آکاایران:  تعیین روز دقیق تخمک گذاری، تغذیه قبل از بارداری و ده نکته مهم دیگر برای افزایش باروری را در 20 نکته مهم در افزایش شانس بارداری در زوجین (بخش اول) بخوانید.

به یاد داشته باشید که قدرت باروری است که پتانسیل ازدواج را در جوانان ایجاد می کند. بنابراین، زوجین برای دستیابی به این امر، در چنین مواقعی نیاز به برقراری ارتباط نزدیک با یکدیگر دارند. همچنین، انجام مشاوره حرفه ای و راحت بودن با دوستان و خانواده، قطعا بهتر از تلاش تنهایی آن ها برای باردار شدن خواهد بود.

13. وجود استرس بیش از حد در زوجینی که در حال تلاش برای افزایش شانس باردار شدن هستند:

همواره تاکید زیاد بر موضوع باردار شدن زوجین، می تواند تمام جوانب زندگی زوجین را تحت تاثیر قرار داده و فشار عصبی زیادی را بر آن ها وارد کند. پس بهتر است در دوران تلاش برای افزایش شانس بارداری زوجین تمام برنامه ریزی های خود را برای داشتن فرزند، در آرامش طراحی کرده و زندگی خود را فاقد داشتن استرس در بارداری و فقط وقف داشتن یک کودک نکنند و بگذارند زندگی به روال عادی خود پیش برود. در واقع، زوج ها باید تا آن جا که می توانند سعی کنند که از زندگی حال خود لذت ببرید. به این منظور، زن و شوهران جوان بهتر است در این دوران، بیشتر به دنبال انجام سرگرمی ها، لذت بردن از کار و شرکت در جمع دوستان خود باشند.

14. داشتن رابطه جنسی در هنگام صبح برای افزایش شانس بارداری زوجین:

صبح به خیر گفتن زوجین به هم، همزمان با داشتن رابطه جنسی، کار زیاد دشواری نیست که نیاز به برنامه ریزی دقیق داشته باشد، چون هر دو طرف بعد از استراحت و دور بودن از استرس، در رختخواب خود می باشند. نتایج مطالعات اخیر پزشکان متخصص ناباروری نشان می دهد که اسپرم های یک مرد در اوایل صبح بسیار قوی هستند. بنابراین، در دوران تخمک گذاری هر خانمی، بهترین زمان برای افزایش شانس بارداری، صبح زود و پس از استراحت شبانه خواهد بود.

15. احتیاط از مصرف داروها برای زوجین در زمان تلاش برای افزایش شانس بارداری:

به عنوان زن و شوهری که قصد به دنیا آوردن نوزادی را دارید، مصرف برخی از داروها، هر چند به ظاهر بی ضرر می آیند، اما می توانند افزایش شانس بارداری شما و همسرتان را کاهش دهند. بنابراین، به منظور جلوگیری از اثر داروها بر قدرت باروری خودتان، بهتر است قبل از مصرف هر نوع دارویی حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید. علاوه بر این مورد، یادتان باشد که مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی، قرص های ضد تشنج، NSAIDs و داروهای هورمونی تا حد زیادی می توانند افزایش شانس بارداری در زوجین را از بین ببرند. پس، بهتر است همه زنانی که از هورمون های جایگزین به جای هورمون تیروئید استفاده می کنند و یا داروی ضد افسردگی، آرام بخش ها و داروهای آسم را در دوران تلاش برای باردار شدن خود، مصرف می کنند و از طرفی هم با مشکلات ناباروری مواجه هستند، بدانند که بدن آنها نیاز به پاک شدن از هر گونه مواد دارویی باقی مانده مانند متوترکسات دارد. در واقع، می توان ادعا کرد که پاک شده بدن زوجین از هرگونه داروی شیمیایی، قبل از تصمیم به بچه دار شدن آن ها بسیار مهم است.

16. مناسب ترین فصل سال برای افزایش شانس بارداری:

به یاد داشته باشید که بعضی از فصول سال، برای باردار شدن زوجین بسیار مناسب است، چون تغییرات فصلی بر میزان تولید اسپرم در بدن مردان اثر می گذارد و مقدار آن ها را کم و یا زیاد می کند. طبق نظر محققان علوم باروری، تحرک و میزان ترشح اسپرم ها در پایان فصل تابستان و آغاز فصل پاییز بسیار بالاتر از سایر فصول سال است. پس، می توان گفت که استفاده کردن از فصل های مناسب سال، به منظور افزایش شانس بارداری زوجین راه بسیار موثری خواهد بود.

17. افزایش شانس بارداری با مصرف مواد غذایی شیرین:  

همانطور که می دانید مصرف بیش از حد از تنقلات شیرین، با تولید بیش از حد آدرنالین در مغز انسان مرتبط است. این هورمون خاص، نه تنها مکانیسم دفاعی بدن را تقویت می کند، بلکه باعث ترشح هورمون پروژسترون (هورمون تولید مثل زنان) در زنان نیز می شود، که در نتیجه ی مصرف زیاد مواد غذایی شیرین و مصنوعی، ترشح این هورمون در بدن خانم ها کم شده و افزایش شانس بارداری را در این افراد کاهش می دهد.

18. رسیدن خانم ها به اوج لذت جنسی و تاثیر آن در افزایش شانس بارداری:

به خاطر داشته باشید که رسیدن زن به اوج لذت جنسی، در باردار شدن او بسیار مهم است. در واقع، می توان ادعا کرد که رسیدن به اوج لذت جنسی کمک می کند تا حرکت اسپرم به سمت رحم زنان آسان تر صورت گیرد. ارگانیسم بدن زنان طوری طراحی شده است که انقباضات ایجاد شده در دیواره های واژن و رحم، باعث ترشح نوعی روغن طبیعی در مخاط رحم می شود که کمک زیاد ی به تحرک اسپرم ها کرده و حرکت آنها را هم آسان تر خواهد نمود.

آکاایران: 20 نکته مهم در افزایش شانس بارداری در زوجین (بخش دوم)

19.شانس باردار شدن زوجین با مصرف مواد غذای:

شما به عنوان زوجی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، می توانید به سادگی و با اضافه کردن مواد غذایی مانند لوبیا، دانه کدو تنبل، غلات کامل، روغن زیتون و ماهی قزل آلا به رژیم غذایی روزانه خودتان، شانس باروری را در بدن خود و همسرتان افزایش دهید، چون مصرف این مواد غذایی، به نوبه خود، افزایش شانس بارداری را دو برابر خواهد کرد.

20. افزایش شانس بارداری با افزایش تعداد اسپرم در مردان:

هر مردی می تواند تعداد اسپرم های خود را با اجتناب کردن از انجام ورزش های سخت، دور ماندن از محیط های بسیار گرم مانند سونا و یا محل کار بسیار گرم و همچنین، با پرهیز کردن از داشتن رابطه جنسی برای مدت 2-3 روز افزایش دهد. علاوه بر این موارد، کاهش مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئین دار و سیگار نکشیدن برای بهبود سلامت اسپرم ها و زنده ماندن آن ها در بدن مردان هم نکته بسیار مهمی است.
به عنوان زن و شوهری که قصد به دنیا آوردن نوزادی را دارید، به خاطر داشته باشید که ناباروری و راهنمایی های بی حد و حصر اطرافیان در مورد چگونگی باردار شدن، ممکن است شما و همسرتان را عصبی کرده و دچار اضطراب و استرس نماید. پس، هنگامی که شما خودتان تصور می کنید که تمام تلاش خود را برای باردار شدن انجام داده اید، دیگر جایی برای نگرانی و استرس موجود نیست، چون وجود اضطراب و استرس، تلاش شما را برای باردار شدن تحت تاثیر قرار داده و رابطه شما با همسرتان را هم دچار اختلال خواهد کرد. بنابراین، در طول دوران تلاش برای باردار شدن، بهترین کار این است که به حمایت روحی از یکدیگر بپردازید و هیجانات ناشی از دخالت دیگران را در فرایند باروری خود نادیده بگیرید، چون به تاخیر افتادن بارداری زوجین در اوایل زندگی، مسئله بسیار دردناکی است.
همچنین، به عنوان زوجی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، همواره به یاد داشته باشید که کمک گرفتن از تجربه دیگران و پزشکان متخصص برای رهایی از ناباروری، اصلا موضوع خجالت آوری نیست. بر خلاف گذشته، امروزه دیگر ناباروری زوجین، شانس داشتن یک نوزاد سالم را در آن ها به طور کامل از بین نمی برد. در عوض، امروزه پیشرفت های علمی تحقیقاتی و فنآوری های موجود برای کمک به زوج های نابارور بسیار زیاد شده است. اگر زوجین نابارور خیلی زود به دنبال حل مشکل خود بیفتند، می توانند تصور خود را برای داشتن یک فرزند سالم عملی سازند. با این حال، شناسایی مشکلات زوجین نابارور در مراحل اولیه، امری بسیار حیاتی است و می تواند سرعت بارداری آن ها را افزایش دهد.
به عنوان یک زوج نابارور، درمان خود را زیاد به تاخیر نیاندازید. نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که بیشتر مردم، با ازدواج زودهنگام جوانان خود مخالف هستند. در واقع، می توان ادعا کرد که امروزه، رایج ترین سن برای ازدواج و تشکیل خانواده بعد از سی سالگی است که خود عامل مهمی برای به تعویق افتادن فرایند بارداری در زوجین به شمار می رود. علاوه بر این موارد، تشکیل خانواده در سنین بالا، دشواریهای فراوانی را در سراسر جهان برای زندگی زوجین ایجاد کرده است.

20 نکته مهم در افزایش شانس بارداری در زوجین (بخش دوم)   - آکاافزایش شانس بارداری

در نهایت، باردار شدن یک زن باعث می شود که او تبدیل به یک زن کامل گردد، چون او بعد از مطمئن شدن از بارداری خود، اصل موضوع زندگی را بر روی سلامت و آینده فرزندش قرار می دهد. در واقع، او با انجام فداکاری های کوچک، مانند اجتناب از مصرف مواد الکلی و یا مواد غذایی ضرردار، برای به دنیا آوردن یک نوزاد سالم تلاش می کند. اگر شما دچار مشکلات زیادی پس از چندین دوره تلاش برای باروری شده اید، حتما به همراه همسر خود به دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید، زیرا او شما را راهنمایی کرده و مشکلاتان را حل خواهد نمود. یادتان باشد که بدن و ذهن زوجین برای ورود یک عضو نوین به خانواده، نیاز به آماده شدن دارد، که برای این آماده سازی، باید قبل از باردار شدن زوجین اقدام نمایند. این نکته بسیار مهم را هم به خاطر داشته باشید که برنامه ریزی های اولیه برای داشتن یک خانواده خوب، باید سال ها قبل از بارداری زوجین طراحی شود، به طوری که آن ها بتوانند پس از سال ها فعالیتی که صرف رشد کودک خود خواهند کرد، باز هم به خوبی از عهده مسئولیت کودک خود برآیند، زیرا این کار با بی حالی و افزایش سن زوجین اصلا عملی نخواهد بود.

اگر شما در حال باردار شدن هستید یا به تازگی رابطه جنسی حفاظت نشده ای را با همسر خود داشته اید، این مقاله کمک زیادی به شما می کند. چگونه مطمئن شوم باردارم؟ 

.

منبع : mamanam.com