1- روش چرخشی roll

2- روش لرزشی vibratory

3- روش دورانی circular

4- روش عمودی

5- روش افقی

روش افقی شاید راحت ترین و شایع ترین روش مسواک زدن باشد. این روش برای کودکانی پیشنهاد می شود که تنها دارای دندان های شیری می باشند و در دوره دندانی مختلط که دندان های دائمی نیز در دهان حضور دارند این تکنیک پیشنهاد نمی شود.

روش چرخشی (roll) کم اثرترین روش می باشد به این خاطر که این روش تنها تولید فشار متناوب به دندان می کند. در حالی که تکنیک های دیگر نیروی مداوم وارد می کنند. استفاده از یک مسواک برقی نیز جایگزین خوب و مشابهی برای مسواک های دستی به خصوص در کودکان است.

در اینجا سه روش برای مسواک زدن ارائه شده است که هر کدام از آنها اگر به نحو مناسبی انجام گردد می تواند کنترل پلاک را به نحو احسن تامین نماید.

روش لرزشی: (روش Bass)

سر یک مسواک نرم را موازی با سطح جونده دندان ها قرار می دهیم به نحوی که سر مسواک 3 تا 4 دندان را پوشش دهد. از آخرین دندان در هر فک شروع می کنیم. الیاف مسواک را در لبه لثه قرار داده و یک زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی دندان ها برقرار می کنیم.

یک فشار آرام لرزشی با استفاده از حرکات کوتاه عقب و جلو بدون جابجا کردن نوک الیاف مسواک وارد می نماییم. این فشار باید تولید یک سفیدی محسوسی در لثه بنماید، حدودا 20 حرکت در همین وضعیت انجام دهید.

پس از این کار مسواک را برداشته برای 3 تا 4 دندان بعدی تکرار کنید. این روش بسیار مناسبی برای بزرگسالان و حتی کودکان بزرگتر می باشد.

روش چرخشی تغییر یافته: (Modified stillman)

مثل روش قبلی می باشد با این تفاوت که وقتی مسواک در محل قرار گرفت علاوه بر حرکت کوتاه عقب و جلو (لرزشی) مقداری مسواک به دور خود نیز چرخش دارد.

این روش بیشتر در کسانی استفاده می شود که تحلیل لثه پیشرونده و ریشه عریان شده دندان دارند. در این روش حداقل سایش مسواک روی دندان را داریم.

روش لرزشی (روش چارترز)

این روش نیازمند قرار گرفتن یک مسواک از نوع نرم یا متوسط با الیاف متعدد روی دندان هاست به نحوی که الیاف آن با یک زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی دندان ها به طرف تاج قرار گیرند. سطوح جانبی الیاف مسواک باید بر روی لثه خمیده شده و از یک حرکت لرزشی عقب و جلو برای مسواک زدن استفاده گردد. این تکنیک روش مناسبی برای ماساژ لثه می باشد و روش مناسبی برای لثه های حساس و لثه های دارای زخم می باشد زیرا باعث برداشت آرام مواد غذایی از روی دندان می شود.

روش های تمیز کردن با مسواک برقی

حرکات مکانیکی مختلف طراحی شده در مسواک های برقی نیاز به تکنیک های خاص برای کاربرد آن را منتفی می سازد. بیمار تنها نیاز به انجام تمرکز در قرار دادن سر مسواک مجاور به دندان ها مجاور لثه و ادامه منظم این روند روی تمام دندان ها دارد.

منبع:bartarinha.ir