بسیاری از والدین در مورد اهمیت دندان‌های شیری می‌پرسند و می‌خواهند بدانند با رعایت چه مواردی می‌توانند به سلامت و بهداشت دهان و دندان فرزندشان کمک کنند.

در پاسخ به این سوال در ابتدا باید به اهمیت دندان‌های شیری اشاره کرد. این دندان‌ها به وسیله دندان‌های دایمی جایگزین می‌شوند ولی مراقبت از آنها بسیار مهم است و در صورت پوسیدگی باید در اولین فرصت آن‌ها را ترمیم نمود.

پوسیدگی این دندان‌ها باعث افزایش میزان میکروب‌های دهان و بزاق می‌شود و در نتیجه با رویش دندان‌ها در چنین محیطی احتمال پوسیدگی دندان‌های دائمی نیز افزایش می‌یابد.


علاوه بر این وجود دندان‌های شیری برای رویش مرتب دندان‌های دائمی ضروری است. کشیدن زودتر از موقع دندان‌های شیری باعث از دست رفتن فضای دندان‌های دائمی و رویش نا مرتب آنها و نیاز کودک به درمان‌های طولانی و پر هزینه ارتودنسی می‌شود.

مراقبت از دندان‌های کودک را باید از دوران بارداری مادر آغاز کرد. کودکانی که از مادرانی با پوسیدگی‌های دندانی متعدد متولد می‌شوند به پوسیدگی‌های بیشتری در مراحل بعدی زندگی خود مبتلا می‌شوند. همچنین میکروب‌های پوسیدگی زا برای اولین بار معمولا از طریق استفاده از قاشق یا شیشه شیر از دهان مادر به کودک منتقل می‌شوند. بعد از تولد کودک باید بعد از هر بار تغذیه با شیر مادر، لثه و دندان‌ها را با یک گاز یا پارچه خیس تمیز کرد. همچنین بعد از رویش دندان‌ها باید تا حد امکان از تغذیه نوزاد در حین خواب با شیر پرهیز کرد.

ملاقات‌های منظم دندان پزشکی از ابتدای رویش دندان‌های شیری کودک ضروری است. با رویش اولین دندان دائمی یعنی دندان آسیای اول یا دندان 6، حتی باید مراقبت بیشتری از دندان‌ها صورت گیرد. این دندان بلافاصله بعد از آخرین دندان شیری و در سن حدود شش سالگی رویش می‌یابد و بیشترین احتمال ابتلا به پوسیدگی را دارد.

از مواردی که برای پیشگیری از پوسیدگی برای این دندان انجام می‌گیرد فیشور سیلانت می‌باشد. در این روش با یک لایه نازک از مواد همرنگ دندان شیارهای عمیق سطح دندان پوشانده می‌شود و در نتیجه از تکثیر باکتری‌های پوسیدگی‌زا در شیار‌های دندان جلوگیری می‌کند. از روش‌های دیگر پیشگیری از پوسیدگی فلوراید درمانی می‌باشد.


منبع : جام جم آنلاین