محققان می گویند خاک بازی و تماس با میکروب های موجود در خاک برای کودکان مفید است. ولی از برخی موارد باید پرهیز کرد، مثلا نباید به کودک اجازه داد با خاک باغچه ای که حیوانات روی آن رفت و آمد می کنند، بازی کند.

1- جا مسواکی

اگر جامسواکی نزدیک به محل توالت باشد، کشیدن سیفون توالت باعث پخش شدن قطرات آب آلوده و نشستن آن روی جامسواکی می شود.

برای تمیز کردن جامسواکی آن را در ماشین ظرفشویی با حرارت بالا قرار دهید و یا هر هفته با آب داغ بشویید و با دستمال ضدعفونی کننده خشک کنید.

مسواک آلوده

2- حیوانات خانگی

کودکان معمولا حیوانات خانگی مثل گربه را دوست دارند. ولی این حیوانات باعث انتقال باکتری، ویروس و انگل به کودکان از طریق مدفوع، آب دهان و یا مو و پوسته های بدن خود می شوند.

وسایل و ظروف غذای حیوانات خانگی آلوده به کلی فرم هستند. کلی فرم یک گروه از باکتری ها و شامل سالمونلا و ای کلای است.

لذا کودکان هرگز نباید به حیوانات خانگی و یا وسایل مربوط به آن ها دست بزنند و اگر دست زدند، حتماً بعد از آن، دست های خود را با آب و صابون بشویند.

همچنین هرگز به کودکان اجازه ندهید حیوانات را بوس کنند.

جامسواکی

3- باغچه خانه (خاک بازی)

محققان می گویند خاک و گل بازی و تماس با میکروب های موجود در خاک برای کودکان مفید است. ولی از برخی موارد باید پرهیز کرد، مثلا نباید به کودک اجازه داد با خاک باغچه ای که حیوانات روی آن رفت و آمد می کنند، بازی کند.

حتماً به کودک خود واکسن سه گانه یا ثلات (دیفتری، کزار و سیاه سرفه) را سر موقع تزریق کنید تا در صورت بریدگی و یا خراش پوستی هنگام خاک بازی، دچار بیماری کزاز نشود.

مراقبت از کودک

4- یخچال

چاشنی های درباز (مثل ترشی، سس و ...)، شیر فاسد، بسته بندی گوشت و خیلی از مواد آلوده در یخچال در کمی بچه ها هستند.

باکتری و ویروس های شایع در آشپزخانه شامل سالمونلا، کامپیلوباکتر و نوروویروس است که باعث دل درد و اسهال می شوند.

برای جلوگیری از آلوده شدن کودک تان به این میکروب ها، مواد غذایی ای را که زود فاسد می شوند، به طور مناسب بسته بندی کنید و در یخچال نگه دارید.

همچنین هفته ای یک بار، دیوارها و طبقات داخل یخچال را بشویید و ضدعفونی کنید.

خاک بازی

5- کف اتاق

به علت ریختن خرده های غذا، روغن و راه رفتن افراد خانواده، کف آشپزخانه پنجمین مکان آلوده در خانه به شمار می روند. اما کف سایر اتاق های خانه هم آلوده هستند.

همچنین گرد و غبار، قارچ ها، ذرات غذا، آلودگی بیرون خانه و حتی حشرات (مثل مورچه) روی کف اتاق مثل پارکت و سرامیک وجود دارند. این عوامل باعث بروز، آلرژی و آسم در کودکان می شوند.

یک نوع قارچ بیماری زا که باعث عفونت قارچی پا می شوند و نیز قارچ کچلی نیز ممکن است روی کف اتاق وجود داشته باشند.

لذا هرگز با کفش وارد خانه نشوید و مرتباً فرش و مرکت را با جارو برقی، جارو کنید و کف اتاق مثل پارکت و سرامیک را با دستمال یا تی پاک کرده و ضد عفونی کنید.

 بچه ها و میکروب ها

6- محل زندگی حیوانات

محل زندگی حیوانات در باغ وحش، خانه های روستایی (مثل طویله) و مزارع باعث پخش میکروب ها می شود و کودکان کم سن بیشتر در معرض خطر آلودگی در این اماکن هستند.

لذا هرگز نباید به کودکان اجازه داد تا خوراکی، نوشیدنی، شیشه شیر، پستانک و اسباب بازی خود را به محل زندگی حیوانات ببرند.

همچنین بعد از دست زدن به حیوانات مثل بز، گاو و ...، حتما دست های خود را با آب و صابون بشویند.

مطلب "چگونه دست‌ها را بشوییم؟ " را مطالعه کنید.

 بچه ها و مکان آلوده

 

 

7- آب جمع شده در یک محل

جمع شدن آب در یک محل مثل جمع شدن آب باران در یک گودی، محل مناسبی برای رشد قارچ، کپک، باکتری و حشراتی مثل پشه است که باعث انتقال یک سری بیماری ها به انسان می شوند.

کودکان و مکان آلوده و کثیف

8- میکروب های مدرسه

یک تحقیق در سال 2006 نشان داد شیرهای آبخوری مدرسه 800 برابر محل توالت میکروب دارند. سینی های پلاستیکی بوفه مدرسه نیز جزء آلوده ترین جاها هستند.

یک بررسی نشان داد میزان غیبت دانش آموزان به علت بیماری به نصف کاهش می یابد، اگر دانش آموزان در مدرسه از صابون یا ژل ضدعفونی کننده دست استفاده کنند و هر روز میز و نیمکت آن ها تمیز و ضد عفونی شود.

در ادامه مطلب، بقیه این مکان های آلوده را برایتان خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

 تبیان


گردآوری کودک آکاایران