آکاایران: در مقایسه علائم سندرم قاعدگی و علائم بارداری (بخش دوم)  پنج مورد مقایشه را خوانید، به مطالعه خود ادامه دهید تا آگاهتر شوید.....

آیا خونریزی و دل درد از علائم بارداری است؟

زمانی که تخمک بارور شده در بدن زنان، خود را به دیواره رحم می رساند، باعث بروز خونریزی جزیی و یا دل درد در روزهای اولیه دوران بارداری می شود. به وجود آمدن خونریزی خفیف، اولین نشانه از لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر به شمار می رود و بسیاری از زنان حامله، هم این نشانه را همراه با لکه بینی و درد خفیف در قسمت پایین شکم خود تجربه می کنند. پس، می توان ادعا کرد که در دوران بارداری، گرفتگی عضلات کمر و معده کاملا طبیعی بوده و برای هفته ها و یا حتی ماه ها ادامه خواهد یافت.

اگر شما فاقد دلیل احساس ناراحتی و دلتنگی می کنید، یا دچار نوسانات خلقی مکرر و یا گرفتار گریه های وقت و بی وقت و فاقد دلیل می شوید، ممکن است انتظار شما برای باردار شدن به ناامیدی تبدیل گردد، چون بروز این حالت، نشانه ای نیست که فقط به دوران بارداری زنان محدود باشد! به عنوان یک خانم، به خاطر داشته باشید که بسیاری از زنان مبتلا به مشکل سندرم پیش از قاعدگی قاعدگی(PMS) نیز این علائم را در هر ماه تجربه می کنند.

6. گریه های بی دلیل از علائم بارداری:

یادتان باشد که هر زنی، نوسانات خلق و خو و گریه کردن را در دوران ابتلا به مشکل سندرم قاعدگی تجربه می کند. مبتلایان به مشکل PMS ممکن است در برخی مواقع، یک دقیقه خوشحال و شاد باشند و دقیقه ای دیگر عصبانی شده و یا آماده ی اشک ریختن پشت سر هم گردند. حتی بسیاری از زنان مبتلا به این مشکل ادعا می کنند که این احساس در چند روز اول منجر به جر و بحث بیشتر با اعضای خانواده می شود. در واقع، قبل از شروع چرخه پریود منظم، این مشکل به طور ناگهانی و با افزایش هورمون های زنانه، خارج از کنترل می گردد.

آیا نوسانات خلقی از علائم بارداری است؟

اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید و در این روزها، دچار تغییرات احساسی زیادی شده اید، احتمال باردار شدن شما بالا است. به طور مثال، اگر تحریک پذیری هورمون های بدن شما برای مدت بیش از چند روز طول بکشد، یا بروز دلتنگی در شما زیاد شده و مدام گریه می کنید و یا نظم چرخه پریود خود را از دست دادید، بدانید که شما باردار هستید. لازم است بدانید که تغییرات هورمونی در بدن هر زن بارداری، می تواند او را بسیار عاطفی و حساس کرده و احساسات او را دچار بحران کند. در نهایت، می توان ادعا کرد که بروز نوسانات عاطفی، هم در روزهای آغازین دوران بارداری و هم در صورت بروز مشکل سندرم قاعدگی (PMS) در زنان، اتفاق می افتد. از این رو، فقط در صورت تاخیر در آغاز دوره پریود که همراه با این تغییرات می باشد، می توان بین علائم سندرم پیش از قاعدگی و علائم بارداری فرق گذاشت.

7. جوش زدن صورت و علائم بارداری:

یک خانم همیشه به خاطر داشته باشید که به وجود آمدن تغییرات در میزان ترشح هورمون های بدن می تواند بر روی پوست بدن زنان تاثیر زیادی بگذارد. به همین دلیل، بروز آکنه و جوش زدن صورت و دیگر قسمت های بدن خانم ها در طول دوران نوجوانی و یا حتی در قبل از این دوره هم بسیار رایج است. با این حال، بسیاری از زنان باردار با توجه به تغییرات هورمونی که در بدن آن ها رخ می دهد، بروز آکنه و جوش زدن را بر روی پوست صورت و سایر اعضای بدن خود در این دوران بارداری تجربه می کنند. همچنین، لازم است به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که فرق گذاشتن بین جوش ها و آکنه ایجاد شدن در دوران بارداری و در طول بیماری سندرم پیش از قاعدگی قاعدگی، بسیار مشکل است.

نتایج مطالعات متعدد محققان نشان داده است که 78٪ از زنان مبتلا به سندرم قبل از قاعدگی، بروز آکنه و جوش های ناخواسته را تجربه می کنند. این پدیده با عنوان آکنه قبل از قاعدگی شناخته شده است و اکثر متخصصان زنان و زایمان داروهای هورمونی ضد بارداری مانند قرص های کنترل بارداری را به منظور کاهش این نوع طغیان در بدن زنان، در زمان پیش از قاعدگی آن ها توصیه می کنند. با این حال، در بیشتر موارد این داروها نیز اثر نکرده و روند درمان آکنه و جوش های ناخواسته در بدن زنان مبتلا به مشکل سندرم پیش از قاعدگی با شکست مواجه می شود.

همانطور که می دانید با باردار شدن یک زن، تغییرات هورمونی زیادی در بدن او به وجود می آید، که سبب افزایش ترشح آندروژن ها و هورمون های مختلف در تمام اعضای بدن شده و باعث می شود که غدد سباسه موجود در پوست بزرگ تر شوند. از آن جایی که این هورمون ها مسئول افزایش تولید سبوم در پوست بدن هستند و باعث انسداد منافذ پوست می شود، بنابراین به وجود آمدن اختلال در عملکرد این هورمون ها باعث بروز آکنه و جوش های ناخواسته در صورت و سایر اعضای بدن زنان حامله می شود. اگر آکنه ها و جوش هایی که بر روی پوست صورت به وجود می آید، در مدت بیشتر از یک هفته و یا 10 روز از بین نرود، شما باید با استفاده کردن از کیت های تست حاملگی، از باردار بودن خود مطمئن شوید!

8.از علائم بارداری، افزایش وزن:

به یاد داشته باشید که باردار شدن فرد، نیازمند افزایش وزن و احساس نفخ در شکم او می باشد. اما جالب است این را هم بدانید که همین علائم در افراد مبتلا به مشکل سندرم پیش از قاعدگی(PMS) هم بیش از حد دیده می شود! بنابراین، این سوال پیش می آید که چگونه می توانیم این دو حالت را از هم تشخیص دهیم؟

از آن جایی که بدن زنان، تمایل زیادی به حفظ مقدار بالایی از آب، دقیقا قبل از شروع پریود دارد، بنابراین به وجود آمدن حالت نفخ در شکم هم یکی از علامت های شایعی است که زنان در سنین باروری، در روزهای قبل از شروع دوره پریود خود تجربه می کنند. در این دوره، معمول سفت و محکم شدن سینه بندها و بیرون زدن معده و تنگ شدن شلوار برای بدن زنان، امری طبیعی است. حتی بسیاری از زنان، چند پوند وزن اضافی هم در یک هفته قبل از شروع دوره پریود خود به دست می آورند. اما، خانمی که احتمالا به مشکل PMS مبتلا هستید، یادتان باشد که تمام این علائم با شروع چرخه پریود و خونریزی ماهانه، به طور کامل از بین خواهد رفت.

آکاایران: مقایسه علائم سندرم پیش از قاعدگی و علائم بارداری(بخش سوم)

اگر شما هم مانند بسیاری از خانم ها تجربه افزایش وزن قابل توجهی را در اطراف شکم خود، در چند روز قبل از آغاز دوران پریود احساس می کنید، ممکن است که باردار شده باشید. همچنین، لازم است به عنوان یک خانم بدانید که در این شرایط، وجود حالت نفخ هم می تواند یکی دیگر از نشانه های بسیار متداول و اولیه آغاز دوران بارداری در یدن شما باشد. علاوه بر این موارد، بسیاری دیگر از زنان، ناراحتی های دیگری را هم با افزایش وزن خود تجربه خواهند نمود. در نهایت، به این نکته توجه کنید که اگر شما باردار شده باشید، احساسات به وجود آمده در بدنتان، بعد از چند روز از بین نخواهد رفت، چون در طول کل دوران بارداری، ترشح زیاد هورمون پروژسترون باعث نفخ در شکم مادر حامله می شود.

آیا چرخه قاعدگی از علائم بارداری است؟

یادتان باشد که دلایل بسیاری از جمله اختلالات عملکرد غده تیروئید، پایین بودن هموگلوبین و یا تعداد RBC خون، کمبود آهن، مصرف زیاد داروها، وجود چاقی مفرط، استعمال مواد مخدر و زیاده روی در مصرف الکل در به تاخیر انداختن چرخه پریود زنان بسیار موثر می باشد. اما با تمام این شرایط، یکی از دلایل اصلی برای از دست دادن دوره پریود در زنان، باردار شدن فرد است. اگر قبلا، شما به عنوان یک خانم سالم، دوره های منظم عادت ماهانه را در هر ماه و فاقد از دست دادن یک دوره از آن، تجربه می کردید، پس زمانی که شما یک دوره از چرخه پریود خود را از دست می دهید، نشان خواهد داد که بارداری شده اید. برخی از زنان لکه بینی و یا خونریزی جزیی را در روزهای آغازین دوران بارداری خود تجربه می کنند، که می تواند با دوره های منظم پریود اشتباه گرفته شود، مخصوصا این حالت در زنانی که قبلا دوره های نامنظم پریود را تجربه می کردند، بیشتر از سایر خانم ها اتفاق می افتد.
بنابراین، می توان ادعا کرد که اگر شما به عنوان یک خانم دوره های منظم پریود خود را از دست داده اید، شانس باردار بودن شما بسیار بالا است. به همین دلیل، در صورت بروز چنین شرایطی حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و از او بخواهید که با انجام آزمایش های معمول، آغاز دوران بارداری در بدن شما را تایید نماید. به عنوان یک خانم بارور، این نکته مهم را هم به خاطر بسپارید که درصد بسیار کمی از زنان ممکن است در دوران بارداری خود، در زمان معینی دچار لکه بینی و خونریزی خفیف شوند. اما بروز این حالت هم امری طبیعی است و نباید شما را به عنوان یک مادر باردار، نگران کند. اما، به خاطر داشته باشید که اگر خونریزی به وجود آمده در زنان باردار بیش از حد باشد، می تواند منجر به سقط جنین شود. از این رو بهتر است که در صورت بروز این مشکل، بلافاصله با دکتر معالج خود تماس گرفته و از او کمک بگیرید.

اگر با علائم بارداری بیشتر آشنا شوید قطعا تشخیص این دو از هم برایتان آسان تر خواهد شد، توصیه میکنیم 25 علامت شایع بارداری را حتما بشناسید را بخوانید.

.

منبع : mamanam.com