آکاایران: آوردن یک زندگی به این دنیا یکی از تجربیات جالب و فریبنده برای یک زن و شوهر می تواند باشد ، یکی از راه های امن که شما می توانید از زندگی سالم برای نوزاد خود اطمینان کنید تست غربالگری بیماری های ژنتیکی در بارداری است، به عنوان یک مادر اگر کودک شما در خطر ابتلا به هر گونه بیماری ژنتیکی باشد برای شما مهم است که از شرایط آن اطلاع پیدا کنید، اما اگر در مورد آن اطلاعی ندارد این مطلب به شما کمک می کند که با تست غربالگری بیماری های ژنتیکی آشنا شوید.

تست غربالگری بیماری های ژنتیکی چیست؟

هر کودک ژن را از پدر و مادرش به ارث می برد، همراه با عادت ها و دیگر ویژگی هایی که یک نوزاد (یا در معرض خطر ارث باشد) ممکن است بیماری های ژنتیکی را از پدر و مادر به ارث ببرد، تست غربالگری بیماری های ژنتیکی یک آزمون است که اطلاعاتی در مورد خطرات باروری به پزشک شما می دهد، این آزمایشات زمانی که مثبت باشد شرایط بیماری های ژنتیکی و بیماری هایی که یک نوزاد به دنیا نیامده در معرض آن است را آشکار می سازد.

شایع ترین اختلالات ژنتیکی که در تست غربالگری بیماری های ژنتیکی مشخص می شود:

1- تالاسمی
2- بیماری سلول داسی شکل
3- فیبروز کیستیک
4- بیماری تای ساکس

آیا تست غربالگری بیماری های ژنتیکی مهم است؟

البته که بسیار مهم است، تست غربالگری بیماری های ژنتیکی قبل از باردار شدن بسیار مهم است، شما و شریک زندگیتان ممکن است در معرض اختلال ژنتیکی باشید، هر حامل می تواند فاقد در نظر گرفتن سابقه خانواده در معرض خطر اختلال ژنتیکی باشد، تست غربالگری بیماری های ژنتیکی اگر هر کدام از موارد زیر برای شما صدق کند مهم است و باید تست را انجام دهید :
• اگر شما در حال تلاش و یا برنامه ریزی برای باردار شدن هستید.
• در صورتی که یک سابقه خانوادگی بیماری اختلال ژنتیکی وجود دارد.
• اگر شما، به عنوان بخشی از یک گروه قومی ،در معرض برخی از بیماری های خاص قرار گرفته اید.
• اگر می خواهید بررسی کنید که آیا شما در معرض خطر ابتلا به هر نوع بیماری باروری می باشید.

آیا تست غربالگری برای بیماری های ژنتیکی دردناک است؟

اصلا! تست غربالگری بیماری های ژنتیکی یک آزمایش ساده خون است، پزشک شما بر اساس آزمایش شما تصمیم می گیرد، به طور کلی در حدود دو هفته طول می کشد تا جواب آزمایش را به شما بدهند.

آیا من میتوانم تست غربالگری بیماری های ژنتیکی را بعد از اینکه بارور شدم انجام دهم؟

در حالت ایده آل ، بهتر است که شما تست غربالگری را قبل از اینکه باردار هستید انجام دهید، با این حال شما این تست را انجام نداده اید شما می توانید پس از بارداری تست را انجام دهید، اما حتی بعد از دریافت تست غربالگری باید در اسرع وقت در مورد بیماری های ژنتیکی اطلاعات کسب کنید.

 بیماری های ژنتیکی

اگر تست غربالگری بیماری های ژنتیکی مثبت باشد چه اتفاقی میافتد؟

در مرحله اول اگر تست مثبت باشد شما نباید وحشت زده شوید، هنگامی که هر یک از پدر و مادر برای یک اختلال خاص مورد آزمایش قرار بگیرند شانس اینکه نوزاد شما بیماری ژنتیکی داشته باشد از 50 درصد کمتر است.

اگر تست غربالگری بیماری های ژنتیکی منفی باشد چه اتفاقی میافتد؟

اگر تست نتایج شما منفی باشد به طور کلی احتمال اینکه نوزاد شما دارای اختلال زنتیکی باشد کم است،با این حال امکان داشتن به بیماری ژنتیکی کاملا ازبین نمی رود.
به یاد داشته باشید تست غربالگری برای بیماری های ژنتیکی تنها یک فرایند است که از جهش هر گونه اختلال ژنتیکی در کودک شما جلوگیری می کند، این روش ها ضروری است تا کودک شما سالم به دنیا بیاید.
به یاد داشته باشید که اگر نتایج مثبت است نباید وحشت کنید، هدف از تست غربالگری این است که مشکل را پیدا کنند،تست غربالگری برای بیماری های ژنتیکی تنها راهی است که می تواند برای پیدا کردن مشکل نوزاد به شما کمک کند.
به ما بگویید که چگونه شما تست غربالگری بیماری های ژنتیکی را انجام داده اید و چگونه این تست به شما کمک کرده است، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 تست غربالگری

.

منبع : mamanam.com