آکاایران: بارداری موجی از شادی و لذت را با خود به ارمغان می آورد ولی از سویی دیگر نیز می تواند باعث محتاط و حساس شدن شما نسبت به بسیاری از مسائل روزمره شود. انتخاب غذاهای سالم نیز درست همانند تغییرات بسیار دیگری که با شروع بارداری در سبک زندگی خود ایجاد کرده اید دقت بسیاری را می طلبد. غذاهایی که تا پیش از این به راحتی مصرف می کردید اکنون می توانند باعث ایجاد نگرانی در شما شوند. 

از آنجایی که مصرف برخی مواد غذایی با خطراتی بر سلامت مادر و جنین همراه است بهتر است مواد غذایی مصرفی خود را در این دوران با دقت انتخاب کنید. بنابراین چنانچه باردار بوده و نسبت به ایمن بودن مصرف نعنا در این دوران تردید دارید توصیه می کنیم مطالب زیر را درمورد خوردن نعنا در بارداری دنبال کنید. مطالعه متن حاضر شما را با مزایا و معایب خوردن نعنا در بارداری آشنا کرده و در اتخاذ یک تصمیم آگاهانه به شما کمک می کند.

خوردن عرق نعنا در دوران بارداری

عوارض جانبی مصرف نعناع در دوران بارداری

1. واکنش آلرژیک

اگر به منتول و یا هر محصولاتی که ممکن است منتول در آنها باشند حساسیت دارید، در این صورت باید از نعناع در دوران بارداری اجتناب کنید. نعناع شامل مقدار قابل توجهی از متانول است و ممکن است واکنش آلرژیک شدیدی داشته باشد، اگر که نسبت به منتول حساسیت داشته باشید. هم چنین اگر مبتلا به آسم هستید، باید از نعناع در دوران بارداری اجتناب کنید.

2. سقط جنین

نعناع خاصیت شل کنندگی ماهیچه ای را دارد و اگر در زمان نامناسب در دوران بارداری مصرف شود، ممکن است ماهیچه های رحمی را شل کرده و سقط جنین و یا زایمان زودرس را در مراحل بعدی به همراه داشته باشد. اگر سابقه قبلی سقط جنین دارید، توصیه می شود که از مصرف نعناع در دوران بارداری خودداری کنید.

عوارض قرص نعنا در بارداری

3. عوارض جانبی با داروهای خاص

زن باردار ویتامین و مکمل های معدنی مختلفی در دوران بارداری مصرف می کند. گاهی اوقات نعناع می تواند مانع جذب درست این داروها در بدن شود و در نتیجه بدن شما را از منافع اش محروم می کند.

4. استفاده بیش از حد نعناع باعث آسیب می شود

بیشتر از مقدار مورد نیاز از هر چیزی، انواع مختلفی از خطرات در دوران بارداری و همین مقدار برای نعناع وجود دارد. مصرف بیش از حد نعناع در هر شکلش ممکن است باعث ایجاد احساس خواب آلودگی، درد عضلانی، ضربان قلب پایین و عوارض دیگر در بارداری شود.

5. زخم معده

نعناع به حل مشکلات هاضمه ای مشهور است، اما اگر در دوران بارداری زخم معده داشته باشید، مصرف نعناع در هر شکل ممکن است باعث آسیب شود. حضور منتول در نعناع، زخم معده را افزایش می دهد و ممکن است موجب مشکلات بیشتری شود.

اگر در این فکر هستید که آیا می توانید در طول دوران بارداری خود نعناع را مصرف کنید یا خیر، پاسخ بله است. اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا هر گونه پیچیدگی که ممکن است ایجاد شود را از سر بگذرانید.

نعناع در دوران بارداری فواید سلامتی فوق العاده ای دارد. این ایده خوبی است که نعناع را در مقدار متوسطی مصرف کنید و زیاده روی نکنید. اگر می خواهید در دوران بارداری به رژیم غذایی روزانه خود نعناع اضافه کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

فواید نعناع در بارداری

خوردن نعناع در بسیاری از خانواده ها در طول تابستان مورد استفاده قرار می گیرد و در پس زدن گرمای تابستان غیرقابل تحمل می تواند بسیار مفید باشد. برای خواص دارویی و درمانی مختلفش برای سالیان مدید استفاده شده است.

نعناع یک طعم معطر قوی دارد و در بسیاری از اشکال مورد استفاده قرار می گیرد. هیچ تهدید جدی در مصرف نعناع در دوران بارداری وجود ندارد. استفاده از برگ های نعناع می تواند فواید بسیاری برای یک زن باردار داشته باشد، از جمله:

1. خنک نگه داشتن بدن

بارداری باعث می شود که هوس همه نوع غذاها را بکنید و دوستشان داشته باشید و همراه با عدم تعادل هورمونی، درجه حرارت بدن داخلی را تحت تاثیر قرار می دهد. استفاده از برگ های نعناع خواص آرامش بخش و خنک کننده دارد و در نتیجه ممکن است به کاهش گرمای بدن کمک کند.

عوارض عرق نعنا در بارداری

2. تازه نگه داشتن دهان

ممکن است در چند ماه اول بارداری به شدت حالتان بد شود و در برخی موارد حالت تهوع در برخی از زنان حتی تا نهمین ماه بارداری نیز ممکن است ادامه پیدا کند. کش مکش های مکرر حالت تهوع و استفراغ می تواند مزه بدی را در دهان شما به جا بگذارد. جویدن کمی از برگ های نعناع تازه یک راه عالی برای دفع آن بوی عجیب و مزه بد از دهان شما است.

3. بهبود حالت تهوع

حالت تهوع در بارداری بسیار شایع است و اغلب زنان در سه ماهه اول بارداری خود آن را تجربه می کنند. جویدن کمی از برگ های نعناع می تواند به شما کمک کند تا حالت تهوع را در دوران بارداری از خود دور کنید. با این حال، برخی از زنان ممکن است قادر به تحمل بوی نعناع نباشند و بنابراین باید از استفاده از برگ های نعناع خودداری کنند.

4. کم کردن مشکلات دستگاه گوارشی

یک زن باردار ممکن است در دوران بارداری با مسائل گوارشی هم مبارزه کند. مصرف برگ های نعناع به تسکین بیماری های معده کمک می کند و بخش گوارشی را در محل نگه می دارد.

5. حفظ حس خوب عمومی

در دوران بارداری خیلی چیزها در بدن شما وجود دارد. این می تواند شما را خسته کند. نوشیدن چای نعناع، ذهن را تسکین می دهد، کج خلقی را از بین می برد و به تسکین خستگی کمک می کند. هم چنین در از بین بردن حفظ بی خوابی و اضطراب کمک می کند.

عوارض نعناع در بارداری

 

منبع: نمناک