع : mamanam.com