آکاایران:  خوردن شیر در بارداری و دیگر لبنیات، برای سلامتی مادر و جنین بسیار مفید است. محصولات لبنی منابع عالی کلسیم، پروتئین، ویتامین D، فسفر، اسیدهای چرب امگا 3 و سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند. این مواد مغذی برای سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها، ماهیچه‌ها، قلب و اعصاب و همچنین لخته شدن خون در مادر و کودک بسیار مهم هستند. 

ارتباط بین خوردن لبنیات در بارداری و جنسیت جنین نیز یکی از سؤالاتی است که به‌کرات پرسیده می‌شود. در ادامه به شما خواهیم گفت که فواید خوردن لبنیات در دوران بارداری چیست و چه ارتباطی بین خوردن لبنیات در بارداری و جنسیت جنین وجود دارد.

راهنمای مصرف لبنیات در بارداری و نکاتی که باید بدانید - مینت  

میزان مصرف لبنیات در بارداری

میزان مصرف لبنیات در بارداری باید به قدری باشد که روزانه 1000 میلی گرم کلسیم به بدن برسد بنابراین باید در طول روز 3 – 4 وعده سرشار از کلسیم مصرف نمایید. این مقدار کلسیم را میتوانید از انواع محصولات لبنی از جمله شیر ، ماست ، دوغ ، پنیر ، خامه ، سرشیر و کشک تامین نمایید البته از آنجا که سرشیر حاوی کلسترول بسیار زیادی است باید در مصرف آن احتیاط لازم را بنمایید و به هیچ عنوان به صورت روزانه از آن استفاده نکنید.

اگر نوشیدن شیر برایتان لذت بخش نیست یا این که سردی بدنتان زیاد است و یا اضافه وزن دارید میتوانید کلسیم را با مصرف کشک بدست آورید فقط باید مراقب باشید که نمک کشک را کم کنید یا خودتان  در خانه کشک بدون نمک تهیه کنید که مصرف نمکتان زیاد نشود.

در صورتی که توانایی تحمل لاکتوز را ندارید میتوانید شیر را کنار سایر مواد غذایی مصرف کنید ، ماست پروبیوتیک را جایگزین شیر کنید یا این که از پنیرهای سفت استفاده کنید. معمولا نیمی از لاکتوز شیر در فراوری و تولید پنیرهای سفت از بین می رود.

البته از آنجا که کالری بستنی بسیار زیاد است سعی کنید بیشتر از ماهی 1 – 2 بار بستنی میل نکنید تا منجر به اضافه وزن یا دیابت بارداری نشود. 

خوردن لبنیات زیاد در بارداری می تواند منجر به غلبه سردی به بدن ، نفخ یا سوهاضمه شود بنابراین باید اعتدال را رعایت نمایید.

یکی از بهترین زمان ها برای نوشیدن شیر ، قبل از خواب است ، نوشیدن یک لیوان شیر گرم که باعسل شیرین شده قبل از خواب کمک میکند خواب بهتری داشته باشید و سطح قند خونتان در شب متعادل بماند. 

 

راهنمایی برای خوردن لبنیات در بارداری

شما میتوانید برای وعده صبحانه یک کاسه بـرشتوک ، شیرین گندم ، غلات یا پرک جو دوسر را به همراه یک لیوان شیر میل کنید. 

می توانید با شیر ، فرنی و شیر برنج درست کنید.

اگر وقتی برای صبحانه خوردن ندارید یا میلتان نمی کشد کافیست یک لیوان شیر سر یا گرم به همراه خرما یا عسل میل نمایید.

به عنوان میان وعده عصر میتوانید یک کاسه ماست همراه آجیل میل نمایید. 

برای درست کردن قهوه و هات چاکلت فوری یا چای ماسالا می توانید به جای آب جوش از شیر داغ استفاده کنید.

در تهیه غذاهایی مثل پوره سیب زمینی ، پاستا با سس آلفردو از شیر و پنیر استفاده نمایید. 

برای تهیه انواع اسموتی و پودینگ ها از شیر غنی شده با کلسیم استفاده کنید. 

سبزیجات را با پنیر یا کشک مخلوط نموده میل کنید. 

روی سالاد و ساندویچ تان از ورقه های پنیر یا پنیر رنده شده استفاده کنید.

 

خوردن لبنیات سنتی در بارداری

در صورتی که میخواهید از لبنیات سنتی غیر پاستوریزه در دوران بارداری استفاده کنید حتما باید نکاتی را به خاطر بسپارید. 

به دلیل حساسیت اوایل بارداری که جنین در حال تشکیل است مصرف لبنیات در اوایل بارداری حتما باید از انواع لبنیات پاستوریزه باشد.

برای مصرف شیر غیرپاستوریزه حتما باید شیر را به مدت 20 دقیقه بجوشانید. 

برای مصرف پنیر غیرپاستوریزه حتما باید از سلامت دام مطمئن باشید و پنیر یا باید از شیر جوشیده تهیه شده باشد یا این که حداقل 40 روز در آب نمک غلیظ خوابیده باشد. 

برای پیشگیری از عفونت باکتریایی لیستریوزیس از مصرف پنیرهایی که با شیر غیرپاستوریزه تهیه شده اند مانند پنیر فتا ، پنیر کممبر ، بلوچیز یا پنیر با رگه های آبی اجتناب کنید. 

 

خوردن لبنیات در بارداری روی جنسیت جنین تاثیر دارد؟ | گهواره

 

ارزش غذایی محصولات لبنی

 

محصولات لبنی منبع فوق‌العاده‌ای از کلسیم، پروتئین، ویتامین D، فسفر، سایر ویتامین ها و مواد معدنی ضروری دیگر است. این مواد غذایی برای رشد استخوان‌ها، دندان‌ها، ماهیچه ها، قلب و اعصاب و لخته شدن خون اهمیت بسیاری دارد.

سعی کنید در روز سه تا چهار وعده غذای کلسیم دار بخورید تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم را به شما برساند.

می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز خود را از محصولات لبنی بدون چربی و کم چرب و شیر سویای غنی‌شده دریافت کنید. این‌که کدام را انتخاب می‌کنید بستگی به این دارد که در دوران بارداری اضافه وزن داشته باشید، سر وزن درست باشید یا دچار کمبود وزن باشید. برای یافتن بهترین روش با پزشک خود مشورت کنید.

 

غذا

میزان وعده

کالری

کلسیم (میلی‌گرم)

پروتئین (گرم)

چربی (گرم)

شیر بدون چربی، غنی‌شده

۱ پیمانه

۸۳

۲۹۹

۸

۱<

شیر غلیط‌شده، بدون چربی

۱ پیمانه

۲۰۰

۷۴۲

۱۹

۱<

شیر ۱ درصد

۱ پیمانه

۱۰۲

۳۰۵

۸

۲

شیر ۲ درصد

۱ پیمانه

۱۲۲

۲۹۳

۸

۵

شیر خالص

۱ پیمانه

۱۴۹

۲۷۶

۸

۸

شیرکاکائو، کم چرب

۱ پیمانه

۱۵۵

۳۲۲

۹

۳

ماست ساده، بدون چربی

۱ پیمانه

۱۳۷

۴۸۸

۱۴

۱<

ماست ساده، کم چرب

۱ پیمانه

۱۵۴

۴۴۸

۱۳

۴

ماست ساده، شیر خالص

۱ پیمانه

۱۴۹

۲۹۶

۹

۸

ماست میوه‌ای، بدون چربی

۶ اونس

۱۶۲

۲۵۸

۷

۱<

ماست میوه‌ای، کم چرب

۶ اونس

۱۷۸

۲۸۷

۸

۲

بستنی، وانیلی

نصف پیمانه

۱۳۷

۸۴

۲

۷

بستنی، شکلاتی

نصف پیمانه

۱۴۳

۷۲

۳

۷

بستنی دستگاهی

نصف پیمانه

۱۱۴

۱۰۳

۳

۴

ماست وانیلی

 

 

 

 

 

ماست دستگاهی، شکلاتی

نصف پیمانه

۱۱۵

۱۰۶

۳

۴

شربت شیر، پرتقالی

نصف پیمانه

۱۰۷

۴۰

۱

۱

پنیر کوتاژ، بدون چربی

نصف پیمانه

۵۲

۶۲

۸

۱<

پنیر کوتاژ، ۱ درصد

نصف پیمانه

۸۱

۶۹

۱۴

۱

پنیر کوتاژ، ۲ درصد

نصف پیمانه

۹۲

۱۲۵

۱۲

۳

پنیر کوتاژ، شیر خالص، شیر لخته بزرگ

نصف پیمانه

۱۰۳

۸۷

۱۲

۵

پنیر چدار

۱ اونس

۱۱۵

۲۰۱

۶

۱۰

پنیر چدار، کم چرب

۱ اونس

۴۹

۱۱۸

۷

۲

پنیر سوئیسی

۱ اونس

۱۱۱

۲۵۲

۸

۹

پنیر سوئیسی، کم چرب

۱ اونس

۵۰

۲۶۹

۸

۱

پنیر موتزارلا، شیر خالص

۱ اونس

۸۵

۱۴۳

۶

۶

پنیر موتزارلا، نیم‌چرب

۱ اونس

۷۲

۲۲۲

۷

۵

رابطه وزن جنین و مصرف شیر در مادران باردار

نتایج بررسی های اخیر انجام شده نشان داد ، که مصرف شیر بیش از 3 لیوان در روز با وزن گیری جنین در 3 ماهه سوم بارداری در رابطه مستقیم است. وزن هنگام تولد این نوزادان حدود 135 گرم بیشتر از نوزادانی بود که مادران آنها در طول بارداری شیر مصرف نکرده اند یا مقدار مصرف شیر آنها محدود به یک لیوان بوده است.همچنین اندازه دور سر این نوزادان، cm3/2 بیشتر از دیگر نوزادان بوده است. البته مصرف شیر توسط مادر بر رشد قدی جنین تاثیر نداشته است.

ویار لبنیات در بارداری نشانه جنسیت جنین است؟

برخی از مادران می‌خواهند درباره ارتباط بین خوردن لبنیات در بارداری و جنسیت جنین بدانند. خیلی از خانمها در مقطعی از بارداری خود با ویار و هوس های غذایی گوناگون روبرو می شوند. درحالیکه این هوس ها معمولا نتیجه تغییرات هورمونی و متابولیکی بدن هستند، عده ای می گویند که می توان جنسیت بچه را بر اساس ماهیت این هوس ها تعیین کرد، اما واقعا تعیین جنسیت از روی ویار امکان دارد؟مثلاً آیا می‌توان با خوردن شیر در بارداری ، جنسیت جنین را تغییر داد؟ خیر؛ هیچ مدرکی برای اثبات و حمایت این فرضیه وجود ندارد. ویار در خانم های مختلف و حتی در بارداری های متعدد متفاوت بوده و هیچ گونه پشتوانه علمی مبنی برتعیین جنسیت از این طریق ندارد.

سوال دیگر این است که آیا پیش از بارداری می توان با خوردن لبنیات جنسیت جنین را تعیین کرد؟ پاسخ به این سوال نیزخیر است و‌تاکنون هیچ مطالعه علمی نشان نداده است که با تغذیه بتوانیم جنسیت جنین را تغییر دهیم. البته برخی از پزشکان طب سنتی معتقدند که می‌توان با تغذیه، روی جنسیت جنین تأثیر گذاشت؛ اما اینها تنها در حد ادعاست و تاکنون از طریق پژوهشهای علمی، اثبات نشده است. 

سؤال بعدی این است که آیا خوردن شیر در بارداری جنین را زیبا می‌کند ؟ پاسخ به این سؤال هم تقریباً منفی است. گفتیم تقریباً به این خاطر که اولا هیچ کودکی زشت نیست که بخواهیم او را زیبا کنیم! از طرف دیگر، لبنیات به سلامت جنین کمک می‌کند و از آنجا یک نوزاد سالم، زیباترین اتفاق دنیاست، پس می‌توان گفت که خوردن لبنیات در بارداری ممکن است به‌طور غیر مستقیم، در زیبایی جنین نقش داشته باشد.