آکاایران: انگور از جمله میوه‌های است که با تنوع و پراکندگی زیادی که در سطح جهان دارد، بعد از سیب از پرطرفدارترین میوه‌ها در نزد کودکان می‌باشد.انگور منبع غنی ترکیبات آنتی اکسیدانی برای کودکان است. انواع انگورها در رنگ‌های مختلف غنی از ترکیبات آنتی اکسیدانی می‌باشند که می‌توانند بدن کودک را در برابر ترکیبات اکسیدانی محافظت نمایند. برای مثال 240 گرم انگور حاوی 16 میلی گرم ویتامین C می‌باشد و از آنجایی که بدن کودکان روزانه به 15 تا 45 میلی‌گرم ویتامین C نیاز دارد، بنابراین انگور می‌تواند به عنوان یکی از منابع خوب برای تامین این ویتامین برای بدن کودکان باشد. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به خواص فوق العاده انگور برای کودکان و ملاحضات مصرف آن میپردازیم . با ما همراه باشید.

خفگی در کودکان | دکتر فرناز محامدی متخصص کودکان و نوزادان غرب تهران

مزایای انگور


تنظیم قند خون

انگور‌ها دارای شاخص گلیسیمی پایین هستند، این بدین معناست که باعث افزایش قند خون همانند مواد غذایی دیگر نمی‌شوند. علاوه بر این انگور‌ها قند خون را نیز تاحدودی تنظیم می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهند انگور دارای بسیاری از ترکیبات مهم به نام پلی فنول‌ها هستند که می‌تواند قند خون را کاهش دهد و عملکرد سلول‌های مسئول (انسولین) بهبود ببخشد. انسولین با اثر به سلول‌های کبد باعث می‌شود این سلول‌ها با گرفتن قند از خون و ذخیره آن به صورت گلیکوژن، قند خون را کاهش دهند و با تجمع گلیکوژن در سلول‌های ماهیچه‌ای - به عنوان یک منبع سوخت- انرژی را افزایش دهد.
 
همچنین با اثر به بافت‌های چربی، استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت را متوقف می‌کند. در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند. انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می‌کند. انسولین یک هورمون پپتیدی با ترکیب ۵۱ اسید آمینه می‌باشد. این هورمون از جزایر لانگرهانس، واقع در بخش درون ریز پانکراس، به خون ترشح می‌شود.

هر دانه انگور حاوی فیبر اضافی است و جذب قند را در جریان خون کاهش می‌دهد و آن را ثابت نگه می‌دارد.

برای دریافت نتیجه بهتر، انگور بدون دانه سبز رنگ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و با مواد غذایی غنی از سبزیجات و فیبر بالا ترکیب کنید تا بهتر بتوانید قند خون را کنترل کنید.


غنی از آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی که به مقابله با رادیکال‌های آزاد می‌پردازند و از آسیب‌های سلولی جلوگیری می‌کنند. گزارش‌های گوناگونی بیان کرده اند که وجود رادیکال‌های آزاد به بروز بیماری‌های مزمن مختلف مانند سرطان، یماری‌های قلبی و عروقی مرتبط است.

انگور‌ها بدون دانه سبز رنگ نیز همانند دیگر انگور‌ها حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که می‌تواند خطرات احتمالی را خنثی کند و به بهبود سلامت کلی کمک کند. در کل انگور‌ها دارای چندین خواص طبیعی اساسی هستند از جمله، اسید فولیک، آنتوسیانین و پرو آنتوسیائیدین‌های اولیگومریک.

همچنین برای دریافت نتیجه بهتر می‌توانید انگور‌ها را با سایر غذا‌های آنتی اکسیدانی مانند توت‌ها، شکلات تلخ و کنگر تغذیه کنید.


کاهش التهابات

التهابات یک پاسخ سالم هستند که توسط سیستم ایمنی در پاسخ به آسیب یا بیماری ایجاد می‌شوند. با این حال التهابات مزمن می‌تواند سبب بروز انواع بیماری‌های مزمن دیگر مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس.

با توجه به مقدار بالای آنتی اکسیدان‌ها، خوردن مقدار زیادی آب انگور سبز بدون دانه می‌تواند به کاهش التهابات کمک کند. مطالعات اخیر در سال ۲۰۱۲ در رابطه با مواد مغذی نشان می‌دهد که خوردن انگور نشانه‌های التهابی را در مردان مبتلا به سندروم متابولیک افزایش می‌دهد.

علاوه بر مصرف مقدار زیادی انگور و اضافه کردن مصرف مواد غذایی ضد التهابی، به جلوگیری از بروز التهابات کمک کنید.


تقویت عملکرد مغز

انگور حاوی فلانوئید، ترکیبات مفیدی است که می‌تواند نحوه عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار دهد تا کار آمد‌تر عمل کند. به ویژه آنتوسیانین‌ها می‌توانند به پیشگیری از التهابات مغز و کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از تشکیل رادیکال‌های آزاد کمک کند.

به همین ترتیب، مطالعات سال ۲۰۰۹ مرکز تحقیقات تغذیه انسانی دانشگاه استنفورد اشاره به این مسئله دارد که مصرف آب انگور می‌تواند سیگنال‌های نورون را تقویت کند و از پیری مغز جلوگیری کند.

سایر مواد غذایی مغذی سالم شامل آووکادو، چغندر، زغال اخته و روغن نارگیل می‌شود.


مقابله با باکتری‌ها

برخی از مطالعات نشان داده اند که انگور دارای خواض ضد میکروبی است و می‌تواند در مبارزه با باکتری‌های مضر که باعث بیماری می‌شوند مفید عمل کنند.

به عنوان مثال، مطالعات آزمایشگاهی ۲۰۱۵ نشان داد که عصاره انگور قادر به مهار رشد چندین باکتری، از جمله برخی از مسمومیت‌های غذایی مانند سالمونلا است.

چندین مطالعه دیگر به یافته‌های مشابهی دست یافته است که نشان می‌دهد انگور حاوی ترکیباتی است که باعث از بین بردن گونه‌های خطرناک باکتری‌ها و حتی برخی قارچ‌ها می‌شود.

دادن انگور به کودک ؛ مزایا و نکات مهم در مورد دادن انگور به کودک ...


پیشگیری از ابتلا به سرطان

یکی از حائز اهمیت‌ترین مزایای انگور برای سلامتی، توانایی محافظت در مقابل سرطان است. انگور به معنای واقعی کلمه حاوی ترکیبات مانند پلی فنل‌ها و آنتی اکسیدان‌ها است و می‌تواند به از بین بردن و گسترش سلول‌های سرطانی مفید عمل کند. حتی برخی مطالعات بیان می‌کنند که ترکیبات انگور‌ها توانایی مقابله با سرطان را دارند.

تحقیقات کشور ایتالیا نشان می‌دهد که عصاره انگور باعث کاهش رشد سلول‌های سرطانی روده و جلوگیری از گسترش آن‌ها می‌شود.

انگور حاوی رسوراترول، یک نوع پلی فنول طبیعی با خواص ضد سرطانی قوی است. در یک مطالعه حیوانی، درمان موش‌ها با رسوراترول به طور قابل توجهی باعث کاهش رشد تومور شده بود و همچنین به از بین بردن سلول‌های سرطانی پستان کمک کرد.

با این حال، در نظر داشته باشید که بیشتر تحقیقات اخیر محدود به مطالعاتی آزمایشگاهی حیوانی است. آزمایشات بیشتری در مورد انسان و تاثیر آن بر روی سلول‌های سرطانی مورد نیاز است.2


فواید مصرف انگور برای کودکان

خواص انگور بیشمار است از مهترین ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در انگور میتوان به ویتامین سی اشاره کرد.

انگور به  دو نوع  دانه دار و بی دانه تقسیم می شود و هر یک از این دو نوع در رنگ های قرمز و سیاه و زرد و تقریبا سبز دیده می شوند. نوع بی دانه و کشمشی انگور از نظر شیرینی بهترین نوع آن است البته انواع انگور دانه دار به خاطر درشتی آن ها از شکل بسیار زیبایی برخوردار هستند.

خواص انگور برای سلامتی + پوست، بارداری و کودکان

ارزش غذایی انگور برای کودکان

 خواص انگور برای کودکان

  

فواید و خواص انگور برای کودکان 

انگور دارای مقدار زيادي آب است که به آبرسانی کودک کمک می کند. همچنین به تنظیم حرکت روده او نیز کمک می کنند.

نکته شگفت انگیز در خصوص انگور این است که ضد التهاب هستند و از این رو علائم آلرژی مانند آبریزش بینی را کاهش می دهد.

انگور دارای ویتامین سی است که یک ماده مغذی مهم برای کودکان می باشد و در رشد بافت ها نقش مهمی دارد.

انگور خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد.

انگور سرشار از کلسیم است، کلسیم برای رشد دندان و استخوان کودک لازم است.

دادن انگور به کودک

از چه زمانی میتوان به کودک انگور داد؟

انگور باید حتماً پس از یکسالگی به کودک داده شود، چون که پیش از این سن امکان آلرژی زا بودن آن وجود دارد.

در مورد کودکان زیر دو سال باید والدین مطمئن باشند که عمل جویدن در کودک به صورت کامل تکامل یافته است و امکان اینکه بچه حبه های انگور را به علت ناتوانی در جویدن ببلعد وجود ندارد. 

در ضمن بهتر است در کودکان کوچک تر حبه های انگور دانه دانه به بچه داده شود تا از بلعیدن جمعی حبه های انگور به وسیله کودک و امکان بروز خفگی و گیر کردن حبه ها در حلق کودک جلوگیری شود.

 

فواید انگور برای کودکان

 

نحوه علاقه‌مند کردن کودکان به مصرف انگور

یکی از راه‌های علاقمند کردن کودکان به مصرف بیشتر انگور در رژیم غذایی آن است که از سنین کودکی این نوع میوه را با یا همراه غذاهای خود مصرف نمایند.

به همین منظور می‌توان به چند روش زیر کودک را به مصرف انگور راغب نمود:

1- انگور همراه و در کنار وعده غذایی کودک سرو شود.

2- برای کودک سالاد میوه‌ای تهیه شود که در داخل آن انواع انگورهای شیرین موجود باشد.

3- به عنوان یک میوه طعم‌دهنده، هر نوع انگور در ساندویچ‌های مصرفی توسط کودک قرار گیرد.

4- انگور همراه با پنیر یا بیسکویت یا کراکر به عنوان یک میان وعده به کودک داده شود.

bs8

فواید کشمش برای کودکان

-  انگور را میتوان به صورت خشک شده یا کشمش به کودکان داد که دارای فواید زیر می باشد:

-  کشمش به رشد ذهنی و جسمی کودک کمک می کند.

- به بهبود حافظه کمک می کند.

- کشمش یک ملین عالی است و سبب هضم مناسب می شود.

- به حفظ تعادل PH در بدن بچه کمک می کند.

- توصیه می شود که در زمان تب، کشمش را به نوزادان بدهید زیرا این امر به مبارزه با عفونت های باکتریایی و ویروسی کمک خواهد کرد.

توصیه مهم به والدین در مورد انگور

با وجود این که آب انگور طبیعی هم با میزان بالای آنتی‌اکسیدان‌ها به عنوان یک نوشیدنی سلامت‌بخش مطرح می‌باشد، اما از آنجایی که تازگی میوه برای تامین ویتامین‌ها و املاح ضروری بدن لازم می‌باشند، بنابراین به هیچ وجه به کودک آب انگور ندهید و حتما انگور تازه به او بدهید.