آکاایران: دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش سوم)

آکاایران: در دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش دوم) نشانه های شایع بارداری در دوران استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپو-پروورا را خواندید ، در ادامه می خوانید...

هر زمان که شما به عنوان یک مادر باردار ولع مصرف مواد غذایی ناسالم را دارید، سعی کنید با جایگزین کردن یک ماده غذایی سالم این مشکل را حل کنید. به عنوان مثال اگر شما ولع خوردن سیب زمینی سرخ کرده را در ماه های اول دوران بارداری خود کرده اید، می توانید با دریافت کردن قاچ های بوداده سیب زمینی به جای سیب زمینی سرخ کرده باعث فروکش کردن ولع خود شوید. به این ترتیب، شما هم مانند اکثر مادران باردار خواهید توانست نه نتها وسوسه و ولع خود را با مصرف مواد غذایی سالم از بین ببرید، بلکه از فواید این مواد غذایی هم در زمان غذا خوردن بهره خواهید برد.

اگر شما هم مانند اکثر خانم ها در زمان استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپو- پروورا ، علائم بالا را در بدن خود تجربه کردید، بدانید که ممکن است شما باردار باشید. در این صورت باید بلافاصله به دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

bxs1

همانطور که روش های دیگر جلوگیری از بارداری دارای جوانب مثبت و منفی بسیاری هستند، استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپو- پروورا نیز همراه با جوانب مثبت و منفی در بدن زنان خواهد بود. در ادامه این مقاله، نگاهی به برخی از نتایج استفاده از این روش می اندازیم. جوانب مثبت استفاده از روش دپوشات عبارتند از:
• به یاد داشته باشید که اگر روش دپوشات به درستی مورد استفاده قرار گیرد راه بسیار موثری برای جلوگیری از بارداری زنان خواهد بود، یعنی این که در صورت استفاده طولانی مدت از این روش، حتما باید هر سه ماه یک بار تزریق آمپول را تمدید کرد.
• همچنین با استفاده از این روش جلوگیری از بارداری ، دیگر خانم ها نیازی به مصرف هر روزه قرص نخواهند داشت.
• هزینه استفاده از این روش کنترل بارداری نسبت به راه های دیگر کمتر می باشد.
• جالب است بدانید که روش دپوشات، نسبت به راه کارهای دیگر جلوگیری از بارداری کمتر باعث مهار میل جنسی در زنان مصرف کننده می شود.
• استفاده از روش دپوشات در زنانی که تصمیمی برای باردار شدن ندارند، می تواند موثرترین روش به شمار آید.
• همچنین، به یاد داشته باشید که چون استفاده از این روش از فیبروئیدی شدن رحم زنان جلوگیری می کند، پس ممکن است بدن خانم های مصرف کننده را در برابر سرطان آندومتر، دیواره رحم و تخمدان ها محافظت کند.
• زنانی که از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری خود استفاده می کنند، لازم است بدانند که چون در این روش هورمون استروژن کمتری در بدن فرد ترشح می شود، ممکن است خطر مشکلات قلبی را هم در بدن آن ها کاهش دهد.

bxs2

• هیچ گونه تضمینی برای محافظت فرد استفاده کننده از روش دپوشات در برابر بیماری های مقاربتی موجود نیست.
• اگر شما به زودی قصد باردار شدن دارید باید قطع مصرف این دارو را چند ماه جلوتر از زمان آغاز بارداری خود انجام دهید.
• در برخی مواقع ممکن است باروری شخص استفاده کننده از این روش جلوگیری از بارداری پس از توقف مصرف آن هم به تاخیر بیفتد.
• همچنین، فرد استفاده کننده از روش دپوشات نیاز دارد تا به طور مداوم با دکتر معالج خود ملاقات داشته و مورد معاینه و بررسی دقیق قرار گیرد.
• استفاده از این روش در برخی زنان باعث نامنظم شدن دوران قاعدگی آن ها شده و حتی در برخی مواقع، ممکن است خونریزی شدید و طولانی مدتی را برای او به ارمغان بیاورد.
• همچنین، به عنوان یک خانم استفاده کننده از این روش برای جلوگیری از بارداری خود به یاد داشته باشید که تزریق این دارو ممکن است کمی دردناک باشد.

دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش سوم)جلوگیری از بارداری

bxs3

این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که شما به عنوان زن استفاده کننده از روش دپوشات به منظور کنترل بارداری خود حتما در مورد جوانب مثبت و منفی آن قبل از تزریق با پزشک متخصص زنان و زایمان گفتگو کنید، چون این روش می تواند حداقل سه ماه جواب دهد و اگر دوباره تمدید نشود، جواب معکوس داده و اثرات و عوارض جانبی بسیاری به دنبال خواهد داشت.
حتما با دکتر معالج خود قبل از تزریق هورمون دپو-پروورا در مورد تاخیر در باروری و یا متوقف شدن کامل آن مشاوره کنید، چون برخی از زنان ممکن است تا یک سال پس از قطع این دارو هم قادر به باردار شدن نباشند. البته گاهی اوقات هم برخی از زنان بلافاصله پس از دریافت آخرین دوره دپوشات، در اسرع وقت باردار می شوند.
استفاده از این روش جلوگیری از بارداری معمولا نظم چرخه قاعدگی را در بیشتر زنان مختل می کند که ممکن است در برخی شرایط باعث خونریزی سنگین و طولانی مدت و یا لکه بینی و خونریزی نامنظم شود. به عنوان خانمی که از روش دپوشات برای کنترل بارداری خود استفاده می کنید، یادتان باشد که اگر متوقف کردن خونریزی قاعدگی سنگین و یا طولانی مدت، با روش های خانگی امکان پذیر نبود، باید به دکتر معالج خود اطلاع دهید.
بسیار واضح است که اکثر زنان اصلا تمایلی به افزایش وزن خود ندارند. به همین دلیل شما هم به عنوان خانمی که از روش دپوشات برای کنترل بارداری خود استفاده می کنید، باید بدانید که استفاده از این روش اگر بیش از 1 یا 2 سال طول بکشد، 5-8 پوند به وزن شما اضافه خواهد شد. شما می توانید با مراجعه به دکتر معالج خود اطلاعات بیشتری را در مورد افزایش وزن خود کسب کنید، به خصوص اگر شما هم مانند بسیاری از زنان در مورد افزایش وزن ناخواسته خود نگرانی بیشتری دارید.
علاوه بر این موارد، به عنوان خانمی که از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که چون استفاده از این روش باعث کاهش سطح هورمون استروژن در بدن فرد می شود، بنابراین با گذشت زمان، می تواند سبب کاهش تراکم مواد معدنی موجود در استخوان های شما شده و به نوبه خود، باعث افزایش خطر پوکی استخوان خواهد شد. بروز این حالت ممکن است برای نوجوانان و زنان جوانی که هنوز استخوان های آن ها به طور کامل رشد نیافته است خطر بیشتری داشته باشد. از آن جایی که معلوم نیست اوج تراکم توده استخوانی زنان در چه سنی اتفاق خواهد افتاد، بنابراین استفاده از روش دپوشات در هر سنی، می تواند باعث کاهش توده استخوانی، افزایش خطر شکستگی و پوکی استخوان در خانم ها شود. پژوهش های انجام شده در این مورد گویای این حقیقت هستند. بنابراین، نوجوانان و زنان جوان باید سعی کنند تا از روش های دیگری که امن و بی خطر هستند، برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند، طبق گفته پزشکان روش دپوشات برای آن ها ناامن و نامناسب می باشد. زنانی که تصمیم دارند استفاده از روش دپوشات را به منظور کنترل بارداری خود، به مدت بیش از دو سال ادامه دهند، باید در هر سنی هم که باشند تمام مزایا و خطرات استفاده از این روش پیشگیری را همراه با پزشک متخصص زنان و زایمان ارزیابی کنند.
زنان استفاده کننده از روش دپوشات باید آگاه باشند که خطر ابتلا به سرطان پستان در آن ها نسبت به زنانی که از روش های ضدبارداری هورمونی استفاده می کنند، بیشتر است. با این حال شما باید این خطر را در برابر منافع حاصل از به کار بردن روش دپوشات قبول کنید، البته شما هم مانند هر خانم دیگری این حق را دارید که با دکتر معالج خود در این مورد صحبت کرده و تمام جوانب کار را بسنجید. از آنجا که به کار بردن روش دپوشات، فرد را در مقابل بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند، پس ایده خوبی است که در کنار استفاده از این روش از کاندوم هم استفاده کنید. همان طور که گفته شد اگر شما هم به عنوان خانمی که از روش دپوشات استفاده می کنید.

bxs4

• به وجود آمدن سردردهای شدید و یا میگرنی
• احساس درد شدید شکم
• احساس سردی و درد شدید در پاها
• به وجود آمدن اختلال در بینایی فرد
• ایجاد درد در هنگام تنفس و یا سرفه شدید
• احساس خارش در تمام بدن
• افزایش قابل توجهی فشار خون
• زردی چشم ها و پوست بدن(یرقان)
• مشاهده علائم و نشانه های بارداری
به خاطر داشته باشید که قطع تزریق هورمون دپوشات ممکن است نتایج حاصل از تست های آزمایشگاهی از قبیل آزمایش عملکرد غده تیروئید و کبد را تحت تاثیر قرار دهد. اگر دکتر معالجتان برای شما انجام آزمایش خون را توصیه کرده است، باید فردی که از شما نمونه خون می گیرد از مصرف داروی دپوشات توسط شما آگاه باشد. همچنین، اگر مصرف داروی دپوشات را به تازگی قطع کرده اید هم این موضوع را به اطلاع فردی که از شما نمونه خون می گیرد، برسانید.

دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش سوم)جلوگیری از بارداری

bxs5

• زنانی که به یقین می دانند و یا گمان می کنند که باردار هستند.
• زنانی که در حال برنامه ریزی برای باردار شدن در سال آینده می باشند.
• زنانی که مبتلا به سرطان پستان هستند.
• زنانی که از خونریزی غیرطبیعی واژن خود رنج می برند و علت آن هم هنوز تشخیص داده نشده است.
• زنانی که از یک بیماری جدی شریانی و یا مشکلاتی که باعث حمله قلبی و یا سکته در آن ها می شود، رنج می برند.
• زنانی که مبتلا به یک بیماری porphyrias حاد، مانند اختلال خونی ارثی هستند.
• زنانی که مبتلا به سرطان کبد، سیروز کبدی و یا هر بیماری جدی کبدی دیگر هستند.

bxs6

در حالی که برخی از داروها برای استفاده زنان در دوران بارداری و شیردهی امن هستند و تجویز آن ها نه تنها سلامتی مادر و جنین را به خطر نمی اندازد، بلکه برای مادران باردار مزایایی بسیاری هم دارد. اما در مقابل برخی دیگر از داروها وجود دارند که مادر باید در زمان بارداری و دوران شیردهی خود از مصرف آن ها اجتناب کند. بنابراین، اگر شما هم به عنوان یک خانم، حتی از یک بیماری جزئی رنج می برید یا اگر باردار هستید و یا در حال برنامه ریزی برای باردار شدن در آینده ای نزدیک می باشید، باید قبل از مصرف هر نوع دارویی با دکتر معالج خود مشورت کنید.
• اگر خانمی قصد دارد تا به منظور جلوگیری از بارداری از داروی دپوشات استفاده نماید، دکتر معالج او موظف است تا یک تست بارداری را قبل از تجویز اولیه این دارو، به شخص مورد نظر توصیه کند. همچنین، اگر شما به عنوان یک خانم در اواخر دوره تزریق داروی دپوشات هستید و در حدود پنج روز به پایان تاریخ تعیین شده باقی مانده است، هم حتما قبل از تمدید تزریق این هورمون، آزمایش تست بارداری را انجام دهید. شما باید بعد از مشورت با دکتر معالج خود، با اطمینان کامل به تمام توصیه های پزشکی او عمل کنید.
• همانطور که قبلا ذکرشد اگر شما قصد باردار شدن در سال آینده را دارید، باید تزریق داروی دپوشات را ماه ها قبل از تصمیم گیری قطع کنید. از آن جایی که شروع تخمک گذاری در بسیاری از زنان، 5 تا 6 ماه بعد از قطع این دارو صورت می گیرد، ممکن است شما هم بعد از 12 تا 15 ماه پس از آخرین تزریق، قادر به باردار شدن شوید و یا شاید هم دیگر نتوانید تا آخر عمر خود، مزه مادر شدن را حس کنید. به خاطر داشته باشید که تمام این اتفاقات، بستگی به شرایط بدنی و شانس شما دارد.
•چون مصرف داروی دپو-پروورا، حتی در مقادیر کم هم به شیر مادر منتقل می شود، زنان شیرده باید تا آنجا که امکان دارد از مصرف این دارو خودداری کنند. با این که، تا به حال هیچ گزارشی از اثرات سوء این دارو بر روی نوزادان شیرخواره گزارش نشده است، اما به یاد داشته باشید که همیشه، پیشگیری بهتر از درمان می باشد. همچنین، خوب است به عنوان خانمی که از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری خود استفاده می کنید، این نکته را هم بدانید که تا به حال هیچ گزارشی از اثرات سوء مصرف طولانی مدت این دارو توسط مادر شیرده، هم بر روی رفتار و یا میزان رشد نوزاد او ارائه نشده است. اما با تمام این نکات، قطع مصرف داروی دپوشات در دوران شیردهی، برای امنیت بیشتر نوزاد در حال تغذیه با شیر مادر توصیه می شود. اگر شما به عنوان یک مادر، فرزند خود را با شیر مادر تغذیه می کنید، باید حتما اولین تزریق این دارو را حداقل در هفته ششم بعد از تولد نوزادتان انجام دهید.
• شما به عنوان یک مادر شیرده می توانید با دکتر و یا یک داروساز قابل اطمینان در مورد داروهای جلوگیری از بارداری که به تازگی وارد بازار شده اند و بیشتر آن ها هم منبع گیاهی داشته و برای سلامتی خود شما و فرزندتان فاقد خطر هستند، قبل از تزریق دپوشات صحبت کرده و اطلاعات دقیقی به دست آورید. معمولا، اکثر خانم ها چنین داروهایی را فاقد نسخه استفاده می کنند، اما شما باید قبل از مصرف هر نوع داروی هورمونی، با دکتر معالج خود و یا یک داروساز معتبر مشورت کنید، زیرا آن ها می توانند با بررسی تمام جوانب، ترکیبی امن از انواع داروهای گیاهی و یا شیمیایی را برای شما توصیه کنند.
• در نهایت و با در نظر گرفتن تمام جوانب مثبت و منفی این روش، به خاطر بسپارید که روش دپوشات، یک روش بسیار قدرتمند و موثر در جلوگیری از بارداری زنان به شمار می رود. این نکته بسیار مهم است که شما تمام اطلاعات لازم را قبل از تصمیم به استفاده از این روش پیشگیری با کمک یک دکتر مورد اعتماد به دست بیاورید، به خصوص اگر شما به عنوان یک خانم قصد باردار شدن را در آینده ای نزدیک دارید. یادتان باشد اگر شما تصمیم به باردار شدن در آینده ای نزدیک را دارید، حتما انواع دیگری از روش های جلوگیری از بارداری را انتخاب کنید، که باردار شدن شما را زیاد به تاخیر نیاندازد. در نهایت، خبر خوب هم برای شما خانم ها این است که امروزه شما به عنوان یک خانم گزینه های بی خطر بسیاری برای جلوگیری از بارداری خود در دسترس دارید.

سوال بسیاری از خانم ها این است که چه زمانی برای بارداری مناسب است ، مناسبترین سن برای بارداری چه سنی است؟ جواب شما را به طور کامل می دهد.

.

منبع : mamanam.com