آکاایران: شما در طول دوران بارداری هستید و می خواهید همه کاری برای سلامتی نوزاد متولد نشده انجام دهید. اولین و مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کنید رژیم غذایی و تغذیه بارداری است. اگر در این فکر هستید که آیا گنجاندن هویج و آب هویج در رژیم غذایی بارداری گزینه خوبی است یا خیر، پس باید ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا را با دقت مطالعه کنید. ما در مورد فواید و خطرات مصرف هویج و آب هویج در بارداری صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آب هویج در بارداری: بخوریم یا نخوریم؟

ارزش غذایی هویج

ارزش غذایی هر 100 گرم

 • انرژی 41 کالری
 • کربوهیدرات 9.58 گرم
 • شکر 4.5 گرم
 • پروتئین 0.93 گرم
 • چربی 0.24 گرم
 • فیبر (فیبر رژیمی) 2.8 گرم
 • ویتامین ث 6 میلی گرم
 • ویتامین A 5 میلی گرم
 • ویتامین B - 6 0.135 گرم
 • ویتامین K 13. 2 ug
 • کلسیم 33 میلی گرم
 • سدیم 69 میلی گرم
 • فسفر 35 میلی گرم
 • پتاسیم 320 میلی گرم
 • منیزیم 12 میلی گرم
 • مس 0.045 میلی گرم
 • آهن 0.30 میلی گرم
 • روی 0.24 میلی گرم
 • منگنز 0.143 میلی گرم
 • سلنیوم 0.1 ug

مقادیر ذکر شده در بالا مقادیر تقریبی 100 گرم هویج هستند.

مقدار مجاز مصرف هویج در بارداری

آیا هویج در بارداری ضرر دارد؟

هویج سرشار از فیبر و بتاکاروتن است که ماده پیش ساز ویتامین A در بدن محسوب می شود و با مصرف متعادل هیچ گونه آسیب یا ضرری برای بدن نخواهد داشت.  ویتامین A ویتامین محلول در چربی است که در کبد ذخیره می شود و برای رشد جنین به خصوص رشد قلب ، ریه ها ، کلیه ها ، چشم ها ، استخوان ها ، سیستم گردش خون ، تنفس و سیستم عصبی مرکزی مفید و بسیار مهم است.

ویتامین A به ترمیم سریعتر بافت های بدن کمک میکند ، با عفونت مبارزه می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید بنابراین وجودش برای زنانی که زایمانشان نزدیک است ، ضروری است.

ویتامین A با عفونت ها مبارزه می کند و به سوخت و ساز بهتر چربی کمک میکند. 

هویج منبعی غنی از انتی اکسیدان هاست که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از پیزی زودرس جلوگیری می کنند. 

بنابراین اگر میخواهید بدانید که آیا مصرف آیا هویج در بارداری ضرر دارد ، باید بگوییم کاملا برعکس است و مصرف متعادل هویج در دوران بارداری میتواند به بهبود سلامت مادر و جنین کمک کند.

اگر می خواهید جلوی افزایش وزن بی رویه در بارداری را بگیرید مصرف روزانه یا روز درمیان 1 عدد هویج خام به عنوان میان وعده علاوه بر این که فیبر بدن را تامین می کند ، اشتهایتان را کم می کند و جلوی پرخوری بارداری را می گیرد.

مصرف یک عدد هویج خام 5 درصد ویتامین ث ، 3 درصد ویتامین ای ، 86 درصد ویتامین آ ، 0.1 ویتامین کا ، یک پنجم ویتامین های گروه ب ، مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند.

مقدار مصرف هویج در بارداری

آیا مصرف آب هویج در بارداری ضرر دارد؟

آب هویج یک نوشیدنی کاملا سالم است به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نکنید.  از آنجایی که آب هویج فیبر کمتر و قند بیشتری نسبت به هویج دارد ، توصیه می شود که از هویج کامل هنگام بارداری استفاده کنید. محتوای فیبر بالایی که هویج دارد کمک میکند یبوست بارداری کاهش پیدا کند.

مصرف روزانه نصف لیوان هویج خام خرد شده برای مادر باردار کافی است.

تقریبا از 3 عدد هویج خام بزرگ میتوان یک لیوان آب هویج با وزن 236 گرم گرفت ، مسلما شما نمیتوانید در یک وعده خوراکی 3 عدد هویج بزرگ را بخورید بنابراین خودن هویج کالری خیلی کمتری از آب هویج به بدن شما می رساند.

یک لیوان آب هویج 94 کالری ، 2.24 گرم پروتئین ، 9.23 گرم قند و 1.9 گرم فیبر دارد. 

یک عدد هویج خام بزرگ 30 کالری ، 2 گرم فیبر ، 3.41 گرم قند و 0.67 گرم پروتئین دارد. 

یک لیوان آب هویج میتواند یک چهارم ویتامین ث  و نصف ویتامین ای ، سه برابر ویتامین آ،  41 درصد ویتامین کا ، 39 درصد ویتامین ب 6  ، 20 درصد تیامین ، 12 درصد ریبو فلاوین مورد نیاز بدن را تامین کند. 

مواد معدنی موجود در یک لیوان آب هویج دو برابر مواد معدنی موجود در یک عدد هویج خام است.

آیا مصرف هویج در بارداری ضرر دارد

یک لیوان آب هویج یک هفتم پتاسیم و فسفر ، یک دهم منیزیم ، 6 درصد کلسیم  مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند.

مصرف آب هویج اگر به صورت روزانه نباشد برای مادر باردار مفید است حداکثر هفته ای 1 – 2 لیوان آب هویج می تواند مانند هر آب میوه دیگری به سلامت شما کمک کند ولی از آنجایی که در دوران بارداری احتمال افزایش فشار خون و قند خون در مادران بیشتر می شود باید در مصرف هر نوع آبمیوه ای به صورت روزانه احتیاط کنید.

مصرف هر روز 1 لیوان آب هویج ممکن است باعث بالا رفتن قند یا فشار خون بارداری یا افزایش وزن یا به طور غیر مستقیم منجر به سقط جنین  شود و برای شما مضر است.

بنابراین سعی کنید تعادل را در مصرف میوه ها به خصوص ابمیوه ها که قند بیشتری دارند ، رعایت کنید.

میزان مصرف هویج در بارداری

 

خواص هویج در دوران بارداری:

هویج ، منبع ویتامین های مختلف و مواد معدنی هستند. این سبزی ریشه ای می تواند به صورت خام و پخته خورده شود. خوردن هویج در دوران بارداری فواید سلامتی بسیار زیادی برای شما دارد برخی از این مزایا عبارت اند از:

1.مفید برای بینایی

منبع غنی ویتامین آ، ست که برای سلامت چشم در طول دوران بارداری بسیار خوب است. این کار نه تنها از چشم و بینایی در دوران بارداری محافظت می کند، بلکه برای بینایی در دوران جنینی نیز مفید است.

مصرف هویج در دوره بارداری

 2. تقویت سیستم ایمنی بدن:

هویج ها حاوی مقادیر خوب ویتامین ث هستند که برای بهبود سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. ایمنی بدن در طول دوران بارداری کاهش پیدا می کند و مصرف هویج به طور مرتب به تقویت ایمنی کمک می کند.

3. به پرورش جنین کمک می کند

مصرف هویج برای رشد و نمو جنین بسیار موثر است زیرا هویج حاوی مقادیر فراوانی کلسیم است که برای استخوان و شکل گیری دندان بسیار مهم است. مقدار کلسیم موجود در هویج برای سلامت استخوان های مادر خوب است.

مصرف آب هویج در بارداری

 4. کمک به پیش گیری از کم خونی

گنجاندن هویج در رژیم غذایی روزانه می تواند به جلوگیری از کم خونی در بارداری کمک کند. این به این دلیل است که هویج تنها غنی از آهن نیست، بلکه حاوی ویتامین ث نیز است که به جذب آهن به وسیله بدن کمک می کند.

5. کمک به درمان یبوست

یبوست یکی از رایج ترین مشکلات زن باردار است. هویج دارای مقدار کافی فیبر و مصرف منظم هویج ممکن است به شما کمک کند تا بر مشکلات یبوست غلبه کنید. هویج هم چنین به حفظ مشکلات گوارشی دیگر کمک می کند و برای سلامت هاضمه خوب هستند.

فواید خوردن هویج در دوران بارداری

 6. جلوگیری از گرفتگی عضلات در بارداری

بسیاری از زنان باردار ممکن است درد شکم و سفتی ماهیچه ها را در دوران بارداری تجربه کنند. اگرچه این مشکلات بارداری بسیار رایج هستند اما آن ها می توانند بسیار ناراحت باشند. هویج ها حاوی فسفر هستند که به عملکرد ماهیچه مناسب در دوران بارداری کمک می کنند و از هر نوع دردی جلوگیری می کنند.

 7. موثر در مدیریت فشارخون بارداری

برخی از آن ها ممکن است دارای فشار خون بالا باشند که می تواند منجر به مشکلات متعددی در دوران بارداری شود. با این حال، اگر هویج به صورت روزانه مصرف شود، ممکن است خطر فشار خون بالا را کاهش دهد.

فواید خوردن اب هویج در بارداری

 8. کمک به تشکیل استخوان جنینی و غضروفی

هویج حاوی منگنز است که یک ماده معدنی حیاتی مورد نیاز برای تشکیل استخوان های بهتر استخوان و غضروف در نوزاد به دنیا نیامده است. می توانید جذب منگنز را از طریق عصاره هویج نیز افزایش دهید چون فواید مساوی عصاره دانه هویج در دوران بارداری نیز وجود دارد.

 9. کمک به توسعه سیستم عصبی جنین

چنانچه پیش از این هم در بخش خواص هویج در نمناک گفته شد مقادیر کافی ویتامین ب و اسید فولیک در هویج برای توسعه سیستم عصبی و رشد مغز متولد نشده مفید هستند. مصرف هویج به صورت روزانه همچنین ممکن است خطر بچه دار شدن مبتلا به نقص های مادرزادی مثل اسپنابیفیدا را کاهش دهد.

 

10. کمک به پیش گیری از سرطان

هویج حاوی بتا - کاروتوئن است که در کاهش خطر سرطان سودمند هستند. بتا کاروتوئن به عنوان آنتی اکسیدان برای یک زن باردار عمل می کند و تاثیر رادیکال های آزاد را در بدن کاهش می دهد در نتیجه شما و نوزادتان را از تهدید بالقوه سرطان نجات می دهد.

فواید زیادی برای مصرف هویج وجود دارد که می توانید در طول دوران بارداری از سلامتی نوزادتان لذت ببرید.

فواید هویج در بارداری