ممکن است دیر از سر کار برگردید و دلتان بخواهد با کودک بازی کنید یا کشتی بگیرید، اما با این کار کودک را هوشیار و فعال می‌کنید و شانس یک خواب کودکانه و سروقت و آرام را از او می‌گیرید.

7 نکته مهم درباره بهداشت خواب کودک
1 - در ساعت‌های پایانی شب، یکی، دو ساعت مانده به موعد خواب کودک، سعی کنید فضای خانه را آرام کنید.

2 - ممکن است دیر از سر کار برگردید و دلتان بخواهد با کودک بازی کنید یا کشتی بگیرید، اما با این کار او را هوشیار و فعال می‌کنید و شانس یک خواب کودکانه و سروقت و آرام را از او می‌گیرید. 

3 - سعی کنید حتی نور خانه، صدای تلویزیون و گفت‌وگوهای تلفنی، رنگ و بوی شبانه و آرام‌تر شدن داشته باشد تا فضا مهیا و خواب کودک تان راحت‌تر شود. 

4 - بچه‌ها حتما قبل از خواب باید تخلیه مثانه داشته باشند و نباید چای و مایعات بخورند.

5 - ماساژدادن بچه‌های کوچک‌تر، حمام کوتاه و گرم، دادن کمی موز یا شیر که سروتونین دارد هم مفید است. به یاد داشته باشید که کیفیت خواب کودک در شب چیز دیگری است و حتی اگر کودک تا ظهر فردا هم بخوابد، کمبود خواب شبانه جبران‌شدنی نیست.

6 - اگر کودک ظهر نخوابیده و حوالی ساعت 5 بعدازظهر دوست دارد بخوابد یا او را سرگرم کنید و اجازه ندهید بخوابد یا زود بیدارش کنید که ساعت 10 شب دوباره بتواند بخوابد.

7 - هر شب 3-2 دقیقه زودتر از شب قبل کودک تان را بخوابانید. تا آخر هفته 10دقیقه به زمان مطلوب خواب کودک تان نزدیک‌تر شود. با این روش طی 3-2 ماه به موقع خواهد خوابید.
منبع: seemorgh.com
گردآوری کودک آکاایران