مشکلات سیستم شنوایی و به طور خاص کاهش قدرت شنوایی مساله ای است که اغلب افراد بر اثر افزایش سن با آن روبه رو می شوند. البته مانند هر مشکل جسمی دیگر، کودکان هم از این مشکل در امان نیستند. اگر هر کدام از علائم و رفتارهای زیر را در کودک خود مشاهده کردید، باید حتما یک پزشک متخصص شنوایی فرزند شما را بررسی کند.


کودک ناهماهنگ به صداها پاسخ می دهد.


در صحبت کردن و آموزش کلمات او تاخیر روی داده است.


گفتارش نامشخص و نامفهوم است.


صدای لوازم الکترونیکی مانند تلویزیون، رادیو و... را بیش از حد بلند می کند.


معمولا در برابر صحبت های شما می پرسد «چی؟»


زمانی که صدایش می کنید پاسخ نمی دهد.


● تاثیرات شنوایی بر رشد و پیشرفت


هرقدر این کاهش شنوایی در زندگی کودک زودتر رخ دهد، اثرات جدی تری بر رشد وی به جا خواهد گذاشت. همین طور، هر چه مشکل زودتر شناسایی شده و درمان صورت گیرد، نتیجه نهایی بهتر و مناسب تر خواهد بود.


● ۴ مورد اساسی وجود دارد که کاهش شنوایی بر آنها تاثیر می گذارد:


تاخیر در رشد و توسعه مهارت های ارتباطی.( گفتاری و زبانی)


کمبود دانش زبانی منجر به بروز مشکلاتی در یادگیری شده و در نتیجه حرکت علمی فرد کند می شود.


داشتن مشکل در برقراری ارتباط، منجر به کناره گیری و انزوا و ضعف در اعتماد به نفس می شود.


مجموعه این مسائل بر انتخاب شغل و تمام آینده فرد تاثیر می گذارد.


● اثرات خاص واژگان


در این گروه از کودکان، توسعه خزانه واژگان آهسته تر صورت می گیرد. این بچه ها کلمات عینی (آنچه را در جهان بیرون می بینند و درک می کنند) مانند گربه، قرمز و پنج را راحت تر از کلمات انتزاعی مانند قبل و بعد، یاد می گیرند.


کودکانی که با کاهش شنوایی مواجه هستند در یادگیری کلماتی که چند معنی دارند نیز با مشکل مواجه می شوند.


● ساختار جمله


کودکان مبتلا به کم شنوایی نسبت به کودکانی که شنوایی طبیعی دارند، جملاتی ساده تر و کوتاه تر را درک و بیان می کنند. به معنای دیگر، آنها در بیان و درک جملات بلند و پیچیده با مشکل مواجه می شوند.

● صحبت کردن


این کودکان معمولا با برخی حروف مشکل دارند و به این دلیل از این حروف کمتر استفاده می کنند. برای همین درک صحبت های آنها اغلب دشوار خواهد بود.

● موفقیت آموزشی


مشخص است که این کودکان در زمینه تحصیل و آموزش مشکلاتی دارند، به خصوص در خواندن و مفاهیم ریاضی. نتایج مطالعات نشان داده کودکان مبتلا به کاهش شنوایی خفیف تا متوسط، به طور میانگین ۱ تا ۴ نمره کم تر از همسالان طبیعی خود می گیرند.

● علل بروز مشکل در کودکان


۱) اوتیت مدیا


اوتیت مدیا التهابی در گوش میانی (ناحیه پشت پرده گوش) است که معمولا با افزایش مایع همراه می شود. این مایع ممکن است عفونی یا غیر عفونی باشد. علائم، شدت، میزان تکرار پذیری و طول مدت بیماری هم متفاوت است.


در این مورد سوال این است که چگونه می توان متوجه شد کودک دچار این مشکل شده است یا خیر؟


حتی اگر هیچ درد و تبی وجود نداشته باشد، علائم دیگری وجود دارند مانند: بی توجهی، بلند کردن غیر معمول صدای تلویزیون و رادیو، اشتباه در جهت صداها، بی حال و بی اعتنا بودن، تحریک پذیری بی دلیل، کشیدن و خاراندن گوش ها.


۲) علل مادرزادی


کم شنوایی های مادرزادی به مواردی اطلاق می شود که به هنگام تولد وجود دارند. شامل کم شنوایی های ارثی یا ناشی از سایر عوامل(پیش از زایمان یا هنگام تولد)


۳) علل اکتسابی


کم شنوایی های اکتسابی کم شنوایی هایی هستند که پس از تولد یا در هر زمانی در طول زندگی ایجاد می شوند. این مشکل می تواند به دلیل بیماری یا صدمات و شرایط زندگی خاص ایجاد شود. موارد زیر نمونه هایی از شرایطی هستند که می توانند باعث از دست رفتن شنوایی در کودکان شوند: عفونت گوش، مننژیت، سرخک، آبله مرغان، آنفلوآنزا، ضربه به سر و قرار گرفتن در معرض صداهای بسیار شدید. البته در حال حاضر بیماری هایی که برشمردیم، قابل پیشگیری و درمان کامل هستند؛ اما به دلیل اهمیت سلامت گوش و سیستم شنوایی، با مشاهده هر یک از این موارد، فورا به پزشک متخصص مراجعه نمایید.منبع:روزنامه جام جم

شنوایی کودکان,تست شنوایی کودک,مشکلات شنوایی کودک,مشکلات سیستم شنوایی کودک,تاثیرات شنوایی بر رشد و پیشرفت, کاهش شنوایی در کودک,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='تربیت کودکان' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/tarbiat1/21512.html'>تربیت کودکان</a></strong>, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='قصه کودکان' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/roshd1/201472602934.html'>قصه کودکان</a></strong> شنوایی کودکان,تست شنوایی کودک,مشکلات شنوایی کودک,مشکلات سیستم شنوایی کودک,تاثیرات شنوایی بر رشد و پیشرفت, کاهش شنوایی در کودک,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان