مسئولیت شما بعنوان پدر یا مادر، تهیه مواد غذایی سالم و بهداشتی برای بچه هایتان است. هر چیز که در آغاز این کار مشکل است، اما این کار را جزء وظایف روزانه خود درآورید. یعنی زمان صبحانه، نهار، شام و وعده های میان غذا را تعیین کنید، هنگامیکه زمان وعده های غذایی تان را تعیین کنید ، با آرامش بیشتری به صرف غذا می پردازید. اغلب بچه ه در این زمانها خوشحالی بیشتری دارند و در زمان خاصی احساس گرسنگی می کنند. هنگامیکه خانواده یک برنامه منظم غذایی داشته باشد، شما نیز احساس رضایت بیشتری از انجام وظیفه بعنوان پدر و مادر خواهید داشت.

بنابراین منطقی باشید! بچه ها همانطور که نیاز به زمان تعیین شده برای خواب دارند، نیاز به یک برنامه منظم غذایی هم دارند. روزانه سه وعده غذایی و دو میان وعده را برنامه ریزی کنید! در هر وعده سبزی یا میوه جات مصرف کنید. میوه و سبزیجات بعنوان میان وعده بسیار مناسب هستند.

 

 

ایده هایی برای پس انداز پول در جهت سلامتی بیشتر


با نخریدن غذاهای دارای چربی و قند بالا از مصرف انها اجتناب کنید. اجازه دهید شیرینی، نوشابه، چیپس و بیسکویت در مغازه ها باقی بماند و از هزینه آنها اجتناب کنید.

هنگامیکه بچه هایتان تشنه هستند به آنها آب بدهید، آب ارزان و سالم است.

 

 

مقدار غذای بچه های 2 تا 6 ساله:


جیره غذایی مورد نیاز بچه هایتان را به آنها بدهید و بگذارید که از شما غذای بیشتری بخواهند. در اینجا نمونه هایی از غذای بچه ه ارائه شده است:

 

یک سوم تا یک دوم فنجان veggies سردخانه ای

یک یا دو تکه بزرک کلم بروکلی نیم پز شده

یک دوم فنجان سس گوجه فرنگی

5 تا 7 عدد هویچ پخته شده کوچک

یک دوم فنجان سس سیب

یک عدد نارنگی کوچک

یک سوم تا یک دوم فنجان میوه انگوری تازه یا سردخانه ای

1 فنجان ماست کم چرب یا شیر بدون چربی

یک سوم تا یک دوم فنجان ماکارونی و پنیر، برنج، پاستا یا پوره سیب زمینی

دو اونس همبرگر

یک چهارم فنجان گوشت چرخ شده بوقلمون سرخ شده و برشته شده.

یک یا دو تکه استیک

 


زمان تماشای تلویزیون:


آیا از نغ زدن های فرزندان خود برای خوردن غذاهای شیرین و پرچربی خسته شده اید؟ شاید آنها بیش از حد تحت شرایط آگهی های بازرگانی قرار گرفته اند.

مقدار زمانی را که فرزندانتان به تماشای تلویزیون می پردازند، کاهش دهید: طناب بازی، لی لی، پیاده روی با سگ، قایم باشک انجام دهید و یا در سالن خانه یک مانع برای بازی درست کنید.

 

 خانواده سالم

 

در خانه غذا بخورید:

بخشی از برنامه داشتن یک خانواده سالم، اختصاص به سپری کردن زمان با تمام اعضای خانواده دارد. غذا خوردن یک خانواده بر سر یک سفره بهترین راه برای ملاقات دیگر اعضای خانواده و گفتگو می باشد.

درست کردن و خوردن غذا در خانه نیازمند برنامه ریزی است. پیش از اینکه خرید خود را انجام دهید، لحظه ای بنشینید و برنامه غذایی خود را برای یک هفته تعیین کنید. فهرستی از تمام مواد مورد نیاز برای تهیه غذاهای سالم و متعادل تهیه کنید. هنگامیکه خسته می شوید و دوست دارید هر چه سریعتر غذا بر روی میز حاضر شود، فهرست غذای شما از پیش تعیین شده و تمام مواد مورد نیاز برای شما مهیا است.

 

حتماً همیشه از لبنیات کم چرب یا بدون چربی، میوه و سبزیجات استفاده کنید.


خرید غذای آماده و حاضری از بیرون را محدود کنید (غذاهایی مانند چیپس سیب زمینی و یا انواع شیرینی) غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده معمولاً دارای میزان بالایی کالری و چربی می باشند و همچنین قیمت آنها بالاست. معادل قیمت یک بسته بزرگ چیپس یا یک جعبه شیرینی، می توانید موارد زیر را بخرید:

 

یک کیلو سیب

نیم کیلو موز

نیم کیلو هویج

یک و نیم کیلو سیب زمینی

نیم کیلو فلفل

 

برنامه خود را برای بهتر کردن کیفیت زندگی، ساده کنید. به تیمها، گروهها و درسهایی که برای شما و بچه هایتان جالب نیستند ، جواب رد بدهید.اگر شما و بچه هایتان احساس می کنید که تحت فشار هستید، دقت کنید که حضور فرزندانتان در فعالیتهای سازماندهی شده را فقط به میزان یک بار در هر فصل از مسابقات محدود کنید.

بچه ها با اجرای برنامه های روزانه، پیشرفت می کنند. غذای روزانه، چرت زدن، بازی در محیط بیرون از خانه و داشتن زمان تعیین شده برای خواب می تواند یاعث خوشحالی بچه هایی شود که خسته از فعالیت روزانه و با گرسنگی شدید در خانه حاضر می شوند.

برای تهیه یک غذای سالم و متعادل در خانه، انواع مختلفی از مواد غذایی را از گروههای متنوع، انتخاب کنید. بچه ها نیاز دارند که هر روز انواع مختلفی غذا بخورند . از هرم تغذیه USDA برای بچه های کوچک استفاده کنید تا شما را برای انتخاب های درست غذایی راهنمایی کند.

 

 

مشغول کردن بچه ها در تهیه غذا:


یک را آسان برای اینکه بچه ها از غذای جدید بخورند، این است که از آنها برای تهیه غذا کمک بگیریم. در ذیل نمونه هایی از کارها مناسب با سن بچه ها ارائه می دهیم:

 

بچه های سه ساله می توانند:

روی میز غذاخوری را پاک کنند.

میوه و سبزیجات را بشویند.

کاهو را بشویند و تکه تکه کنند.