آکاایران:  

یادتان باشد که شروع راه برای داشتن یک خانواده سالم، تصمیم بسیار بزرگ و سختی است، اما شادی موجود در آن بیشتر از زحت هایش خواهد بود! با این حال، نکته مهمی که شما باید بدانید این است که سلامت جنین، نه تنها به رژیم غذایی و شیوه زندگی مادر در دوران بارداری بستگی دارد، بلکه به روش زندگی او در دوران قبل از آغاز بارداری نیز مربوط می شود.
انجام معاینات کلی برای هر زنی، قبل از بارداری و در حین حاملگی بسیار ضروری است. ممکن است بسیاری از زنان تعجب کنند که انجام معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی چه لزومی دارد؟ آیا واقعا انجام دادن آزمایشات قبل از بارداری و در حین حاملگی نیاز است؟ و در طول انجام معاینات چه اتفاقاتی ممکن است برای فرد بیافتد؟ خواندن این زیر، پاسخ تمام پرسش های بالا را به شما خانم های جوان خواهد داد.

معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی زنان کدام اند؟

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده است که انجام معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی می تواند سلامت عمومی مادر و فرزند آینده او را توسط پزشکان متخصص زنان و زایمان تایید نموده و در تصمیم گیری او برای داشتن یک نوزاد سالم کمک کند. در اغلب موارد، پزشکان عمومی و یا پزشکان متخصص زنان و زایمان مراکز بهداشت و درمان می توانند این معاینات را انجام دهند، اما اگر این امکان برای شما وجود داشته باشد، بهتر است تا با یک دکتر متخصص زنان و زایمان مجرب مشاوره کنید. علاوه بر این موارد، لازم است بدانید که انجام آزمایشات توسط یک متخصص زنان و زایمان مجرب می تواند شما را در آینده هم از بروز هر گونه مسائل خاص دور نگه داشته و فرزند سالم تری را برایتان به ارمغان آورد.

رژیم غذایی که به شما کمک می کند باردار شوید ، به شما کمک میکند تا زودتر مادر شوید.

چرا انجام معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی زنان بسیار مهم است؟

انجام معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی زنان بسیار ضروری است. در واقع، مراقبت های دوران بارداری یک زن معمولا از زمانی شروع می شود که تصمیم او به داشتن فرزند جدی شده باشد. متاسفانه، بسیاری از زنان از معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی بی اطلاع هستند و که نمی دانند انجام این معاینات می تواند شانس آن ها را در داشتن دوران بارداری بی خطر افزایش دهد. در واقع، معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی به مادران امکا ن به دنیا آمدن کودکان ناقص را کاهش می دهد.
فراموش نکنید که انجام معاینات دقیق قبل از بارداری می تواند به شما کمک کند تا فهرست کارهای روزانه ای را که انجام دادن آن ها برای داشتن یک نوزاد سالم، در آینده لازم است، آماده کنید. مثلا اگر شما به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، سیگار می کشید، انجام معاینات قبل از بارداری می تواند به شما کمک کند تا با برخی از روش های خوب و مطمئن ترک سیگار آشنا شده و آن را به راحتی ترک نمایید و در چنین شرایطی اطمینان حاصل می شود که جنین آینده تحت تاثیر هیچ گونه عوارض بعدی سیگار قرار نخواهد گرفت. در برخی موارد دیگر، اگر مادر قبل از بارداری خود داروی خاصی را مصرف می کند، در حین انجام آزمایشات دکتر متخصص زنان و زایمان ممکن است از او بخواهد تا داروی بی ضرری را جایگزین دارو های قبلی خود نماید. خلاصه، انجام دادن معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی به مادر کمک می کند تا راه مقابله با هر گونه مسائل و مشکلات مربوط به سلامت کلی خود و فرزندش را در دوران بارداری به دست آورده و سلامت نوزاد متولد نشده خود را تضمین کند.

چه اتفاقاتی ممکن است در حین انجام معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی برای مادر بیافتد؟

معمولا پزشکان متخصص زنان و زایمان مختلف، هر کدام برای انجام معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی، روش های متفاوتی را توصیه می کنند، چون آن ها کنجکاو به دانستن همه رخدادهایی هستند که قبل و بعد از آغاز دوران بارداری در بدن زنان اتفاق می افتد.
در ادامه این مقاله، روش هایی که ممکن است برای انجام معاینات قبل و بعد از آغاز دوران بارداری هر مادری مورد نیاز باشد، بیان شده است، که عبارتند از:

انجام آزمایش خون از زنان، قبل از بارداری و در حین حاملگی:

معمولا، همه پزشکان متخصص زنان و زایمان انجام آزمایش خون را برای تشخیص هر شرایطی که ممکن است بر دوران بارداری زنان تاثیر بگذارد، توصیه می کنند. این پزشکان در حالت طبیعی، نیز انجام آزمایش خون را به طور خاص برای تعیین عامل Rh خون، تعیین تعداد هموگلوبین های موجود در آن، شمارش گلبول های سفید خون و برای به دست آوردن شرایطی مانند وجود ویروس سرخجه، ویروس سیتومگال و آبله مرغان در خون زنان توصیه می کنند.

بررسی وزن بدن مادر قبل از بارداری و در حین حاملگی:

تمام دکترهای متخصص زنان و زایمان باید توجه دارا باشند که بررسی وزن بدن مادر، برای درک BMI و طریقه سوخت و ساز و سلامت او بهترین گزینه خواهد بود، چون استفاده هر زنی از یک برنامه رژیم غذایی مناسب قبل از بارداری و در حین حاملگی به او کمک خواهد کرد تا در طول دوران بارداری سالم مانده و بتواند نوزاد سالمی نیز به دنیا بیاورد.

انجام آزمایش برای تایید عملکرد درست غده تیروئید در زنان، قبل از بارداری و در حین حاملگی:

اختلالات منفی درمان نشده غده تیروئید در زنان می تواند دوران بارداری آن ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، تمام پزشکان متخصص زنان و زایمان قبل از انجام هر کاری، بررسی و آزمایش غده تیروئید را برای تعیین عملکرد درست آن و عدم وجود هر گونه مشکلات مربوط به تیروئید توصیه می کنند.

بررسی دقیق داروهای مصرفی روزمره ، قبل از بارداری و در حین حاملگی:

همانطور که قبلا متذکر شدیم، اگر زنی در حال مصرف داروهای خاصی باشد و یا مکمل های دارویی استفاده کند، دکتر متخصص زنان و زایمان می تواند از طریق بررسی های دقیق، داروهایی را که بر روی باروری او تاثیر منفی می گذارد، را حذف نموده و یا داروهای بی ضرر مکمل را جایگزین آن ها بکند.

ایمن سازی و یا واکسیناسیون بدن زنان، قبل از بارداری:

جالب است به عنوان یک خانم جوان بدانید که اگر زنی قبل از باردار شدن، برای انجام معاینات لازم به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند، دکتر معالجش در صورت نیاز، بدن او را بر عیله بعضی بیماری ها واکسینه خواهد نمود.

نمونه برداری از سلول های دهانه رحم زنان در معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی:

پزشکان متخصص زنان و زایمان در هنگام ویزیت خانم ها جهت آماده شدن برای حاملگی، معمولا برای اطمینان بیشتر توصیه انجام آزمایش پاپ اسمیر را می کنند، مگر این کهفرد به تازگی این آزمایش را انجام داده باشد.

بررسی و معاینه سینه ها، لگن و شکم زنان قبل از بارداری و در حین حاملگی:

تمام پزشکان متخصص زنان و زایمان، برای اطمینان از سلامت عمومی زنان، لگن، شکم و سینه های آن ها را معاینه می کنند، تا برای بعد از آغاز دوران بارداری در بدن آن ها، مشکلی نمانده باشد.

انجام آزمایش ادرار از زنان قبل از بارداری و در حین حاملگی:

فراموش نکنید که اکثر پزشکان متخصص زنان و زایمان در حین معاینات قبل از بارداری و در حین حاملگی ممکن است انجام آزمایش ادرار را به زنان توصیه کنند، تا از وجود عفونت های دستگاه ادراری در مراحل اولیه آگاه شده و درمان را در اسرع وقت شروع کنند. به عنوان یک خانم جوان به خاطر داشته باشید که وجود این نوع عفونت ها می تواند سبب سقط جنین داخل رحم شما در دوران بارداری شود.

انجام آزمایشات دیگری که قبل از بارداری و در حین حاملگی، برای زنان لازم و ضروری است:

بعضی از پزشکان متخصص زنان و زایمان انجام تست های دیگری مانند بررسی فیبروئیدهای رحمی، بیماری التهابی لگن، سندرم تخمدان پلی کیستیک، داشتن قاعدگی های نامنظم، اندومتریوز، پولیپ و یا بیماری های مقاربتی مانند ایدز، سیفلیس، سوزاک و کلامیدیا را برای زنان قبل از بارداری و در حین حاملگی توصیه می-کنند.
جدای از این ها، پزشکان متخصص زنان و زایمان ممکن است فرد را به خاطر وجود دیگر شرایط پزشکی که از قبل در بدن او وجود داشته است، مانند آسم، دیابت مورد معاینه قرار دهند، تا بدانند که چگونه می توانند با این شرایط موجود مقابله نمایند که خللی در دوران حاملگی او وارد نشود. در نتیجه، مادر باردار بتواند این دوران سخت را با سلامتی کامل به پایان رسانده و صاحب فرزندی قوی و سالم شود.

 5 توصیه مهم برای دوران قبل از بارداری به کسانی که قصد بارداری دارند خواندن این مطلب توصیه می شود.

احساس شما در مورد این مطلب چیست ؟
خوشحال (0)
عشق (0)
غافلگیر (0)
غمگین (0)
عصبانی (0)
.

منبع : mamanam.com