با محاسبه  ساده  تاریخ تولد  و اندازه گیری  ابعاد بدن می توان طول قامت کودک  را در بزرگسالی پیش بینی کرد. 

بسیاری از پدر  و مادرها علاقه مندند میزان قد فرزند خود را در بزرگسالی بدانند. اکنون گروهی از محققان کانادایی و بلژیکی با یک معادله  ریاضی موفق  به حل این مشکل شده اند.

آن ها توانستند با افزودن قد کنونی کودک به مقداری که به قامت او اضافه خواهد شد، طول  قامت  پسران را با اختلاف ۴/۵  سانتی متر و دختران را با اختلاف  ۸/۶ سانتی متر  پیش بینی کنند. این شیوه فقط برای دختران ۸ تا ۱۶ ساله  و پسران  ۹ تا  ۱۸ ساله  و در  صورتی که طول قامت فرد در حالت نشسته و  ایستاده  به درستی اندازه گرفته شده  باشد، نتیجه بخش است.

سال هاست افراد از میانگین  قد والدین برای پیش بینی قد کودک  در بزرگسالی استفاده  می کنند. اما لورن شرر از دانشگاه ساسکاتچوان  در کانادا و دانشکده  علوم  توانبخشی و  علم حرکات بدن  بلژیک از شیوه  متفاوتی  استفاده  کردند. آن ها این  شیوه  را بر روی ۲۲۴  پسر و ۱۲۰ دختر ۸  تا ۱۶ ساله  آزمایش کردند. 

اولین گام،  محاسبه میزان بلوغ کودک  است.  یعنی  کودک  تا اوج بلوغ خود که ۹۲ درصد قد نهایی خود را به دست  آورده است چند  سال فاصله دارد. با استفاده از سن، جنسیت،  وزن،  قد کودک  در حالت  نشسته و  ایستاده  می توان  این عدد  را به دست آورد.

کودکان  براساس بلوغ به سه دسته  بلوغ  زودرس، دیررس،  یا معمولی تقسیم بندی می شوند.


گام بعدی، محاسبه  مقدار رشد باقی مانده تا زمانی که کودک  به قد بزرگسالی خود برسد است. 

بعد از آن،  قد دوران بزرگسالی با افزودن قد کودک در موقع  اندازه گیری به قد پیش بینی شده دوران بزرگسالی پیش  بینی  می شود.  محققان خاطر نشان  کردند از آن جا که این معادله  براساس جمعیت سفیدپوستان معمولی انجام شده  است در مورد دیگر  نژادها احتمال  یک درجه  خطا وجود دارد.

منبع:تهران مانیا

<strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='قد کودکان' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/nozad1/201422041041.html'>قد کودکان</a></strong>,پیش بینی قد کودک,قد کوتاهی در کودکان,فرمول پیش بینی قد کودکان,<strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='اندازه گیری قد' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/nozad1/measuring-chart.html'>اندازه گیری قد</a></strong> کودکان,بچه های قد کوتاه,محاسبه میزان بلوغ کودک,بلوغ زودرس,بلوغ دیر رس,بهداشت کودکان,نمودار قدی کودکان,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='تربیت کودکان' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/tarbiat1/21512.html'>تربیت کودکان</a></strong>, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='قصه کودکان' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/roshd1/201472602934.html'>قصه کودکان</a></strong> قد کودکان,پیش بینی قد کودک,قد کوتاهی در کودکان,فرمول پیش بینی قد کودکان,اندازه گیری قد کودکان,بچه های قد کوتاه,محاسبه میزان بلوغ کودک,بلوغ زودرس,بلوغ دیر رس,بهداشت کودکان,نمودار قدی کودکان,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان