آهن یک ماده معدنی حیاتی است که تمام کودکان و نوزادان به آن نیاز دارند. نوزادانی که شیر خشک و غلات مصرف می کنند، به شکل معمولی از این ماده غنی هستند. آهن به افزایش حجم گلبولهای قرمز خون با توجه به رشد نوزاد کمک می کند.
نی نی سایت: آهن یک ماده معدنی حیاتی است که تمام کودکان و نوزادان به آن نیاز دارند. نوزادانی که شیر خشک و غلات مصرف می کنند، به شکل معمولی از این ماده غنی هستند. آهن به افزایش حجم گلبولهای قرمز خون با توجه به رشد نوزاد کمک می کند. کمبود بیش از اندازه آهن منجر به کم خونی می شود و در نتیجه آن تولید خون کاهش یافته و اشتها کودک کم می شود.
در حال حاضر غذاهای غنی شده جدید در بازار موجود است. مصرف این غذاها راحت تر از آن است که تمام آهن مورد نیاز نوزاد و کودک را برای رشد به او بخورانید. در حقیقت اگر نوزاد شما از شیر خشک یا شیر مادر، غلات غنی شده و سرشار از ویتامین و سایر مواد غذایی غنی شده استفاده می کند، مقدار آهن مورد نیاز بدنش را در طول روز دریافت می کند. اگر نگران مقدار به اندازه مصرف آهن در کودک خود هستید، بهتر است بدانید، نوزادان بین 6 و 12 ماه در طول روز به مقداری در حدود 11 میلی گرم ، کودکان  1 تا 3 سال به 7 میلی گرم ، کودکان 4 تا 8 سال به 10 میلی گرم آهن  در یک روز نیاز دارند.
تغذیه با شیر مادر و مصرف قطره آهن

ممکن است شما تصور کنید شیر مادر یک غذای کامل و سرشار از ویتامین های لازم برای نوزاد است. شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد محسوب می شود اما نمی تواند ویتامین دی و آهن را به اندازه کافی در خود داشته باشد. ویتامین دی برای ساخت استخوانهای قوی ضروری بوده و آهن نیز برای سلامتی سلولهای قرمز و رشد مغز لازم است. نوزادان به مواد معدنی برای جلوگیری از فقر آهن و ابتلا به کم خونی نیاز دارند.

از آنجائیکه شیر مادر به اندازه لازم از این دو مواد مغذی برخوردار نیست، دکترها و متخصصین اطفال برای تمام شیرخواران در 4 یا 6 ماهگی مصرف قطره آهن و مکملهای ویتامین دی را به شکل روزانه پیشنهاد می کنند. تجویز آهن به نوزادان قبل از این سن به ندرت اتفاق می افتد. جنین در رحم مادر به اندازه کافی آهن دریافت کرده و برای 4 ماه اول زندگی آهن در بدن او وجود دارد.  پس از این سن ذخیره آهن در او با توجه به این مطلب که شیر مادر فاقد اندازه لازم آهن است، یک نکته حیاتی به شمار می آید.
نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند
شیر خشک یک غذای غنی شده محسوب می شود و به اندازه کافی حاوی آهن، ویتامین دی و سایر مواد مغذی دیگر است. البته باید از میزان مصرف به اندازه شیرخشک در نوزاد اطمینان حاصل کنید. بهتر است در خصوص مصرف به اندازه شیر خشک در طول روز و تغییر اندازه آن زمانی که نوزاد خوردن غذاهای جامد را شروع می کند با متخصص نوزاد مشورت کنید.

قطره آهن را چگونه و از کی به نوزاد بدهیم؟
بعضی از مادران از اینکه احتمال رود که نوزادشان در خوردن قطره با آنها همکاری نکند احساس نگرانی می کنند. بیشتر قطره های ویتامین مخصوص نوزادان طعم دار هستند. بنابراین نوزاد شما مشکلی در خوردن آن ندارد. با آرامش کامل این کار را انجام دهید. هر زمان که احساس می کنید خودتان و نوزاد راحت تر هستید قطره را به او بخورانید. بعضی از مادران قطره خوراکی را در صبح قبل از آنکه شیر دادن به نوزاد را شروع کنند، می دهند. اگر نوزا را از طریق شیشه شیر تغذیه می کنید بهترین کار این است تا قطره را در شیشه شیر او بچکانید.
چه کودکانی در معرض کم خونی قرار می گیرند
دانستن آنکه چه کودکانی در معرض خطر کم خونی قرار می گیرند، بسیار مهم است:
1) نوزادان نارس، آهن در ماههای آخر از بارداری در بدن ذخیره می شود.
2) نوزادانی که با وزن کم متولد می شوند هرچند که نارس نبوده و به موقع به دنیا آمده باشد
3) نوزادانی که مادران آنها در طول بارداری تغذیه ای ضعیف داشته باشند.
4) نوزادانی که مادران آنها در طول دوره بارداری دچار دیابت هستند.
نوزادانی که از شیر خشک یا شیر مادر استفاده می کنند، ذخیره آهن از 4 تا 6 ماهگی به اندازه کافی در بدن آنها باقی می ماند. اما از این سن به بالا کاهش ذخیره آهن شروع می شود. به خاطر داشته باشید زمانی که آهن در بدن نوزاد ذخیره شد، ممکن است به تدریج تحلیل رود. این مسئله یکدفعه اتفاق نمی افتد. نوزادانی که در موعد مقرر به دنیا آمده باشند و از سلامتی کامل برخوردار بوده و از شیر خشک تغذیه می کنند به ندرت در خطر ابتلا به فقر آهن و کم خونی قرار می گیرند. در شیر خشک به مقدار کافی آهن یافت می شود. نوزادانی که  در موعد مقرر به دنیا آمده باشند و از سلامتی کامل برخوردار بوده و از شیر مادر تغذیه می کنند نیز به ندرت مبتلا به کم خونی می شوند به ویژه نوزادانی که خوردن غذاهای جامد را قبل از 6 ماهگی آغاز نمی کنند.
تغذیه زودتر از موعد نوزادان بوسیله مواد غذایی جامد ممکن است حجم آهن و هموگلوبین خون را در نوزادان به تعویق بیاندازد این مسئله بیشتر اوقات مربوط به نوزادانی می شود که از شیر مادر تغذیه می کنند. اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، تا سن 6 ماهگی تمام آهن مورد نیاز بدن او تامین می شود.
بیشتر نوزادانی که از طریق شیر مادر تغذیه می کنند به آب، ویتامین ها و آهن اضافه تا 4 یا 6 ماه اول نیاز ندارند. شیر انسان تمام این مایعات و مواد مغذی را فراهم می کند. در سن 6 ماهگی شما باید تغذیه غذاهای مخصوص نوزاد که شامل آهن است را آغاز کنید. متخصص مخصوص نوزادان ممکن است در صورت نیاز مصرف ویتامین دی و مکمل های آهن را برای نوزاد تجویز کند