مشخص کردن حرکات بدن کودک بسیار سخت است به خصوص قبل از اینکه بتواند صحبت کند اما رفتار کودک به طور قطع نشان می دهد او چه می خواهد.

دانستن زبان بدن بزرگسالان کار چندان سختی نیست. برای مثال، زمانی که فردی به راست و بالا نگاه می کند، می توان حدس زد که در حال ساختن دروغ است، بنابراین باید هوشیار بود. اما در مورد نوزادان فهمیدن اینکه دستش را برای چه تکان می دهد یا سرش را به چه نشانه ای بالا و پایین می برد کمی سخت به نظر می رسد.

مشخص کردن حرکات بدن کودک بسیار سخت است به خصوص قبل از اینکه بتواند صحبت کند اما رفتار کودک به طور قطع نشان می دهد او چه می خواهد. «کوین نوگنت»، نویسنده کتاب«کودکتان با شما حرف می زند» می گوید: «توانایی خواندن و پاسخ دادن به زبان بدن کودک، او را خوشحال می کند و در عین حال به شما کمک می کند درباره شخصیت و خلق وخوی او آگاهی بیشتری کسب کنید.» برای والدینی که در ترجمه زبان بدن کودکشان دچار مشکل شده اند، خواندن این صفحات را پیشنهاد می کنیم.

_ واکنش به درد
قوس دادن پشت
یک کودک خردسال شاید این حرکت را به عنوان نوعی اعتراض انجام دهد اما نوزاد وقتی پشتش را کش و قوس می دهد، ممکن است بخواهد واکنشش را به درد نشان دهد. دکتر «آری بروان»، نویسنده کتاب «کودک ۴۱۱» می گوید: «در این حالت رودل کردن به احتمال زیاد می تواند متهم ردیف اول باشد.»

واکنش شما :
اگر فرزندتان پشتش را در میانه غذا خوردن کش و قوس می دهد یا گریه می کند و مدام تهوع دارد، می تواند نشانه ریفلاکس یا ریفلاکس گاستروفاژیال(GERD) باشد، شرایطی که اسید معده برگشت پیدا کرده و مری را اذیت می کند. دکتر بروان توضیح می دهد: «وقتی اسید معده به سمت مری بازمی گردد، در میانه قفسه سینه کودک پشت خود را به عقب می دهد تا از این ناراحتی خلاصی یابد. این حالت اگر مربوط به غذا خوردن نباشد ممکن است بدون دلیل باشد و تنها برای راحتی بیشتر این کار را بکند.»

_ ریتم را درک می کند
کوبیدن سر به اطراف
وقتی می بینید کودک ۱۰ ماهه تان سرش را به زمین می کوبد یا سرش را به میله های تختش می کوبد این علامت بدی نیست است.بچه ها این کار را بدون وجود هرگونه دردی انجام می دهند. دکتر بروان می گوید: «بچه ها ریتم حرکت دادن سر به جلو و عقب را آرامش دهنده می یابند.»

واکنش شما :
از این حرکت چشم پوشی نکنید. دکتر بروان معتقد است: «اگر فرزند شما برای مدتی طولانی به جای اینکه با دیگران سرگرم باشد یا با اسباب بازی هایش بازی کند سرش را به این طرف و آن طرف کوبید، آن وقت باید به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید بیشتر کودکان تا ۳ سالگی این رفتار را ترک می کنند.

_ او فهمیده گوش دارد
چنگ زدن گوش ها
وقتی می بینید فرزندتان مدام با گوش هایش ور می رود و به آنها چنگ می اندازد سریع فکر نکنید که این به معنای عفونت گوش است. دکتر نلسون می گوید: «بسیاری از والدین سریع به این نتیجه می رسند که کودک مشکل عفونت گوش دارد اما در بیشتر اوقات او این کار را به این دلیل انجام می دهد که تازه فهمیده عضوی به نام گوش دارد. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است بچه هایی که فقط با گوش هایشان بازی می کنند نمی توانند عفونت گوش داشته باشند.(علامتی که شما باید برای عفونت گوش به آن فکر کنید شامل تب، کیپ شدن بینی و مشکلاتی در خواب شبانه است).

واکنش شما :
او را برای اینکه این قسمت از بدنش را کشف کرده، تشویق کنید اما حواستان به آن باشد. دکتر بروان می گوید: «برخی اوقات بچه ها زمانی که دندان درمی آورند به ویژه وقتی دندان های آسیای یک سالگی می خواهند رویش پیدا کنند، این کار را انجام می دهند.»

_ او شگفت زده است
تکان دادن دست ها
ممکن است این صحنه را دیده باشید: کوچولوی خواب آلوده تان برای خواب آماده شده است. وقتی شما به آرامی می خواهید او را به تختش ببرید، بازو هایش به اطراف تکان می خورد و همین تکان باعث بیدار شدنش می شود. دکتر مک کارتی معتقد است، این طبیعی ترین واکنش در نوزادان است. در حقیقت این حالت که نام آن« واکنش مورو» است باعث می شود، نوزاد به صورت ناگهانی بازوهایش را به اطراف پرتاب کند و خیلی سریع به سمت بدن برگرداند. این حالت زمانی که او از چیزی شگفت زده می شود هم اتفاق می افتد.

واکنش شما :
دکتر نلسون می گوید: «این واکنش که به طور معمول در ۳ تا ۴ ماهگی از بین می رود پاسخی در برابر از دست دادن حمایت است. مثل وقتی که نوزاد فکر می کند در حال افتادن است.» این حالت کاملا طبیعی است اما می توانید برای جلوگیری از این واکنش زمانی که او می خواهد بخوابد قنداقش کنید.

_ او خوشحال است
لگد زدن مداوم
ممکن است شما در آینده یک فرزند فوتبالیست داشته باشید اما در حال حاضر چه چیز پشت این لگد کوبیدن فرزندتان است؟ اگر او به نظر شاد و خندان بیاید می تواند این علامت آن باشد که او دلش بازی می خواهد. «دکتر کلری» استاد دانشگاه هاروارد می گوید: «لگد زدن کودک باعث می شود عضلات او به اندازه کافی آمادگی چهار دست و پا راه رفتن را پیدا کنند.» اما اگر او گریه و داد و بی داد راه انداخت، یعنی چیزی او را ناراحت می کند.

واکنش شما :
این حالت می تواند ناشی از هر چیزی باشد از گاز معده تا خیس بودن پوشک. بنابراین یک نگاه سریع بیندازید و ببینید چه چیز او را اذیت می کند. برخی از بچه ها صرفا چون توانایی لگد انداختن دارند این کار را مدام انجام می دهند.

_ دل درد دارد
جمع کردن پاها
کمی تحمل کنید فرزندتان در حال یادگیری ورزش های هوازی نیست. دکتر نلسون می گوید:«این حالت نشانه نوعی ناراحتی در ناحیه شکم است که می تواند شامل گاز معده، یبوست یا حتی اسهال باشد.»

واکنش شما :
تلاش کنید این ناراحتی او را برطرف کنید. اگر مشکل گاز معده است تلاش کنید بعد از خوردن شیر، بادگلو بزند. اگر فرزندتان از شیر مادر تغذیه می کند، به رژیم غذایی خودتان توجه کنید شاید مواد غذایی ای مانند کلم بروکلی، گل کلم یا حبوبات مقصر گاز معده کوچولوی تان باشند. اگر فکر می کنید یبوست مشکل اصلی است(این حالت به ویژه زمانی رخ می دهد که فرزندتان تغذیه تکمیلی را بعد از ۶ ماهگی شروع می کند یا وقتی از شیر مادر به شیر خشک تغییر غذایی می دهید) با پزشک متخصص اطفال در این زمینه مشورت کنید. او ممکن است توصیه کند روزانه ۶۰ تا ۱۲۰ میلی لیتر به کودکتان آب دهید.

_ خوابش می آید
مالیدن چشم ها
این حالت می تواند نشانه این باشد که او می خواهد با شما بازی کند. این حالت همچنین می تواند نشان دهد او دارد خود را برای خواب آماده می کند. آنها هم زمانی که خسته می شوند چشم هایشان را می مالند درست مانند بزرگسالان.

واکنش شما :
یک چیزی روی سر نوزادتان بیندازید و ببینید آن را از روی سرش برمی دارد یا خیر. اگر این کار را کرد این بار آن را روی سر خودتان بیندازید و بگذارید کودک آن را از روی سرتان بردارد.
به این ترتیب او لحظات شادی را خواهد گذراند. اما اگر دیدید خمیازه می کشد بهتر است همه احتمالات را کنار بگذارید و او را بخوابانید.

_ شاید استرس دارد
گره کردن مشت
آیا این طور به نظر می رسد که کودکتان آماده غر زدن است؟ دکتر بروان معتقد است: «بیشتر نوزادان در حال استراحت، دست هایشان را در این حالت نگه می دارند. فرزند کوچک شما هنوز نمی تواند کار زیادی انجام دهند زیرا تحرک دستان و انگشتان نیازمند تکامل سیستم عصبی و کمپلکس های زیاد در عملکرد مغز است. نوزادان معمولا از هفته هشتم تولد شروع به باز کردن دست هایشان می کنند و شروع به چنگ زدن و گرفتن اشیا تا ۳ تا ۴ ماهگی می کنند اما مشت کردن دست گاهی نیز به داشتن استرس یا حتی گرسنگی کودک ترجمه می شود.»

واکنش شما :
اگر کودک شما بعد از گذشت ۳ ماه همچنان به مشت کردن دستش اصرار داشت بهتر است با متخصص اطفال در این زمینه مشورت کنید.
منبع : مجله سیب سبز
گردآوری گروه کودک اکاایران