در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد خرید کفش برای کودکان نوپا را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

به نقل از آکاایران: خریدن کفش برای بسیاری از افراد کاری بسیار لذتبخش به شمار می رود، تماشای مغازه ها، پوشیدن کفش های مطابق مدروز و بالاخره خرید کفش مورد علاقه در واقع نوعی تفریح است. اما خرید کفش برای کودکان نوپا چطور؟ با ما همراه شوید و این مطلب مفید در مورد خرید کفش برای کودکان نوپا را مطالعه کنید.

نکات خرید کفش کودک

آکاایران: اغلب والدین دوست دارند برای تزیین هم که شده، برای نوزاد خود کفش بخرند و به محض این که کودک شروع به چهار دست و پا رفتن یا خزیدن کرد، ده ها مدل کفش برای او می خرند. در این مواقع بهتر است کفش های نرم را انتخاب کنید تا نوزاد فقط پا های خود را حس و احساس تعادل کند. وقتی کودک شروع به راه رفتن کرد از کفش های محکم تر که نقش محافظتی دارند استفاده کنید، مانند کفش های کتانی مخصوص کودکان.

انتخاب کفش مناسب سن کودک

اگرچه پوشاندن یک جفت کفش چرمی خوش دوخت به پای کودک 3 ماهه در موقعیت های خاص بدون اشکال است، اما بدانید که بهتر است در ماه های اولیه بعد از تولد نوزاد به پای او کفش نپوشانید.پای نوزادان فعلا آمادگی تطبیق با کفش را ندارد. پای آنها استخوان، ماهیچه ها و تاندون های کوچکی دارد که باید با ورزش قوی شوند نه این که بی حرکت درون کفش باشند. تا زمانی که کودک روی پای خود نایستاده یا در حقیقت شروع به راه رفتن نکرده در حدود یک سالگی، نیاز به کفش برای محافظت از پاهای خود ندارد. قبل از این سن جوراب بهترین محافظ برای پاهای کوچک آنها است.

نکاتی در مورد خرید بهترین کفش برای کودک نوپای شما

به محض این که کودک شروع به راه رفتن می کند، والدین برای حفاظت از پاهای کودک خود به سراغ کفش می روند. هنگام خرید کفش برای کودک خود به نکات زیر توجه کنید:

کف کفش نرم یا سخت: درست مانند کفش در بزرگسالان، اگر کف کفش کودکان بیش از حد نرم باشد باعث لیز خوردن آنها می شود. کودک شما به کفشی نیاز دارد که با وجود نازک بودن کف آن، لیز هم نباشد، پس می توانید کفش هایی با کف چرمی یا لاستیکی بخرید.

کتانی یا چکمه: کفش های کتانی بهتر هستند چون این مدل کفش به پا ها فشار نمی آورد و جلوی رشد آنها را نمی گیرد. علاوه بر این، کفش های کتانی اغلب از کرباس یا چرم انعطاف پذیر ساخته می شوند و این امکان را دارند تا مطابق پاهای کودک شکل بگیرند.

ارزان قیمت یا گران قیمت: برای کودکانی که تازه شروع به راه رفتن کرده اند، کفش های ارزان قیمت مناسب تر هستند. مهم قیمت کفش نیست، مهم راحتی آن برای پای کودک است.

کفش جلوباز یا جلو بسته: کفش های جلوباز، محافظت چندانی از پاهای کودک نوپای شما نمی کنند، پس بهتر است برای کودکانی که تازه شروع به راه رفتن می کنند، کفش جلوبسته بخرید.

کفش نو یا استفاده شده: اگرچه وسوسه انگیز به نظر می رسد که کفش استفاده شده فرزند بزرگ تر یا بچه های دیگر افراد فامیل را برای کودک خود بگیرید، اما این تنها موردی است که نیاز به صرفه جویی ندارد، چون کفش کودکان بعد از مدتی به فرم پا های آنها درمی آید، پس کفشی که پیشتر استفاده شده مناسب پاهای کودک شما نیست.

کدام کفش اندازه پاهای کودک من است؟

اولین مرحله در خرید کفش برای کودک این است که یک متخصص اندازه پاهای کودک را بگیرد. برای خرید کفش به فروشگاه هایی بروید که یک قسمت مخصوص کفش کودک دارد.سه نقطه کلیدی در پا وجود دارد که شما باید هنگام خرید کفش به آنها توجه کنید: جلوی پا، پشت پا و عرض پا. برای این که یک کفش مناسب پاهای کودک شما باشد باید به هر 3 مورد بالا توجه کنید.به طور کلی باید در حدود یک سانتی متر جلوی کفش جا باشد. اگر این مقدار بیش از یک سانتی متر باشد کودک نمی تواند براحتی راه برود و اگر کمتر باشد به پاهای کودک فشار می آورد.

عرض کفش بسیار مهم است. هر قدر که بچه ها کوچک تر هستند پاهایشان پهن تر است و با بزرگ شدن پاها طول و عرض آنها متناسب می شود. پس کفشی مناسب پاهای کودک شما است که پهنای پای کودک را در نظر گرفته باشد و به دو طرف پا فشار نیاورد خصوصا در ناحیه قوس پا. بهترین راه برای اطمینان از این نکته که کفش از نظر عرض مناسب پای کودک شما است، استفاده از زبانه کفش است.

معمولا هنگامی که کفش را به پا می کنید و بندهای آن را می بندید، زبانه کفش و سوراخ های دو طرف کفش که جای عبور بند است، موازی هستند. اگر اندازه بین آنها بیش از اندازه زیاد باشد، کفش تنگ است و اگر کم باشد کفش گشاد است. و بالاخره پشت پا هم باید قدری جای اضافه در کفش داشته باشد. باید مطمئن شوید که پاشنه پا در کفش راحت است، نه آنقدر جای اضافی داشته باشد که پا از کفش درآید و نه آنقدر کم جا داشته باشد که به پا فشار بیاورد. برای امتحان این نکته بهتر است انگشت کوچک خود را تا بند اول از پشت وارد کفش کنید، اگر به اندازه یک بند انگشت جا بود، بدانید پشت پای کودک راحت است. هر قدر پشت کفش بیشتر جا باشد کفش برای فرزند شما بزرگ است و هر قدر کمتر جا باشد، کفش تنگ است.

نکاتی برای خرید کفش کودکان

به گفته متخصصان کودک نوپای شما هر 2 تا 4 ماه یک بار به یک جفت کفش جدید نیاز دارد، چون اندازه پایش تغییر می کند. پس قبل از این که چند جفت کفش یک اندازه برای کودک بخرید به نکات زیر توجه کنید:

شما فقط به یک یا دو جفت کفش برای کودک نوپایتان نیاز دارید. یک کتانی برای بازی و یک کفش فانتزی برای مهمانی.

دقت داشته باشید، هر بار که برای کودک خود یک کفش جدید می خرید تمام نکات بالا را در نظر بگیرید، بدانید که اندازه و فرم کفش های هر مارک با مارک دیگر فرق می کند. پس اگر کودک شما از یک مارک کفش، اندازه خاصی را می پوشد الزاما نباید کفشی از مارک دیگر با همان سایز اندازه کودک شما باشد.

هنگام خرید کفش برای کودک حتما یک جفت جوراب همراه خود داشته باشید. به طور کلی، جوراب مانع از عرق سوز شدن یا سایش پای کودک شما در کفش می شود.

در آخر، بعد از این که حرف های فروشنده را در مورد اندازه کفش شنیدید، خودتان هم آزمایشات لازم را برای مناسب بودن کفش به پای کودک امتحان کردید، از کودک بخواهید کمی با کفش های جدیدش در مغازه راه برود و از او بپرسید آیا پاهایش در کفش ها راحت هستند یا نه.فراموش نکنید شکل و قیافه کفش اهمیت زیادی ندارد، مهم این است که فرزند شما با کفش ها راحت باشد.

گردآوری: بخش کودکیاری آکاایران